Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem. OZZL: "W pełni popieramy Porozumienie Zielonogórskie"

- Lekarze rozważają ogólnopolski protest ze strajkiem włącznie - powiedział dziś Zbigniew Szramik z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). Poparcie dla Porozumienia Zielonogórskiego wyraziły też: Naczelna Izba Lekarska i Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.
- Popieramy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), którzy przeżywając największą traumę swojego życia, musieli odrzucić proponowane przez ministra zdrowia i rząd warunki udzielania świadczeń zdrowotnych - powiedział przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

- Sprawa dotyczy nie tylko lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i ich pacjentów, ale wszystkich pacjentów w Polsce i wszystkich lekarzy w Polsce - dodał. Wyjaśnił też, dlaczego część lekarzy nie przystała na warunki Ministerstwa Zdrowia: - W tych warunkach nie można leczyć ludzi rzetelnie i uczciwie, można tylko pozorować te działania. Jak podkreślił, tylko eksperci mogą kontrolować jakość leczenia, a "minister nie jest ekspertem, bo porzucił swoich pacjentów dla kariery politycznej".

- Lekarze rozważają zorganizowanie ogólnopolskiego protestu ze strajkiem włącznie - powiedział Zbigniew Szramik z OZZL. Ocenił, że minister naraził na szwank dobro pacjentów.

NIL: Pakiet onkologiczny może być niezgodny z konstytucją

Za poparciem PZ opowiedziała się też Naczelna Izba Lekarska. - To wyjątkowa sytuacja. Jesteśmy świadkami manipulacji - powiedział Konstanty Radziwiłł z NIL. - Ci, którzy podpisali te kontrakty, zrobili to, bo byli pod presją. Nie mieli innego wyjścia. Są straszeni, naciskani, w sposób który nie licuje z zasadami państwa prawa - dodał. Zapewnił też, że NIL będzie ich bronić. Z kolei polityków wezwał do dalszych rozmów.

- Środowisko samorządu lekarskiego jest gotowe do dalszych rozmów. Mamy nadzieję, że to jest ciągle jeszcze możliwe. Chcielibyśmy, żeby siedziba Naczelnej Rady Lekarskiej stała się miejscem rozmowy - powiedział Radziwiłł. Podkreślił, że nie chodzi wyłącznie o mediacje w sprawie podpisania kontraktów na ten rok, ale o cały system ochrony zdrowia, w tym tzw. pakiet onkologiczny.

Według niego, pakiet onkologiczny może być niezgodny z konstytucją, bo będzie uderzać w równość pacjentów wobec prawa i ich prawo do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i w najlepszy możliwy sposób - bez względu na rodzaj choroby.

- W tej chwili przygotowujemy ewentualną skargę konstytucyjną w tym zakresie. I wydaje się, że jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieliłby nasze wątpliwości, to mogłoby się okazać, że problem podstawowej opieki zdrowotnej i kontraktów tak naprawdę sygnalizuje znacznie większy problem, z którym mamy do czynienia w związku z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego - powiedział Radziwiłł. Jego zdaniem jedynym dobrym rozwiązaniem byłoby powstrzymanie wejścia w życie pakietu onkologicznego.

Za PZ Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia

Pełne poparcie dla PZ zadeklarowała również Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia (PFPOZ). - Podpisanie przez lekarzy umów pod wielokierunkową presją NFZ i Ministerstwa Zdrowia, nie oznacza akceptacji zaproponowanych warunków - powiedział przedstawiciel PFPOZ. - Wprowadzenie tak dogłębnych zmian systemowych bez ustaleń legislacyjnych, odpowiedniego czasu, zagraża bezpieczeństwu pacjentów i paraliżuje funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce - dodał.

W tym samym tonie wypowiedział się Włodzimierz Hoffmann z Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia: - Działania resortu zdrowia miały doprowadzić do skłócenia lekarzy rodzinnych. My jednak chcemy się zjednoczyć - powiedział.

PZ: Nie chcemy 2 mld zł

Lider PZ Jacek Krajewski zdementował słowa ministra Arłukowiocza: - Nie chcemy 2 mld zł, ani dopłat od pacjentów za przekroczenie progu przychodni. Jesteśmy lekarzami, a nie biznesmenami. Nie zamykamy gabinetów każdego roku - to zdarzyło się raz - podkreślił.

Przypominał też podstawowe postulaty związku: - Chcemy zniesienia limitów onkologicznych, chcemy likwidacji możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ, zmiany zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ, przywrócenia dotychczasowego modelu opieki nad chorymi z cukrzycą i przewlekłymi chorobami układu krążenia, przywrócenia prawa leczenia u dermatologa i okulisty bez skierowania i nie chcemy kolejek w podstawowej opiece zdrowotnej - mówił.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Bieńkowska, Putin, wybory... [NAJLEPSZE MEMY ROKU] >>>Więcej o:
Komentarze (584)
Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem. OZZL: "W pełni popieramy Porozumienie Zielonogórskie"
Zaloguj się
 • friedmar

  0

  Pod koniec września zeszłego roku 140 lekarzy wypowiedziało umowę o pracę, mieli gromadnie odejść 31 grudnia. Szpitalowi groził paraliż, bo chętnych na miejsca obrażonych medyków nie było.

  – I trudno się temu dziwić. Kto, na Boga, z dnia na dzień spakuje do walizki całe swoje życie i przeprowadzi się do Częstochowy? – wzdycha dr Morawiecki.

  Ostatecznie lekarze porozumieli się ze szpitalem. Wcześniej dyrektorzy próbowali dać ogłoszenie o pracę dla nowych lekarzy za pośrednictwem izby lekarskiej. Ta jednak odmówiła. Prof. Jan Hartman, filozof i bioetyk z UJ, postawę organizacji przyrównał wówczas do sułtanatu na usługach korporacji.

 • friedmar

  0

  Chodziło im wyłącznie o kasę, dobro pacjenta nie miało dla nich znaczenia – mówi Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, przewodnicząca komisji społecznej i ochrony zdrowia Sejmiku Województwa Śląskiego, który jest organem założycielskim szpitala.

 • friedmar

  0

  – Wie pani, co to jest kartel? – pyta dr Bronisław Morawiecki, pediatra i były wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. I tłumaczy: kartel jest wtedy, gdy 182 z 284 zatrudnionych w placówce lekarzy podpisuje tajną umowę. Tak było pod koniec 2012 r. Wcześniej dzięki strajkom udaje im się wynegocjować lukratywne stawki za dyżury – do 2,5 tys. za dobę. Tajna umowa przeciekła do prasy rok później. Tuż po tym, jak 140 lekarzy zaczęło głośno krytykować „postępującą zapaść szpitala”.

 • friedmar

  0

  Dr Agnieszka z kontraktu w dwóch szpitalach – publicznymi i prywatnym – z dyżurami i dorywczą pracą w całodobowej pomocy medycznej wyciąga 13 tys. na rękę. Jej mąż Tomasz, znany chirurg, zarabia już dwa razy więcej. Pracuje na czterech kontraktach. Nie zawsze jest tam, gdzie akurat być powinien. W jednej z prywatnych klinik na co dzień bywa wirtualnie – właściciele przymykają na to oko, bo nazwisko Tomasza na drzwiach gabinetu podwyższa prestiż placówki.

 • friedmar

  0

  Oficjalne statystyki: w ciągu ostatnich pięciu lat zarobki lekarzy wzrosły od 100 do 120 proc. Ich dochody są już wyższe niż prawników. Gwiazdy kardiologii i kardiochirurgii, znani chirurdzy i ginekolodzy wyciągają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

  A mniej znani? Ordynator oddziału kardiologii w Legnicy – 13,5 tys. zł (plus dyżury), anestezjolog w szpitalu w Poznaniu – 21 tys. zł (wliczając dyżury), ginekolog położnik w Opolu – 12 tys. zł, w tym dyżury.

 • friedmar

  0

  To było tuż po roku 2007, kiedy lekarze strajkami wywalczyli sobie spore podwyżki. Wcześniej średnie zarobki lekarza z II stopniem specjalizacji wynosiły 5923 zł brutto. Teraz ten sam lekarz na etacie zarabia 7675 zł, a na umowie kontraktowej 10 278 zł.

 • Juliusz Wnuk

  0

  No to moze "zmilitaryzowac" sluzbe zdrowia - i tych cwaniakow - metoda ob.Dorna ...
  w "kamasze"!

 • karol-73

  Oceniono 3 razy -1

  Hieny czekają teraz na pacjenta w prywatnych gabinetach za 150zł.Co ma zrobić obłożnie chory płakać i płacić,a wielu wykształciło się za nasze pieniądze.

 • cillian1

  Oceniono 5 razy 3

  no to jak Arłukowicz?
  Zrywasz kontrakty?
  Czy ty będziesz wlepiał kary, za zerwanie kontraktu bez podstaw.

  Ja sugeruję to drugie.

  Co do OZZL i PZ.

  K..wy się dogadały, że jak odpuszczą, to już nic nie dostaną, tak przez dwa lata.

  solidarność darmozjadów - znana w Polsce od 25 lat!

  Polacy, my też możemy strajkować
  Hasło przewodnie: "nie płacę podatków, bo nie chcę opłacać darmozjadów".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX