Arłukowicz pilnie wezwany przez Kopacz. Minister już w KPRM

Premier Ewa Kopacz wezwała na rozmowę ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - przekazała rzeczniczka rządu Iwona Sulik. O godz. 17 minister zjawił się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po zakończeniu spotkania zostanie zorganizowana konferencja prasowa dla dziennikarzy.
Spotkanie Arłukowicza i Kopacz, zgodnie z zapowiedzią KPRM, miało się zacząć o godz. 17. Minister punktualnie zjawił się przed Kancelarią.Od kilku dni trwa pat w rozmowach lekarzy POZ zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim z Ministerstwem Zdrowia. Chodzi o umowy na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. Kwestią sporną jest m.in. sposób finansowania POZ oraz nowe obowiązki dla lekarzy związane z pakietem onkologicznym, który wszedł w życie od 1 stycznia.

Czym jest i skąd się wzięło Porozumienie Zielonogórskie? [CZYTAJ] >>>

Naczelna Rada Lekarska uważa, że odpowiedzialność za chaos związany z wdrożeniem pakietu ponosi wyłącznie kierownictwo MZ, które przy opracowywaniu przepisów od początku ignorowało głos środowisk medycznych. "To właśnie minister zdrowia mimo ostrzeżeń licznych ekspertów i środowisk medycznych wprowadza coraz liczniejsze utrudnienia i ograniczenia, które uniemożliwiają lekarzom sprawowanie właściwej opieki nad pacjentami" - czytamy w oświadczeniu NRL.

Innego zdania jest Arłukowicz, który jeszcze 31 grudnia zapowiadał, że "trzeba skończyć z corocznym dyktatem Porozumienia Zielonogórskiego". Wczoraj lekarz z Porozumienia Zielonogórskiego złożył też zawiadomienie o zaginięciu Ewy Kopacz. - Nie mamy z nią kontaktu od Wigilii i bardzo się martwimy - tłumaczył w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Mariusz Kocuj. Jak dodał, zgłoszenie zaginięcia premier to próba zwrócenia uwagi na to, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nie chce rozmawiać z lekarzami.

Kontraktu z NFZ nie przedłużyło około 25 proc. lekarzy rodzinnych

W wyniku fiaska negocjacji Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego ws. funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w 2015 r. około 25 proc. lekarzy rodzinnych, głównie zrzeszonych w PZ, nie przedłużyło kontraktu z NFZ.

Według danych z piątku w woj. śląskim opieki lekarzy POZ pozbawionych jest nawet milion pacjentów. W woj. warmińsko-mazurskim umów z NFZ nie przedłużyło 46 proc. gabinetów, w podkarpackim - 45 proc. Źle jest też w woj. lubuskim, gdzie podpisano jedynie 26 proc. umów z funduszem.

W tym roku kierownictwo PZ nie chciało się zgodzić m.in. na dodatkowe obowiązki dla lekarzy rodzinnych w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia tzw. pakietu onkologicznego. Lekarze domagali się też, by resort określił minimalny czas trwania wizyty na 15 minut oraz zmniejszył biurokrację i liczbę badań lub zwiększył stawkę za jednego pacjenta. Teraz stawka bazowa to 8 zł.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (190)
Arłukowicz pilnie wezwany przez Kopacz. Minister już w KPRM
Zaloguj się
 • olecki11

  0

  Polacy to najgłupszy naród na świecie, nikt nie pamięta co ci hipokryci mówili jak jeszcze nie byli przy korycie ale stado baranów nadal głosuje na tych złodziejskich dyletantów

 • jade_na_koszernym_banie

  Oceniono 1 raz 1

  .
  Stawka podstawowa - 8 PLN za pacjenta.
  .
  Przeciez na zachodzie za niecale dwa Euro lekarz nawet nie umyje swoich rak.
  .
  A w Polsce Zdradek z lysym zydem Rostowskim pija flache winska w cenie 800 PLN, wiec za tyle co 100 przebadanych pacjentow.
  Po 10 minutach nie ma flachy.
  Jest tylko rachunek placony z tego samego budzetu Panstwa co kazdy pacjent w Rzeczpospolitej.
  Ile czasu zajmuje zbadanie 100 chorych ? Dluzej niz 10 minut ?
  .
  Patrzmy na fakty i zaleznosci.
  Bo Michnik chce aby tylko na partyjne legitymacje.
  ..
  .
  .

 • gordon_3

  Oceniono 1 raz 1

  - Bartek zbadaj mi węzły chłonne bo coś taka niewyraźna jestem
  - Jasne Ewa
  - A co tam poza tym ?
  - E nic się nie dzieje

 • jack3yp

  Oceniono 1 raz 1

  Ma premiera jeszcze trochę psiapsiółek...
  Jedną trza postawić przy Arłukowiczu

 • tekameka

  0

  Arłukowicz i Kopacz: mamy plan B
  Ale to nie Załoga G z kreskówki ani Gang Olsena.
  Choć z tym Olsenem ...

 • tekameka

  Oceniono 2 razy 2

  Była lekarka i ministerek POwariowali !
  To JA mam chodzić i zmieniać lekarza ! To moimi rękami chcecie załatwić bałagan (to najlżejsze określenie) w służbie zdrowia ?
  A na co idą moje podatki ?
  Zdaje się na sprawne działanie służby zdrowia też.
  Szlag mnie zaraz trafi, ale nie cieszcie się, wytrzymam.
  Jedyne wyjście to zdaje się kryterium uliczne !

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy 2

  hahaha... no to wyploszyli wyretuszowana szczurzyce z nory...

 • elektronik_99

  Oceniono 5 razy 1

  I bardzo dobrze że chociaż lekarze się postawili. Urzędasy wpie...ją ośmiorniczki i wymyślają sobie nowe przywileje, a reszta społeczeństwa ma na to wszystko tyrać najlepiej w ramach misji i w czynie społecznym.

 • psyhodelic

  Oceniono 3 razy 1

  Ja pi---lę Chociaż jeden dzień bez Putina i Rosji. Zapiszcie to w annałach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX