Goprowcy odnaleźli czworo turystów zaginionych na Babiej Górze

Goprowcy odnaleźli czworo turystów, którzy zgubili się rano na szczycie Babiej Góry - przekazał rzecznik beskidzkiej grupy GOPR Patryk Pudełko. Jak dodał, turyści schodzą już do schroniska na Markowych Szczawinach. Jedna z osób jest transportowana na noszach.
- Jedna z turystek jest wyziębiona, ale nic jej nie zagraża. Nie była już w stanie iść, dlatego znosimy ją na noszach. Pozostali idą o własnych siłach - zapewnił Pudełko.

Czwórka turystów biwakowała na szczycie Babiej Góry, gdzie spędzili noc. Rano próbowali zejść, ale w trudnych warunkach zgubili drogę i wezwali telefonicznie pomoc. Później rozdzielili się - dwójka postanowiła schodzić z góry.

Jak relacjonował Pudełko, ratownicy napotkali ich po drodze na szczyt. Druga para, w tym kobieta, która nie była w stanie kontynuować marszu, pozostała na miejscu, oczekując na pomoc. Wkrótce zostali odnalezieni.

Warunki pogodowe w rejonie Babiej Góry są bardzo trudne

Warunki turystyczne w rejonie Babiej Góry, najwyższego szczytu Beskidów, są bardzo trudne. Wieje silny, porywisty wiatr i pada śnieg. Widoczność nie przekracza 30 m. Temperatura w rejonie szczytu wynosi minus 10 stopni C. W rejonie schroniska na Markowych Szczawinach leży też 30 cm śniegu, ale wraz z wysokością, grubość pokrywy śnieżnej jest większa. Miejscami sięga 100 cm.

To kolejna akcja poszukiwawcza na Babiej Górze w ostatnich kilku dniach. Najpoważniejszą goprowcy przeprowadzili we wtorek, gdy z rejonu Gówniaka, jednego z pięciu szczytów grzbietowych Babiej Góry, znieśli na noszach trzech turystów z Mysłowic. Jeden z nich był w stanie bardzo ciężkim. Z objawami hipotermii II stopnia trafił do krakowskiego Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. Pozostali zostali przewiezieni do szpitala w Suchej Beskidzkiej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (85)
Goprowcy odnaleźli czworo turystów zaginionych na Babiej Górze
Zaloguj się
 • tymon99

  Oceniono 7 razy -1

  szkoda pieniędzy na takie zabawy. kto idzie w zimie na babią, jest kamikadze. postawić tabliczki, że od października do marca ratownictwa nie ma, i z głowy.

 • cocks

  Oceniono 7 razy -1

  Kiedy głupota zacznie kosztować?

 • niother

  Oceniono 16 razy 10

  Ubezpieczenia są eleganckim rozwiązaniem. A nieubezpieczonym sugeruję wyprawy po stronie czeskiej - szybko wrócą nawiedzenie - i lżejsi o te -naście tysięcy €...

 • alicia.online

  Oceniono 26 razy 14

  Czemu tak wiele komentarzy krzyczy o koszty ratownictwa dla tych turystów? Są przecież znacznie mniejsze, niż koszty ratownictwa w wypadkach drogowych, nie mówiąc o kosztach leczenia i sprawców wypadków drogowych i ich ofiar, a potem ich rent! A przecież za ratownictwo w wypadkach drogowych ( policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, często z użyciem helikoptera) płacimy wszyscy z podatków, a za leczenie ofiar i sprawców wypadków płacimy ze wspólnych składek do NFZ. Nie mówiąc o tym, że taki wypadek samochodowy blokuje ruch na drodze na kilka godzin i wiele osób ma znaczne z tego powodu, często też finansowo wymierne straty! Jeśli koszty ratownictwa ubezpieczać, to wszystkie- drogowe też!!!

 • nanabun

  Oceniono 19 razy 7

  Dlaczego wzorem innych krajów nie wprowadzi się ubezpieczenia - niekoniecznie obowiązkowego. Wtedy zasada prosta - delikwent jest ubezpieczony, to koszty pokrywa ubezpieczyciel, a jak nie jest, to płaci za beztroskę z własnej kasy.

 • chris_yyz

  Oceniono 8 razy -6

  Jesli ci turysci nie byli ubezpieczenie nalezy ich uczciwie osadzic a nastepnie natychmiast powiesic.

 • maciejmodzelewski1987

  Oceniono 4 razy -4

  Nadchodzi czas rozliczeń
  www.youtube.com/watch?v=QyKfuMjYfac

 • ewa100040

  Oceniono 14 razy 2

  UWAGA prasa i telewizje powiedzcie pseudo turystom ze jak nie sa z go.....r nie chodza latem po gorach ..... to NIE POWINNI WYBIERAC sie w gory zima

 • fryderykus

  Oceniono 35 razy -1

  trzeba być skończonym idiotą żeby w zime "biwakować" w tym miejscu. powinni zapłacić z własnej kasy za akcje ratunkową

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX