Skąd fiasko rozmów z lekarzami? B. szefowa NFZ: Zbyt późny start, wszystko przed kamerami. Ale propozycje finansowe dobre

- Propozycja finansowa dla lekarzy rodzinnych jest w moim odczuciu dobra, dość wysoka - mówiła w Poranku Radia TOK FM Agnieszka Pachciarz, była szefowa NFZ. Mimo to negocjacje kontraktu lekarzy POZ zakończyły się fiaskiem. Dlaczego? Zbyt późno je rozpoczęto i wszystko toczyło się przed kamerami.
W piątek 13 tys. lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim nie otworzy gabinetów. Negocjacje z ministrem zdrowia w sprawie kontraktów na 2015 rok zakończyły się fiaskiem. - Trochę się odzwyczailiśmy od bałaganu na przełomie grudnia i stycznia - stwierdziła w Poranku Radia TOK FM Agnieszka Pachciarz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, była prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czym jest i skąd się wzięło Porozumienie Zielonogórskie? >>>

Kością niezgody są zasady finansowania poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wchodzący w życie pakiet onkologiczny przewiduje, że pierwsze badania będą wykonywać lekarze rodzinni. Ci uważają jednak, że dostają za mało pieniędzy. Ich zdaniem cała suma kontraktu pójdzie na badania, przez co zabraknie środków na premie i pensje. - Lekarze są zbyt zachłanni? - zastanawiał się prowadzący program Tomasz Sekielski.

W ubiegłym roku nie było pieniędzy, a rozmowy zamknięto

- Propozycja finansowa dla POZ jest w moim odczuciu dobra, dość wysoka - stwierdziła Pachciarz. Zaznaczyła, że ministerstwo od dawna nie oferowało wzrostu kontraktu aż o 1,2 mld zł. Jej zdaniem wskazywanie na niską wartość podwyżek to jedynie argument negocjacyjny. - W ubiegłym roku nie było grosza więcej do dorzucenia dla nikogo, a udało się te rozmowy zamknąć - podkreśliła.

Co zatem zadecydowało o niepowodzeniu rozmów? Według Pachciarz zaczęto je zbyt późno. Z drugiej jednak strony resort musiał najpierw przygotować wszystkie przepisy związane z pakietem onkologicznym. - Rozmowom szkodzi również to, że zostały bardzo wcześnie wyprowadzone przed kamery. To zaognia strony, które informowały, co chcą danego dnia powiedzieć na negocjacjach - wskazywała. Pachciarz zauważyła też, że w tym roku cały ciężar negocjacji wziął na siebie minister zdrowia. Wcześniej w początkowej fazie prowadził je NFZ.

Plan B? "Na kilka dni"

Minister Arłukowicz w obliczu masowego zamknięcia poradni ma plan B. Pacjenci mają korzystać z poradni, które kontrakty podpisały, albo szpitali i punktów nocnej pomocy medycznej. - To rozwiązanie było zastosowane już przed 2005 rokiem, mimo wielkiego dyskomfortu dla pacjentów. Ten system udźwignie tę sytuację maksymalnie przez kilka, kilkanaście dni - zaznaczyła Pachciarz.

Więcej o:
Komentarze (9)
Skąd fiasko rozmów z lekarzami? B. szefowa NFZ: Zbyt późny start, wszystko przed kamerami. Ale propozycje finansowe dobre
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 5 razy 1

  Kopacz i Arłukowicz do dymisji.

 • razb1947

  Oceniono 3 razy -1

  Cały rząd do dymisji i to natychmiast.

 • awm10

  Oceniono 12 razy 4

  Porozumienie Zielonogórskie nie otworzy gabinetów!
  No i bardzo dobrze i niech już tak zostanie, zamknąć je na zawsze i zabić gwoździami
  - niech sobie leczą prywatnie, wtedy będą sami rządzić się swoimi pieniędzmi.
  Albo niech się przebranżowią.
  Ten coroczny szantażyk stał się już nudnawy.
  A ministerstwo mogłoby się też obudzić, czemu nie ma kontraktów kilkuletnich?
  Coroczne odnawianie kontraktów, pod groźbą zamknięcia gabinetów w styczniu,
  wręcz zachęca do takich spektakli.

 • zumzum0

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby banki dla Polaków były takie jak NFZ i służba zdrowia było by pięknie.
  Pomarzyć dobra rzecz.

 • hamsterx

  Oceniono 27 razy -13

  Arłukowicz,co się jeszcze musi wydarzyć abyś po prostu odszedł ?

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 5

  Jak widać dla niektórych "lekarzy" propozycje finansowe nie są dobre , i nigdy nie będą

 • e-komentarz

  Oceniono 13 razy 5

  Kompromis jaki Arłukowiczowi zaproponowało Nieporozumienie Zielonogórskie:
  blog.wirtualnemedia.pl/wp-content/uploads/2012/08/kompromis.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX