Ciężarna nie żyje, jej płód - wg lekarzy - prawie bez szans. Ale podtrzymują ją sztucznie. Bo tego chce państwo. ''Groteska''

Kobieta od trzech tygodni nie żyje. Jej płód ma nikłe szanse na przeżycie. Lekarze i rodzina chcą, żeby w końcu została odłączona od aparatury sztucznie podtrzymującej czynności jej organizmu. Opisują, jaki to horror. Ale wchodzi państwo - Irlandia ze swoim restrykcyjnym prawem aborcyjnym. I argumentuje: nieważne są szanse, ważne, co mówi prawo.
Prawo do życia nienarodzonego dziecka jest ważniejsze od prawa do godnej śmierci i pochówku - to linia, którą przed irlandzkim sądem przyjął Conor Dignam reprezentujący w imieniu państwa płód kobiety klinicznie martwej od trzech tygodni.

Prawnik wygłosił właśnie mowę końcową w sprawie, w której państwo chce, aby 17-tygodniowy płód znajdował się w ciele martwej matki, aż dojdzie do "bezpiecznego wieku", pozwalającego na życie poza jej organizmem. Czyli jeszcze dwa miesiące.

"Państwo ma bronić prawa do życia płodu"

Siedmiu lekarzy, ojciec kobiety i jej partner są jednak zgodni: sztuczne podtrzymywanie ciała kobiety przy życiu powinno zostać zakończone. Z jednej strony podkreślają jej stan (śmierć kliniczna), z drugiej - to, że nie ma żadnych uzasadnionych dowodów na to, że płód ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie.

Opisali przy tym, jakim "horrorem" są takie problemy, jak np. utrzymywanie stabilnej temperatury ciała kobiety, które i tak jest w pogarszającym się stanie ze względu na zachodzące już procesy rozkładu organizmu i liczne infekcje. Podkreślili, jak groteskowa byłaby próba ciągnięcia tego przez kolejne dwa miesiące, czego domaga się państwo.

Ale prawnik reprezentujący płód oponował. Stwierdził, że konstytucyjny zakaz aborcji nie dopuszcza, żeby lekarze decydowali w oparciu o coś takiego jak "niskie prawdopodobieństwo". W tym wypadku - niskie prawdopodobieństwo przetrwania płodu. Dignam dodał, że prawo wymaga od państwa, aby broniło prawa do życia płodu, nawet jeśli szansa na jego przeżycie jest nikła.

Mają działać, mimo że nic to nie da?

W całej sprawie pojawia się jeszcze dwoje prawników: Mary O'Toole, która reprezentuje rodzinę kobiety, oraz Cormac Corrigan, który ma reprezentować w tej sprawie interesy kobiety. Ten drugi - wyznaczony przez państwo - przekonuje jednak, żeby dalej sztucznie podtrzymywać jej funkcje życiowe. Stwierdził, że to, czy prawnie jest martwa, jest do dyskusji, i dodał, że przedłużanie tego stanu nie wyrządzi jej żadnej krzywdy.

Mary O'Toole podniosła z kolei argument od strony konstytucyjnej. Jej zdaniem poprawki w konstytucji dotyczące kwestii aborcyjnych są nieważne w tej sprawie, ponieważ zobowiązują one do jednakowej obrony życia kobiety i nienarodzonego dziecka "na tyle, na ile jest to możliwe". Ale kobieta już nie żyje i nikt nie prowadzi jakiejś gry, żeby dokonać aborcji i omijać prawo.

O'Toole podkreśliła, że prawo powinno pozwalać lekarzom na podejmowanie decyzji na podstawie tego, czy uważają, że przyniesie ona jakiś pozytywny skutek, a nie mimo że ich działanie będzie daremne, w tym wypadku - płód i tak umrze.

Kobieta, o której sąd zadecyduje w piątek, miała niecałe 30 lat i dwójkę małych dzieci. Doznała urazu mózgu, kiedy przewróciła się w szpitalnej łazience.

Więcej o:
Komentarze (259)
Ciężarna nie żyje, jej płód - wg lekarzy - prawie bez szans. Ale podtrzymują ją sztucznie. Bo tego chce państwo. ''Groteska''
Zaloguj się
 • Marek Piotrowski

  0

  Ja nie widzę tu żadnego dylematu. Przedmiotem naszych wahań jest stopień rozwoju dziecka (a to nie ma nic wspólnego z jego prawem do życia). Póki się da, należy ratować.

 • minasz

  Oceniono 1 raz 1

  uuuuuuu ale myslenie stadne - zabic zabic zabic- to zombie jak dorosnie wyzre nam mozg- oglupienie wspolczesnego spoleczenstwa jest straszne- cieplo jest podtrzymywane przy zyciu matka napewno by chciala by dziecko przezylo- a tluszcza chce tylko zabic bo to be- taka sama tluszcza jeszcze niedawno myslala ze in vitro jest straszne i urodza sie dzieci z ograniczonymi funkcjami umyslowymi- ciemnota ciemnota i jeszcze raz ciemnota ps jestem ateista i jestem za aborcja (oczywiscie w odpowiednim wieku plodu)ale w tym przypadku matka mozliwe ze chcialaby urodzic dziecko i jakby mogla cos powiedziec to moze by krzyknela nie zabijajcie mojego dziecka mordercy -glupi bezmozgi tlumie

 • wyciety

  0

  Jesli ta pani jest pochodzenia żydowskiego,to postapic jak sobie życzy GW.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 4 razy 0

  Zdrowa cywilizacja to taka, która dba o przedłużenie gatunku. To stąd te wszystkie katolskie zakazy i nakazy: nie onanizować się, nie skrobać, nie "zabezpieczać" — rodzić, dużo rodzić.

  Kościół w tym podejściu jest tak naprawdę ostoją rozsądku. Gdyby katolstwo nie zmuszało ludzi do rozrodczości przez ostatni tysiąc lat, nasza cywilizacja wymarłaby w ciągu najwyżej kilkunastu pokoleń — tak jak dzieje się to teraz, gdy Polska ma ujemny wzrost naturalny i… znika. Gdyby nie katolstwo, nie prowadzilibyśmy tej rozmowy.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 5 razy -1

  Czytam te komentarze i niedowierzam… co stanie się złego, jeśli lekarzom uda się uratować życie dziecka?

 • benedykt76

  Oceniono 2 razy 0

  pl.m.wikipedia.org/wiki/Okres_prenatalny
  Czwarty miesiąc
  intensywny przyrost długości ciała do 25 cm i ciężaru do 20 dag,
  główka zajmuje 1/3 ciała, dzięki rozwojowi mięśni karku trzyma się prosto,
  na palcach pojawiają się poduszeczki dotykowe, a na nich linie papilarne,
  serce przepompowuje ok. 30 ml krwi,
  tarczyca asymiluje jod i wydziela tyroksynę,
  organizm syntezuje białka,
  magazynowana jest brunatna tkanka tłuszczowa, która zostaje przekształcona bezpośrednio w energię,
  zwiększa się ilość płynu owodniowego, który zapewnia utrzymanie stałej temperatury, łagodzi wstrząsy i skutki urazów fizycznych matki,
  mózg dynamicznie dojrzewa, na jego powierzchni pojawiają się bruzdy (bruzda Sylwiusza) i zwoje,
  uformowany jest móżdżek,
  powstają nowe połączenia nerwowe,
  w przedniej części kory mózgowej tworzy się mapa ruchowa i czuciowa ciała.
  Piąty miesiąc
  płód osiąga do 30 cm długości i do 40 dag wagi;
  porost włosów, brwi i rzęs, pojawienie się paznokci;
  wysłuchiwane tony serca;
  w mózgu uwidacznia się bruzda czołowa, ciemieniowo-potyliczna i ostrogowa oraz spoidła;
  stopniowo aktywność płodu staje się regularna i cyklicznie zmienia się → faza czuwania, snu; w tym momencie bardzo dużo zależy od temperamentu a także stylu życia matki.

 • benedykt76

  Oceniono 9 razy -1

  Jeżeli "restrykcyjne prawo aborcyjne" w Irlandii pozwoli przeżyć temu dziecku to chyba to jest dobre prawo.

 • benedykt76

  Oceniono 5 razy 1

  Jeżeli nawet szanse są niewielkie mam nadzieję, że to dziecko przeżyje.

 • pytlarro

  Oceniono 4 razy 0

  wyborcza i michnik powinni zostac zlikwidowani, po kiego z tak niskimi szansami utrzymania sie w rynkowych warunkach, dotuje sie ich z panstwowej kasy milionowymi kroplowkami, na "ogloszenia"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX