Wróblewski: "Kopacz nie panuje nad rządem. Stąd pełnomocniczki". Nałęcz: "Robili tak wszyscy premierzy"

- Robili to wszyscy premierzy - mówił Tomasz Nałęcz w Poranku Radia TOK FM o powołaniu przez Ewę Kopacz pełnomocniczek w kilku resortach. Prezydencki doradca tłumaczył, że decyzje premier wynikają z przepisów prawa. - Kopacz nie panuje nad tymi ministerstwami - stwierdził jednak Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Nie cichnie sprawa powołania przez premier pełnomocniczek w dwóch resortach i zapowiedzi zmian w kolejnych. Posłanki PO zostały w ministerstwach Zdrowia i Edukacji sekretarzami stanu i pełnomocniczkami podlegającymi premierowi. Według komentatorów to "wotum nieufności" dla ministrów.

"To jest robienie bałaganu"

- Rozumiem i czuję się trochę winny tej sytuacji - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta ds. historii i dziedzictwa narodowego. - Chodzi o zapis konstytucji i wynikający z niej zapis ustawy, że w jednym ministerstwie może być tylko jeden sekretarz stanu. Autorzy projektu konstytucji z otoczenia ówczesnego premiera nie objęli tym zakazem kancelarii - wyjaśniał.

Nałęcz zaznaczył, że liczby wiceministrów się nie reguluje. Przypomniał, że były czasy, kiedy w Ministerstwie Finansów było ich kilkunastu. Podsekretarzem nie może jednak zostać poseł. Co więcej, pomysł z zatrudnieniem wiceministra w strukturach kancelarii premiera nie jest nowy. - Robili to wszyscy premierzy, chcąc wzmocnić ministerstwo doświadczonym posłem. Kierowali tam sekretarza stanu - mówił polityk.

Prowadzący Poranek Radia TOK FM Tomasz Sekielski wskazywał jednak, że posłanki zostały dodatkowo pełnomocniczkami. Zdaniem Nałęcza ma to sens - dzięki temu będą dla ministra "równorzędnym partnerem". - Choć rzeczywiście, to pewien kłopot dla codziennego funkcjonowania ministerstwa - przyznał. - To jest robienie bałaganu - skwitował Sekielski.

"Kopacz nie panuje nad ministerstwami"

Według Tomasza Wróblewskiego z Warsaw Enterprise Institute zmiany w obsadzie resortów to dowód bezradności premier Kopacz. - Ona nie panuje nad tymi ministerstwami - wskazywał. Jako przykład podawał fakt, że premier niedawno zapewniała, że ceny prądu pozostaną bez zmian. A w przyszłym roku mają wzrosnąć. - Premier - powołując pełnomocniczki - chce wiedzieć, co dzieje się w resortach. Inaczej nie dałaby sobie z tym rady - stwierdził.

- To są ruchy czysto polityczne, nie merytoryczne - skomentowała dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z UW. - Trzeba było od razu zmienić ministra - stwierdziła. - Jeśli nie ufa się ministrowi, udziela się mu dymisji - przyznał Jan Ordyński, publicysta "Przeglądu". Według Materskiej-Sosnowskiej ostatnie wydarzenia wokół premier wskazują na słabość jej zaplecza. - Dołożenie kolejnej pełnomocniczki nie zmieni jej wizerunku - zaznaczyła.

Więcej o:
Komentarze (22)
Wróblewski: "Kopacz nie panuje nad rządem. Stąd pełnomocniczki". Nałęcz: "Robili tak wszyscy premierzy"
Zaloguj się
 • politol59

  0

  Wrócił z niebytu.

 • napohybel.live

  Oceniono 1 raz 1

  Pełnomocnicy - asystenci.
  Zatrudnić mogą ich wszyscy posłowie, senatorowie i deputowani do Parlamentu Europejskiego. Dla polityków, którzy przegrali wybory, bycie asystentem kolegi to jedyna szansa na to, by nie wypaść z politycznego obiegu, co ułatwia potem powrót do politycznej gry i daje nadzieje na jakieś posady w przyszłości.
  Dlatego np. po przegranych wyborach parlamentarnych w 2007 roku były poseł Prawicy Rzeczypospolitej Artur Zawisza był przez jakiś czas współpracownikiem senatora PiS Piotra Andrzejewskiego.

 • jkal

  Oceniono 6 razy -2

  a PO ile na miesiąc będą otrzymywały te PO-nocniczki?

 • michnikmenda

  Oceniono 9 razy 1

  ewcia z radomia nie panuje nawet nad zwieraczem , najpierw dla załagodzenia partyjnej opozycji dała swoim przeciwnikom ministerialne teki , teraz by mieć chociaż blade pojęcie o tym co się tam dzieje , dała swoim psiapsiółkom lukratywne posadki!

 • klarneta8

  Oceniono 14 razy 4

  Wroblewski nie panowal nad RZ, wylecial z hukiem, smiesza mnie tacy niby doradcy, to taki Dummkopf.

 • razb1947

  Oceniono 12 razy -4

  Ona nadaje się tylko do ZSLu.

 • razb1947

  Oceniono 10 razy -2

  Najlepiej niech Kopacz poda się do dymisji- ona nie ma zielonego pojęcia jak rządzić krajem.

 • proteusz33

  Oceniono 16 razy -2

  Nałęczu,tak robi Bredzisław zatrudniając 18 doradców

 • uzdek98

  Oceniono 21 razy -1

  jako stara ZSLowka, kopara doskonale wie, ze w kazdym ministerstwie musi byc sekretarz POlityczny ... duchowi nastepcy PRL, platfusiarskie POrtyjniaki wiedza co robia ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX