Jak podróżować z fałszywą tożsamością? WikiLeaks ujawnia tajny poradnik dla agentów CIA w Europie

WikiLeaks opublikował dwa nowe tajne dokumenty CIA. Zawierają one instrukcje dla agentów, którzy podróżują po świecie, korzystając z fałszywej tożsamości.
Dwa tajne dokumenty opublikowane przez WikiLeaks pochodzą z 2011 i 2012 roku i zostały wydane przez nieznaną wcześniej jednostkę CIA o nazwie CHECKPOINT (punkt kontrolny), której działalność skupia się na pomocy agentom przy posługiwaniu się fałszywą tożsamością. Zawierają rady i instrukcje dla agentów CIA działających na świecie, w tym chcących przekroczyć granice strefy Schengen i Unii Europejskiej i uniknąć szczegółowej kontroli na lotniskach lub przejść przez nią, nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości.

Jak nie dać się zdemaskować

Pierwszy dokument jest z września 2011 roku i dotyczy przechodzenia przez szczegółową kontrolę graniczną na lotniskach na świecie. Zawiera on dokładne informacje o procedurach kontrolnych na poszczególnych lotniskach na świecie i radzi, jak uniknąć zdemaskowania. Zwraca też uwagę na to, co może skłonić personel lotniska do przeprowadzenia szczegółowej kontroli - może to być obecność nazwiska pasażera na liście osób obserwowanych, przewożenie kontrabandy lub zwrócenie na siebie w jakiś sposób uwagi strażnika. To ostatnie może wywołać na przykład ubiór niespójny z fałszywą tożsamością - CIA podaje tu przykład agenta, który został zatrzymany do kontroli, ponieważ podróżował na paszporcie dyplomatycznym w bardzo niedbałym stroju.

W dokumencie podkreślane jest to, jak ważne jest nieujawnienie swojej prawdziwej tożsamości. CIA radzi, żeby "przykrywka" była wiarygodna, spójna i dobrze przećwiczona. Podaje przykład agenta, u którego po zatrzymaniu na szczegółową kontrolę (która może też być losowa) znaleziono ślady materiałów wybuchowych w bagażu. Udało mu się ostatecznie nie ujawnić swojej tożsamości dzięki temu, że twardo trzymał się swojej wersji wydarzeń: mówił, że był na szkoleniu z zakresu ochrony antyterrorystycznej w Waszyngtonie. Został wpuszczony do UE.

Jak przeniknąć do strefy Schengen

Drugi dokument, pochodzący ze stycznia 2012 roku, dotyczy już tylko strefy Schengen. Rozpisane są w nim dokładne procedury kontroli stosowane na poszczególnych lotniskach i zagrożenia czyhające na agentów podróżujących z fałszywymi dokumentami. Opisane jest też działanie różnych systemów elektronicznych w krajach strefy.

Z dokumentu wynika, że USA bardzo obawiają się wprowadzenia w strefie Schengen zabezpieczeń biometrycznych, które znacznie utrudniłyby agentom podróżowanie z fałszywym paszportem.

- CIA dokonało porwań obywateli z terenu państw UE, w tym Włoch i Szwecji, w czasie prezydentury Busha. Te instrukcje pokazują, że pod rządami Obamy CIA wciąż ma zamiar infiltrować Unię Europejską i przeprowadzać tajne operacje w państwach członkowskich - powiedział szef WikiLeaks Julian Assange.

Oba ujawnione dokumenty oznaczono symbolem NOFORN, który oznacza, że nie były one dostępne dla agentów zagranicznego wywiadu.

To już druga w ostatnim czasie publikacja WikiLeaks ujawniająca dokumenty CIA. Serwis zapowiada, że w styczniu ukaże się kolejna.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Gdy zwykli ludzie głosują na najlepsze zdjęcia, wygrywa dobro, miłość i humor>>Więcej o:
Komentarze (87)
Jak podróżować z fałszywą tożsamością? WikiLeaks ujawnia tajny poradnik dla agentów CIA w Europie
Zaloguj się
 • zz1026

  Oceniono 1 raz -1

  "może to być obecność nazwiska pasażera na liście osób obserwowanych, przewożenie kontrabandy lub zwrócenie na siebie w jakiś sposób uwagi strażnika"

  i to moze byc przyczyna kontroli?
  w zyciu bym na to nie wpadl
  dobrze ze poradnik napisali
  macie jeszcze jakies zlote rady?

 • blue911

  Oceniono 1 raz -1

  A to swinie. Bo mnie pan Mull mowil zebym zakladal turban dla zmylenia przeciwnika I ulatwienia sobie przejscia przez bramki na lotniskach?! Hahaha. Prawdziwego terrorysty sie boja, a poza tym w obsludze pracuje coraz wiecej Muslimow!

 • zec

  Oceniono 2 razy 0

  Gdzie mogę znaleźć pełna wersje? Od czasu, do czasu przerzucam walizkę viagry z Egiptu i bardzo by mi się to przydało.
  Za wiadomość z góry dziękuje :-)

 • moyokoyani

  Oceniono 1 raz -1

  Wiki tiki fiki miki to wywiad hehehe kit dla przedszkolaków.

 • armagedon888

  Oceniono 5 razy 1

  tych wrazliwych amerykanskich patryjotow...powinni na granicy UE,rozebrac do naga ,,,wymacac ,przebadac i przepytac ,a na koniec z dziecinnym usmiechem , prawą reke wsadzic im w tylek az po sam lokieć..............

 • zgaszonykliczko

  Oceniono 2 razy 2

  następną razą w niedbałym stroju trzymając się twardo wersji wydarzeń zamówię piwo płacąc kartą CIA. Wszystkim Spionom Wesołych Świąt. PS. Kominiarki na mordach!!! Nikt was nie rozpozna

 • czysty.harry

  Oceniono 5 razy -1

  Gorzej gdy z tych rad skorzystają islamskie s k u r w y s y n y.

 • malleus.trolleficarum

  Oceniono 12 razy 10

  No to zdRadek Sikorski i tow. syjonistka Applebaum powinni już dawno być aresztowani i deportowani do swoich ojczyzn - jankeskiej i izraelskiej.

  Przecież ta jawna agentura i sprzedawczyki działają od lat na szkodę Rzeczpospolitej.

 • googleon

  Oceniono 12 razy 8

  Szpiegów i dywerstantów CIA należy łapać i stawiać pod sąd (Włochy)
  Jeśli nie można ich wymienić na swoich, co jest bardzo prawdopodobne bo nasi to same laskociągi, trzeba ich wymieniać za szmelc.
  Jeśli Jankeski szmelcu nie chcą dać agenta odesłać do Kiejkut na dożywotnie reality o-szoł "Agent szuka żony". Powtarzać tak długo aż zapłacą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX