Miliony na Świątynię Opatrzności? Sasin: "Może to się nie podoba, ale nie można terroryzować posłów"

Nie można terroryzować parlamentarzystów, żeby decydować o tym, na co będą przeznaczane pieniądze budżetowe - stwierdził Jacek Sasin podczas porannej rozmowy w Radiu Zet. Andrzej Rozenek zarzucił z kolei Kościołowi wykorzystywanie imienia Jana Pawła II do oszczędzania pieniędzy "pod płaszczykiem muzeum".
W porannym programie "7 dzień tygodnia" Moniki Olejnik w Radiu Zet goście rozmawiali między innymi o kontrowersyjnej sprawie przekazania 16 mln zł na Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności w warszawskim Wilanowie. Prowadząca stwierdziła, że jest to, jak na muzeum, bardzo duża kwota.

- Problem jest taki, że nie moglibyśmy z budżetu przekazać środków na budowę kościoła czy świątyni, mogliśmy przekazać na muzeum - tłumaczył Stanisław Żelichowski. - Wszystko się stało zgodnie z prawem - zapewnia. - No jest taka decyzja, którą parlament podjął, i trzeba z tą decyzją już się pogodzić - dodaje.

Jacek Sasin stwierdził, że takie dofinansowanie to nic szczególnego. - Państwo finansuje muzea różne - mówił. - Ja rozumiem, że może się komuś nie podobać, że to jest muzeum Instytut Myśli Jana Pawła II. Ja im nie odbieram do tego prawa, ale niech nie próbują terroryzować również nas, parlamentarzystów, aby decydować suwerennie o tym, na co będziemy przeznaczać pieniądze budżetowe, jeśli to jest zgodne z prawem - zaznaczył poseł PiS.

Świątynia Opatrzności jak katedra we Florencji?

Środki na muzeum w Świątyni Opatrzności zostaną przesunięte z innych zadań Ministerstwa Kultury. Poprawka do budżetu została zgłoszona przez posłów PO i PSL.

- To jest przecież element politycznej rozgrywki - stwierdził Tomasz Nałęcz. - Ja pamiętam, jak ugrupowanie, które trudno jest posądzać o sympatię do Kościoła, czyli SLD, proponowało przesunięcie środków finansowych w budżecie z IPN na budowę Świątyni Opatrzności w formie normalnej poprawki sejmowej - zauważył. - Jest kłopot, bo to jest rzeczywiście w świątyni, a mamy konstytucyjny rozdział Kościoła i państwa. Ja, jako historyk, wiem, że te pieniądze, które kiedyś były ofiarowane Kościołowi, to dzisiaj jest katedra we Florencji, to dzisiaj jest katedra królewska na Wawelu. Czas weryfikuje pożyteczność narodową tej instytucji - stwierdził.

"Wykorzystuje się imię Jana Pawła II"

Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu uznał z kolei, że można mieć wątpliwości odnośnie tego, czy konstytucyjny zapis o autonomii państwa i Kościoła jest zachowany w sytuacji, w której państwo w pewnym sensie dotuje budowę świątyni. - Bo wiemy przecież, że to jest fikcja. Za te kilkadziesiąt czy już ponad sto milionów, które przekazano na świątynię, niejedno muzeum by powstało - stwierdził.

- Wiemy także, że pod płaszczykiem muzeum używa się imienia Jana Pawła II do tego, żeby wybudować świątynię, bo Kościół w ten sposób po prostu zaoszczędzi pieniądze. To jest pierwsza płaszczyzna - powiedział. - Jest też druga płaszczyzna, która jest bardziej polityczna. Rzeczywiście wygląda na to, że niektórzy politycy próbują się wkupić w łaski Kościoła. Na tym tle strasznie mnie zabolała postawa Ryszarda Kalisza, który z nieznanych mi powodów zagłosował za przekazaniem tych pieniędzy - przyznał Rozenek.

"Potworek architektoniczny"

Iwona Śledzińska-Katarasińska, wiceprzewodnicząca klubu PO, wspomniała też o innym aspekcie świątyni w Wilanowie. - Nie wiem, dlaczego się nazywa Świątynią Opatrzności taki potworek architektoniczny, ale to już jest zupełnie na marginesie - wspomniała. Wypowiedziała się też jednak na temat samego mechanizmu przekazywania pieniędzy na ten cel.

- W 2005 roku, więc kiedy rządził jeszcze SLD albo już Prawo i Sprawiedliwość, podjęto decyzję, że dokładnie to muzeum będzie współfinansowane z budżetu państwa - wyjaśniła. - Zawsze ta pozycja jest w rezerwie w Ministerstwie Kultury, tylko w różny sposób i z różnym natężeniem była używana. W zeszłym roku dał te pieniądze minister Zdrojewski i o mało mu głowy nie ucięto, więc w tym roku ministerstwo pomyślało bardzo sprytnie: Dlaczego ma być na mnie? Niech Sejm uchwali. Dlatego ja nie brałam udziału w tym głosowaniu - zaznaczyła.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Gdy zwykli ludzie głosują na najlepsze zdjęcia, wygrywa dobro, miłość i humor>>Więcej o:
Komentarze (382)
Miliony na Świątynię Opatrzności? Sasin: "Może to się nie podoba, ale nie można terroryzować posłów"
Zaloguj się
 • india.wr

  0

  Kalisz mi podpadł. Skreślam go, szkoda chłopa. Tak to jest jak się chce grać na 2 fronty.
  No i czas na upadek PO. Ale na kogo zagłosować? Niech się stanie jakiś ruch, partia, formacja !!

 • jozef.sobczyk

  0

  Budowa Świątyni Opatrzności pod kryptonimem muzeum katolicyzmu jest niebezpieczna.
  W takim muzeum musiały by się znaleźć świadectwa inkwizycji a także grzechy duchownych
  różnej rangi w kwestii molestowania seksualnego dzieci. Poza tym powinny tam być dowody
  na niewiarę hierarchów średniowiecznych w odkrycia naukowe, sprzeczne z dogmatami
  kościoła. Wobec tego lepsza będzie budowa panteonu, w którym oprócz zasłużonych
  duchownych, będą chowani również zasłużeni świeccy, wielcy Polacy.

 • napohybel.live

  0

  Kiedyś Polska miała kościół, teraz kościół ma Polskę.
  Stanisław Tym.

  W/g pisowców PO i prezydent Komorowski to komuchy.
  I po co się szarpać, skoro "żelazny miód" kościelny spija Kaczyński.

 • franciszek-pl

  Oceniono 2 razy 0

  Rzeczywiście nie powinno się terroryzować posłów, ale warto dowiedzie się kto głosował za i przypomnieć o tym podczas następnych wyborów. Po prostu nie głosować na nich.
  Wybory blisko.
  Świństwem jest wydawanie kasy na obiekty sakralne, gdy organizuje się zbiórki pieniędzy na leczenie i rehabilitację kalekich dzieci.

 • spokops

  Oceniono 2 razy 0

  zbyt piękne to nie jest, ale wolę już żeby jakaś część moich dochodów (zresztą znikoma) szła na to, niż na pałace dla ZUS'u, na który daję ponad 1000 zł co miesiąc...

 • jan.w2

  Oceniono 1 raz 1

  Czy durny polandyjski ludek mógłby wreszcie zapamiętać tego typu dziadostwa i złodziejstwa i dać kopa w najbliższych wyborach tym wszystkim agentom watykańskiego okupanta odrywając tym samym te świńskie ryje bez honoru od koryta i możliwości decydowania o ich pieniądzach? Ot takie marzenie.

 • patriotaa

  Oceniono 2 razy 2

  tu macie przykład błagania o pomoc dziecka chorego na raka ta świątynia i muzeum nie pomoże temu dziecku wyjść z choroby i nie pomoże w jego cierpieniu.www.siepomaga.pl/f/zdazyczpomoca/c/1473

 • patriotaa

  Oceniono 2 razy 2

  Do cholery kiedy skończy się dawanie pieniędzy na kościoły czy synagogi pod szyldem muzeum ? A ns tej stronie internetowej obok artykułu ,, Pomóż Kacperkowi pokonać raka" I co rusz są błagania małych dzieci o pomoc w walce z różnego rodzajami chorób. Czy p o p i e r do le n i POsłowie nie powinni się zastanowić i zamiast na debilską kulturę wydawać setki milionów a zrobić z tych pieniędzy rezerwę na pomoc dla tych biednych i cierpiących dzieci i pomagać w ich cierpieniu i leczeniu? Pytam się was wszystkich wierzących i nie wierzących czy Papież Jan Paweł wolał by by te idiotyczna muzeum czy pomoc tum dzieciom ? Dla prawdziwego katolika ni4ee są potrzebne jakieś muzea czy wykwintne świątynie czy katedry. Dla prawdziwego wierzącego ważna jest pomoc potrzebującym a nie budowle czy muzea do których może zajrzą tylko delegacje OSŁÓW i jakaś część biskupów na otwarciu. Jezus mówił że jemu nie potrzebna są świątynie ani dobra doczesne i wysłał apostołów by nauczali a nie by budowali świątynie i muzea .

 • munkela

  Oceniono 2 razy 2

  KRK uzyl wszelkich chwytow aby wycíagac kolejne miliony na ta swiatynie, ktora jest architektonicznym bublem.

  Przeciez pierwotne plany NIE przewidywaly budowy niczego wiecej niz samej swiatyni !!!

  Najpierw wymyslono , ze beda budowac muzeum PRZY swiatyni. I dostali na to miliony bo muzeum to placowka edukacyjna.

  Nastepnie, aby bylo trudniej oddzielic muzeum od swiatyni i ustalic na co FAKTYCZNIE wydano pieniadze postanowiono iz muzeum bedzie znajdowac sie
  pod kopula swiatyni.

  Takie postepowanie nie powinno budzic zdziwienia.

  Kosciol rzymskokatolicki, dla utrzymania wladzy i uzyskania pieniedzy postepuje tak od wiekow. Wystarczy poczytac troche na temat historii Kosciola rzymskokatolickiego.

  Taka lektura jest jednak w gruncie rzeczy niedostepna w Polsce. To co mozna w Polsce poczytac to teksty (ksiazki, artykuly, felietony ) starannie "wyczesane" z wiekszych lub mniejszych intryg, nieczystych gier politycznych, oszustw i innych grzechow Kosciola rzymskokatolickiego.

  Nawet to, co powinno byc dla chrzescijan swiete , wcale dla KRK swiete nie jest.

  Jezeli, na przyklad, zdamy sobie sprawe z tego ile kosciolow posiada fragmenty krzyza na ktorym mial zginac meczenska smiercia Jezus to okaze sie iz z tych fragmentow mozna zbic wiele krzyzy.

  Fragmentow chusty Miriam z Maghdali czyli Marii Magdaleny, ktora Miriam miala wycierac stopy Chrystusa jest tyle, ze mozna by z nich uszyc wiele, wiele chust.

  I tak trzeba przyznac , ze przy zdolnosciach jakie wykazuje kler KRK, ogarnia zdziwienie iz Kosciol rzymskokatolicki utracil tyle wladzy ile utracil.

  Byl przeciez czas kiedy KRK z Papiezami na czele decydowal kto ma zasiasc na tronie w danym kraju, ktory kraj z ktorym krajem moze zawrzec przymierze a z ktorym ma prowadzic wojny.

  Kosciol rzymskokatolicki ZAWSZE zajmowal sie polityka i zawsze dla tego kosciola NAJWAZNIEJSZE byly I SA WLADZA i PIENIADZE.

  P.S. Zblizaja sie wybory parlamentarne. Poslowie zdaja sobie sprawe z tego iz nie ma lepszych graczy partyjnych rozgrywek niz kler KRK z Episkopatem Polski na czele.

  Chca poparcia KRK i ZA TO podatnicy maja zaplacic 16 milionow zlotych !!!

  Poslowie i KRK zawarli TRANSAKCJE TERMINOWA czyli umowe, w ktorej cena ustalana jest w momencie zawarcia umowy, w tym wypadku 16 milionow zlotych, a dostawa i zaplata – w terminie pozniejszym, okreslonym w umowie.
  W tym wypadku bedzie to okres walki wyborczej kandydatow do Parlamentu RP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX