"Ida" na oscarowej krótkiej liście wśród dziewięciu filmów z całego świata

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znalazł się na ogłoszonej w Los Angeles krótkiej, liczącej dziewięć tytułów liście, spośród których członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w styczniu nominują obrazy do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Dziewięć tytułów jury wybrało spośród 83 filmów, nadesłanych w tym roku do konkursu w tej kategorii. Dopiero 15 stycznia będzie wiadomo, które pięć tytułów z wytypowanej dziewiątki dostanie nominacje. 87. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 22 lutego 2015 roku.

W zeszłym tygodniu "Ida" zdobyła Europejskie Nagrody Filmowe w najważniejszych kategoriach. Została wybrana nie tylko na najlepszy film - statuetkę za reżyserię zdobył także Paweł Pawlikowski.

"Ida" triumfowała również w kategorii najlepszy scenariusz (napisali go wspólnie reżyser oraz Rebecca Lenkiewicz). Ponadto film Pawlikowskiego zdobył nagrodę za najlepsze zdjęcia (Nagroda Carlo Di Palma dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego), oraz przyznaną przez publiczność People's Choice Award.

W najważniejszej rywalizacji - o miano najlepszego europejskiego filmu 2014 roku - "Ida" walczyła m.in. z filmami Larsa von Triera czy Andrieja Zwiagincewa.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Gdy zwykli ludzie głosują na najlepsze zdjęcia, wygrywa dobro, miłość i humor>>Więcej o:
Komentarze (78)
"Ida" na oscarowej krótkiej liście wśród dziewięciu filmów z całego świata
Zaloguj się
 • maradix

  Oceniono 1 raz 1

  Piękno ascetycznych obrazów oraz monologów, dających widzowi czas na myśl..., bardzo to wczesnobergmanowskie. Ps. szara,duszna,przygnębiająca oraz beznadziejna atmosfera Polski z czasów Gomułki-arcyprawdziwa!

 • jan_szajgec

  Oceniono 1 raz -1

  Co jest zabawne, że Kulesza naprawdę jest Żydówką i gra role Żydówek w filamach często-gęsto robionych przez Żydów - to dzisiaj konieczność żeby być zauważoną :)

 • junkamm

  0

  no kur.... mać . co to za szmira kicz ?jakie to wybitne dzieło .czy polska potrafi zrobić jakieś dzieło?film? kicz nad kiczem . i nie ośmieszaj się polsko . jaki to wybitny reżyser? czego? szmiry i kiczu wychwalanego wszedzie?ten film jak go można nazwać filmem może być wysfietlany gdzieś na zabitej wsi w remizie strażackiej.tu nie ma dzieła .tu nie ma nawet sensownego wątku filmowego.chała i jeszcze raz chała ...,

 • dr_pitcher

  Oceniono 4 razy 4

  Film ok. Ale zebu od razu oskar?
  Oklepana historia.

 • jan_szajgec

  Oceniono 6 razy 2

  Czy "producent" Eric Abraham też jest Żydem jak Dzięcioł z Opus i niemal cała obsada tego koszernego "arcydzieła"?

 • gazeta_za_mnie_mysli

  Oceniono 16 razy 2

  Ida - okropne gó..., typowy bełkot a la wybiórcza i żydowskie pretensje.

 • porannakawa01

  Oceniono 30 razy 2

  Gdyby nie ten wątek semicki pies z kulawą nogą by się nie obejrzał.
  Dźwięk jak z wiadra, dialogi nagrane pewnie najpierw na kasetowy MK125?
  Dwie żydówki, jedna zbrodniarz, druga przeżywa rozterki.

 • patrzalski

  Oceniono 14 razy 0

  Film obejrzałem rodzinne. 2 pokoleniowo. Doszliśmy do wniosku że:
  1. Holokaust Żydów jest winą Polaków a nie Niemców. Bez względu czyt to z NRD czy RFN. To Polacy zabili wszystkich Żydów.
  2. Wysoko postawiona prokurator reżimy Bieruta z poczucia winy wyskakuje z okna. Jakoś tego nie widzimy. Ostatecznie wypłacamy takim jak bohaterka wysokie emerytury za utrwalanie włady ludowej
  3. Bohaterka filmu jest osobą z dewiacjami seksualnymi. Po wielu orgazmów z przystojnym facetem, wraca do klasztoru by... sie samo zadowalać. Zawsze twierdziłem że katolik rzymski to psychopata seksualny. Nic dziwnego, że dowiadujemy się o ojcach gwałcących swoje córki o księdzach pedofilach nie wspomnę. W tej religii każdy grzech odpuści dewiant i pijak byle by był z zawodu księdzem. Otake poskje walczylymy...

 • jan_szajgec

  Oceniono 11 razy 1

  Na czym? Na szortliście? Szorty, szorty ... komu, bo "ida" do domu :)

  Kiedy ujawnią longlistę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX