Choć mamy 2014 rok, "Kaczyński tkwi w 1985. Dla niego jedynym punktem odniesienia jest PRL"

- Prezes PiS wyjaśnia dzisiejszą Polskę analogiami z PRL. To kompletnie nietrafne - ocenił w TOK FM dr Robert Sobiech. Wg socjologa z UW, źle wróży to na przyszłość. - Co będzie, jak PiS z PRL-owską diagnozą obejmie władzę? Czy ważny będzie dla nich rozwój gospodarczy, edukacja, rynek pracy? - pytał.
Marsz PiS z 13 grudnia pokazał, że Jarosław Kaczyński tkwi w przeszłości - ocenił w Poranku TOK FM socjolog dr Robert Sobiech. - Dla Kaczyńskiego punktem odniesienia jest PRL. Cokolwiek zdarzy się w Polsce 2014 roku, wyjaśniane jest mechanizmami z czasów PRL - mówił gość Jana Wróbla.

Zdaniem Sobiecha, to może niepokoić, bo prezes Kaczyński stoi na czele partii, która pretenduje do objęcia władzy. Można się więc spodziewać, że jego poglądy znajdą odzwierciedlenie w programie rządu tworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Robienie diagnozy w oparciu o to, co znamy z czasów PRL, jest kompletnie nietrafne. Trzeba zadać pytanie, co będzie, jak PiS z PRL-owską diagnozą obejmie władzę? Czy ważny będzie dla nich rozwój gospodarczy, edukacja, rynek pracy? Czy będziemy tropić "układ"? Jarosław Kaczyński tkwi w tym 1985 czy 1987 roku, ale rzeczywistość się zmieniła.

Co powiedzieć wyborcom?

Prezes PiS może stać się więźniem swojej retoryki, dzięki której udało mu się zmobilizować sporą grupę wyborców. - Zaproponował im wizję, że my nie odzyskaliśmy niepodległości. Dzięki zmobilizowaniu i utrzymaniu elektoratu ma szanse na sukces w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. I jak wtedy wytłumaczy swoim wyborcom, że bierze się np. za rozwój gospodarczy czy informatyzację, skoro ten kraj jest podległy... I przecież najpierw trzeba wprowadzić demokrację - zastanawiał się dr Robert Sobiech.

Według ostatniego sondażu poparcia dla partii politycznych, przygotowanego dla "Wiadomości" TVP 1, partię Jarosława Kaczyńskiego popiera 34 proc. pytanych, a Platformę Obywatelską 31 proc. Za plecami liderów, PSL z 8 proc. poparciem oraz SLD i Kongres Nowej Prawicy, na które chce głosować po 5 proc. pytanych.

Więcej o:
Komentarze (44)
Choć mamy 2014 rok, "Kaczyński tkwi w 1985. Dla niego jedynym punktem odniesienia jest PRL"
Zaloguj się
 • piotr110660

  Oceniono 1 raz -1

  A dla dr Sobiecha, jedynym punktem odniesienia jest Kaczyński

 • orion57

  Oceniono 1 raz 1

  co zrobi Prezes jak dojdzie do władzy- już pokazał, spie...ł gdzie pieprz rośnie jak tylko pojawiły się kłopoty.

 • razb1947

  Oceniono 4 razy -2

  J.Kaczyński na premiera bo tylko on może nasz kraj uchronić przed rozkradnięciem i upadkiem.

 • Oceniono 3 razy 1

  te codzienne piramidy bredni są już tylko potwierdzeniem o dwubiegunowej paranoi tego kaczy-gniota historii !

 • kain_brat_abla

  Oceniono 4 razy 4

  Akcja "Hiacynt"...

 • ramzes-ra

  Oceniono 7 razy 7

  Tak, nie tylko zatrzymał się na realiach 1985 , ale jeszcze się cofnął. Widać to było w trakcie marszu i okrzyków wnoszonych przez zapiewajłe jak w czasie pochodów 1 majowych. Niestety zamiast zmuszać rządzących do dobrego rządzenia,PIS zmusza ich do odpierania często fantastycznych zarzutów o sfałszowaniu wyborów lub wywieraniu nacisków na niezależne Sądy i ich Sędzi.

 • antropoid

  Oceniono 10 razy 8

  A co jak nie PRL miałoby być punktem odniesienia dla mentalnego komucha i niemoty zafascynowanej dyktaturami?
  Najgorsze są takie niemoty, którym nagle odbija na widok wiwatującego stada.

 • Janusz Senex

  Oceniono 7 razy 5

  -
  Nie czepiajcie się człowie(cz)ka.
  Spróbujcie nafaszerować się prochami tak,jak Jarek i zobaczymy czy będziecie mieli niezachwianą świadomość.
  Widzę większe niebezpieczeństwo:
  Jarek co chwila głosi,że Polska już w ogóle nie istnieje.Jeżeli utwierdzi się w tym,to dopiero będzie dramat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX