Szefowie sądów oburzeni słowami Kaczyńskiego: znieważające! Pełen pogardy atak wymierzony w sędziów

Prezesi Sądów Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Prezes Trybunału Konstytucyjnego wydali wspólne oświadczenie. Słowa Jarosława Kaczyńskiego na wiecu PiS o naciskach na sądy są ?znieważające?. - Zdanie nawiązuje do najgorszych zwyczajów walki politycznej sprzed 1989 roku - piszą.
- Fałszerstwem jest sytuacja, w której władza, gdy okazuje się, że wybory kończą się katastrofą, że ich wynik jest w gruncie rzeczy nieznany, natychmiast rozpoczyna kampanię ukrywania tego faktu, wpływa na sądy. Można powiedzieć - wręcz terroryzuje sądy, i to z udziałem prezydenta RP i z udziałem prezesów sądów, tych najważniejszych w Polsce. Wreszcie rozpoczyna kampanię medialną przeciwko tym wszystkim, którzy mówią, że doszło do fałszerstwa - grzmiał na sobotnim marszu Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"Bezprzykładny atak na niezależną władzę sądowniczą"

Te słowa oburzyły szefów najważniejszych sądów. Prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Andrzej Rzepliński, Prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz prof. dr hab. Roman Hauser, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego wydali wspólne, mocne oświadczenie.

"Jest to bezprzykładny w Europie atak polityka pretendującego do sprawowania władzy wykonawczej na władzę sądowniczą w Polsce. Jest to pełen pogardy atak wymierzony w każdego z tysięcy sędziów wszystkich sądów w Polsce Wyrażamy głębokie oburzenie sformułowanymi pod naszym adresem zarzutami terroryzowania sędziów i namawiania ich do określonego orzekania w sprawach rozpoznawanych protestów wyborczych. Takie znieważające, wiecowe zdanie nawiązuje do najgorszych zwyczajów walki politycznej sprzed 1989 roku" - czytamy w dokumencie.

Kaczyński: wybory sfałszowane

Sobotni "Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów" zorganizowany w 33. rocznicę wybuchu stanu wojennego i dotyczył m.in. wyborów samorządowych. PiS uważa, że zostały one sfałszowane. Do sądów okręgowych wpłynęło ok. 1500 protestów wyborczych, to trzy razy więcej niż zazwyczaj. Jednak tym razem wiele z wniosków ma błędy formalne, część z nich nie dotyczy wyników wyborów do sejmików województw, których wynik najbardziej nie podoba się partii Kaczyńskiego.

Komentarze (63)
Szefowie sądów oburzeni słowami Kaczyńskiego: znieważające! Pełen pogardy atak wymierzony w sędziów
Zaloguj się
 • dzikimietek

  0

  na oburzeniu sie skonczy bo krola Polski nikt nie jest w stanie ruszyc....

 • mer1lin

  Oceniono 7 razy 1

  "wpływa na sądy. Można powiedzieć" Te dwa slowa "Mozna powiedziec" chronia Prezesa przed oskarzeniem o Pomowienie.
  Jarek jest Smierdzacym Tchorzem

 • Michał Romaniuk

  Oceniono 13 razy 7

  Sędziowie oburzeni a gdzie siedzieli do tej pory i nie reagowali na brutalne i fałszywe insynłacje, oraz oszczerstwa miotane dzień w dzień przez prezesa. Oburzyli się teraz, sami do tego doprowadzili że prezesowi uchodzi każde świństwo.

 • czesarna

  Oceniono 14 razy 8

  Bingo! Sędziowie zaczynają myśleć!
  Lepiej późno niż wcale. Zaczęli dopiero wtedy, kiedy literalnie i wprost ich zaatakowano.
  Sędziowie - powinni o tym pamiętać - nie są jednak jedynym dobrem, jakie kryje w sobie państwo i podlega ochronie.
  Szkoda, że sędziowie jak dotychczas w Polsce są nadzwyczaj mało wrażliwi, dlatego nasze państwo cierpi od lat i z czasem słabnie. Każdy hultaj wyżywa się na nim od dawna bezkarnie, kiedy tylko jest mu to na rękę lub po prostu mu się zechce.
  Zbyt często sądy orzekają, że ręka podniesiona na państwo i panujący w nim ład stanowi małą szkodliwość.
  Wreszcie sędziowie się obudzili, ale chyba właśnie i tylko wyłącznie dlatego, bo tym razem atak był skierowany wprost w nich.
  Dotychczas kiedy atakowano państwo i najwyższe w nim autorytety, nic się nie działo. Zwykły obywatel mógł czuć się zawiedziony i bezbronny, bo nie pojawiała się z urzędu instytucja ścigania przestępcy; sędziowie przecież - jak są teraz,tak byli cały czas - ale tkwili jakby w letargu.
  Czy można poważnie traktować to przebudzenie?
  Można, ale nadzieje tak naprawdę nie są duże, niestety.

 • michnikmenda

  Oceniono 13 razy 5

  Czy polskie sądy można bardziej znieważyć niż czynią to one same swoimi wyrokami ???

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 10 razy -4

  Kochani sedziowie PO-lski zwanej też III RP.
  Skąd Komorowski i wy sami wiecie że wszystko było dobrze na wyborach, skoro nie zbadano kart głosowania. pewnie weźmiecie sie za to gdy pójdą do zmielenia. przestępca zaciera ślady

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 9 razy -3

  czy do każdego protestu wyborczego w PO-lsce potrzeba 3500 odpisów?

  www.wykop.pl/link/2283046/warszawski-sad-okregowy-kpi-sobie-z-protestu-przeciwko-waznosci-wyborow/
  Sędziowie w Polsce to święte krowy, podpory systemu, przejrzyjcie się w lustrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX