Dżihadyści chcą sprzedać ciało zamordowanego Jamesa Foleya? "Żądają miliona dolarów"

Dżihadyści z Państwa Islamskiego chcą miliona dolarów za ciało Jamesa Foleya - amerykańskiego dziennikarza, zabitego w sierpniu podczas brutalnej egzekucji - podaje portal BuzzFeed.com. Informacje te nie zostały jednak na razie potwierdzone ani przez władze USA, ani rodzinę zamordowanego korespondenta.
Osoba pozostająca w kontakcie z członkami Państwa Islamskiego (bądź z nimi współpracująca) przekazała korespondentowi portalu przy granicy turecko-syryjskiej, Mickowi Giglio, że organizacja stara się sprzedać szczątki zamordowanego dziennikarza. Ma to być nowy sposób - po "handlu zakładnikami" - na zwiększenie budżetu ISIS - opisuje BuzzFeed.com.

Według informacji serwisu członkowie ugrupowania starają się sprzedać ciało co najmniej jednego z zamordowanych amerykańskich dziennikarzy, których egzekucje zostały przeprowadzone przez dżihadystów.

Za szczątki Foleya ISIS chce milion dolarów; po zapłaceniu tej kwoty bojownicy obiecują przesłać próbkę do badań DNA, a potem dostarczyć ciało na granicę z Turcją. "Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będzie to świadczyło o zimnych kalkulacjach ISIS w kwestii pozyskiwania funduszy" - ocenia portal. Jak dodaje, według nieoficjalnych informacji amerykański rząd podjął negocjacje z dżihadystami. Władze USA odmawiają jednak komentarzy.

Foley został porwany w listopadzie 2012 r. w Syrii

Pod koniec sierpnia dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali w sieci wideo, przedstawiające egzekucję amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Nagranie, które zniknęło już z Youtube, pokazywało, jak zamaskowany oprawca odcina ofierze głowę. Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA potwierdziła autentyczność filmu.

Później okazało się, że porywacze Foleya już od jesieni ubiegłego roku wysyłali e-maile z żądaniami do rodziny oraz miejsca pracy dziennikarza. Na tydzień przed zabójstwem z detalami opisali też, jaki los go czeka, jeśli ich oczekiwania nie będą spełnione.

Wedle informacji "The New York Times", porywacze kierowali żądania nie tylko do bliskich uprowadzonego, od których domagali się 132 mln dolarów. Podobnej kwoty (okrągłych 100 mln dolarów) żądali od amerykańskiego rządu. Władze USA odmówiły jednak negocjowania z porywaczami.

Niezależny korespondent został uprowadzony w listopadzie 2012 r. w Syrii. Biały Dom zapewnił jednak, że dołożył wszelkich starań, by uratować dziennikarza - tego lata amerykańskie siły specjalne przeprowadziły nawet próbę jego odbicia, jednak misja zakończyła się fiaskiem - niestety, Foley nie został odnaleziony. Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Inna twarz konfliktu w Donbasie [ZDJĘCIA AGENCJI REUTERA]>>Więcej o:
Komentarze (24)
Dżihadyści chcą sprzedać ciało zamordowanego Jamesa Foleya? "Żądają miliona dolarów"
Zaloguj się
 • micdep

  Oceniono 1 raz 1

  jakos nie wspominaja o tysiacach innych zamordowanych ...

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  >>>Informacje te nie zostały jednak na razie potwierdzone ani przez władze USA, ani rodzinę zamordowanego<<<
  Przedzwonili tylko do GW.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz 1

  Ja bym sprzedał drogo to ciało. jedno jest pewne, że ten który będzie pośrednikiem, wyśpiewałby, kto go posłał!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 12 razy 8

  I gdzie jest teraz ten głupek, co to wczoraj pisał o miłości do kozojebów?...

 • ao.a

  Oceniono 9 razy 3

  To musi być tragiczne uczucie kiedy się wie, że nie ma się pieniędzy, których chce porywacz, a od tego zależy życie bliskiej osoby. Coś okropnego.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 17 razy 5

  lewacy z Piniorem na czele, obrońcy tych bestii, pytam was: należy im się wycisk a'la CIA, czy delikatny dialog?

 • grain42

  Oceniono 9 razy -3

  Nie przypominam sobie zadnej TEGO TYPU reakcji na zabicie polskich zolnierzy na misjach.
  Byl w pracy, shit happens.

 • grain42

  Oceniono 21 razy -15

  ale mi go szkoda...
  Wypadek przy ryzykownej pracy.
  Dolki lecialy, to bylo OK, polecial leb to, to juz nie.

 • grain42

  Oceniono 21 razy 3

  Jihadysci, -- a nie bojownicy?
  Przeciez Czeczency i inne Azjaty walcza o wolnosc!!!
  Ubili gutka, to bandyci, dra ryje w Londynie i w Paryrzu to mlodzierz, ktora walczy o rownouprawnienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX