Ks. Lemański izolowany przez duchownych. Zakaz kontaktów z mediami już prawomocny. "Spektakl upokorzenia"

Ksiądz Wojciech Lemański już prawomocnie nie może kontaktować się z mediami i sprawować posługi w Jasienicy. Pozostaje bez środków do życia i nie ma pieniędzy, by opłacić koszty odwołań od tych decyzji - donosi "Gazeta Wyborcza". Na dodatek w środowisku duchownych były proboszcz z Jasienicy ma być traktowany jako persona non grata. - Trwa spektakl upokarzania księdza Lemańskiego - mówił w Radiu TOK FM Jarosław Makowski.
Od połowy 2013 roku abp Henryk Hoser kilkakrotnie karał ks. Wojciecha Lemańskiego, odwołując go z urzędu proboszcza, dając upomnienie kanoniczne, zabraniając posługi w Jasienicy, zabraniając kontaktów z mediami, aż wreszcie - zawieszając w prawach kapłana.

Ksiądz Lemański konsekwentnie odwoływał się od tych decyzji do Watykanu. Ten je podtrzymywał. Dwie sprawy - zakazu odprawiania mszy i zakazu kontaktu z mediami - trafiły do Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najwyższego sądu w Watykanie. Jednak by sprawa ruszyła, trzeba wpłacić kaucję i opłacić prawników. To ponad 12 tys. zł - pisze "Gazeta Wyborcza"

Środowiskowy ostracyzm

Tymczasem, jak pisze gazeta, ks. Lemański nie ma żadnych dochodów. Po zwolnieniu z Jasienicy pracował krótko w Centrum Neurologii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, jednak i stamtąd go zwolniono. Teraz żyje z oszczędności, mieszka u ojca, parafianie przywożą mu jedzenie.

Kuria proponowała zasiłek, ale Lemański odmówił, wierząc, że wygra w Watykanie. "Gazeta Wyborcza" pisze też o środowiskowym ostracyzmie księży, którzy nie pozwalają Lemańskiemu stanąć za ołtarzem.

Przyjdzie chwila opamiętania?

- Nie miałem złudzeń co do tego, że ta walka nie jest wyrównana, że skazana jest na porażkę - komentował w Radiu TOK FM Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego. Czy ks. Lemańskiemu grozi trwała suspensa? - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i przyjdzie chwila opamiętania. Karanie kapłana za to, że był gorliwym duszpasterzem, że zbudował autentyczną wspólnotę wiernych w Jasienicy, byłoby przejawem kościelnej brawury, która nie powinna mieć miejsca - zaznaczył publicysta.

- Trwa spektakl upokarzania księdza Lemańskiego, na który kuria może sobie pozwolić, bo ma taką władzę. Ale czy powinna? Nie sądzę - skwitował Makowski.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (34)
Ks. Lemański izolowany przez duchownych. Zakaz kontaktów z mediami już prawomocny. "Spektakl upokorzenia"
Zaloguj się
 • hermilion

  0

  Nauczyli się od Wyborczej

 • 0

  Jest mi przykro i ogromnie zal, ze Kosciol nie wyznaje idei Chrystusa i nie pomaga ludziom w potrzebie, szczegolnie tym, ktorzy szczewgolnie Jego umilowali! Jak to jest mozliwe, ze w kraju tak rzekomo katolickim - jest w ogole miejsce na takie upodlenie? Zrzucmy sie wszyscy po pare groszy, pomozmy czlowiekowi, ktory nie zrobil nic zlego, nie ukradl, nie zabil, nie odszukal i nie dreczyl maluczkich! Hanba w najwyszszym wydaniu!

 • teir

  Oceniono 1 raz -1

  Gdzie to wszech miłosierdzie u biskupów i przebaczenie w stosunku do bliźniego, nawet jak Lemański zgrzeszył. Ojcze Rydzyk ratuj bliźniego, a jak tego nie zrobisz to Bóg Ci tego nie przebaczy.

 • unamatita

  Oceniono 4 razy 0

  "Spektakl upokorzenia" - Jest bez pracy, "mieszka z ojcem, a jedzenie przynoszą mu wierni". TVNie, Wybiórczo - podajcie kapłanowi pomocną dłoń!
  u.

 • gargamell6

  Oceniono 19 razy -5

  Jest jeszcze młody, niech idzie do pracy. Nie musi żyć z datków. I chyba nie taki on "święty", za jakiego go uważa większość znająca temat z gazet i tv . Niektóre jego byłe owieczki dużo mogłyby na ten temat powiedzieć. Na przykład starsza Pani, na terenie której wybudował kościół.

 • endrju1521

  Oceniono 10 razy 0

  Naiwny idiota.

  Sam, dobrowolnie wszedł do feudalnej organizacji, gdzie obowiązuje ślepa wierność

  i bezwzględne posłuszeństwo feudałowi, na każdym etapie święceń ślubował

  dobrowolnie tą wierność i posłuszeństwo, a teraz chciałby to odszczekać.

  Musiałbyś wyrwać sobie język, ty idioto ! ! ! ! !

 • margo1504

  Oceniono 11 razy 7

  Musi być bardzo niewygodny...za dużo mowi i trzeba go skompromitować...!

 • jankbh

  Oceniono 10 razy 8

  To jest ta wolność mediów, która napawa tak wielką troską biskupów, że w jej obronie gotowi byli wyjść na ulice?

 • Oceniono 20 razy 16

  PIS-wski kler nie może tolerować człowieka otwartego i humanistę kochającego ludzi nie za mamonę a za to jakimi są, dziwię się, że katolicy nie zbuntowali sie przeciw tej purpurowej hołocie! przynależność do takiego kościoła, to jak przynależność do partii PISS !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX