Rotfeld: Obama wie, że Polska została poszkodowana ws. więzień CIA, choć nie ponosi za nie winy

- Amerykańskie służby specjalne wymknęły się spod kontroli i wprowadzały w błąd władze nie tylko w Polsce, ale też w USA - mówił Adam Rotfeld, były szef MSZ, w Poranku Radia TOK FM, komentując publikację raportu ws. więzień CIA w Europie.
- Barack Obama dzwoni o 23.30 do Ewy Kopacz, żeby ją poinformować, że opublikowany zostanie raport Senatu w sprawie więzień CIA. Niezwyczajna sytuacja - zaczęła Janina Paradowska swoją rozmowę z Adamem Danielem Rotfeldem, byłym szefem polskiej dyplomacji, członkiem Rady Mędrców przy NATO.

Polska niewinna, a poszkodowana?

- Telefon Obamy do Polski świadczy nie tylko o kurtuazji, ale swego rodzaju nowym typie stosunków - ocenił Rotfeld w Poranku Radia TOK FM. - Prezydent USA ma świadomość, że Polska jest poszkodowana, a nie jest państwem, które ponosi jakąś część winy. Strona amerykańska postępowała wobec polskich władz sprzecznie z prawem, nie informując o tym, o co prosi - zaznaczył dyplomata.

Paradowska oburzona "satysfakcją" po raporcie ws. więzień CIA >>>

Rotfeld podkreślał, że raport nie wnosi zbyt wiele do sprawy więzień CIA w Europie. Większość informacji znamy z wcześniejszych przecieków medialnych i raportów. - Novum polega na tym, że to raport poważnej amerykańskiej instytucji, która uznała, że amerykańska administracja naruszyła prawo krajowe i międzynarodowe - wskazywał gość Poranka Radia TOK FM.

"Państwo prawa"

- Czy polskie władze były nadgorliwe? - pytała Paradowska. - Nie były do końca poinformowane - odparł Rotfeld. - Mam wrażenie, że amerykańskie służby specjalne wymknęły się spod kontroli i wprowadzały w błąd władze nie tylko w Polsce, ale też w USA - wskazywał.

Dyplomata zwrócił też uwagę na fakt, że Polska jako jedyna spośród wielu krajów, które zgodziły się na instalacje CIA, jest jedynym, który uruchomił prawną procedurę wyjaśniania tej sprawy. - Na tle innych państw Polska rysuje się jako państwo prawa. To prawo jest ułomne, ale odpowiednie kroki zostały podjęte - zaznaczył.

Więcej o:
Komentarze (23)
Rotfeld: Obama wie, że Polska została poszkodowana ws. więzień CIA, choć nie ponosi za nie winy
Zaloguj się
 • 0

  najlepiej rząd takimi metodami przesłuchać - o wieeeele razy bardziej na to zasłużyli , nas jest 99 % , a ich 1 % ..... Jeżeli istnieją jacyś terroryści to są nimi : politycy , urzędnicy , bankierzy , duchowni i inne oszołomy
  oni są bezkarni za niewolenie miliardów ludzi
  nie warto się nimi (rządem) przejmować , lepiej ich wysłać w kosmos : Polskę (społeczeństwo) okradają codziennie z 80 % zarobionych pieniędzy przez uczciwych ludzi Sami drukują te pieniądze ....

 • Paul Otrebski

  0

  Przepraszam, władzy Amerykańskie nie wiedziały? Radze przeczytać co Dick Cheney ma do powiedzenia na ten temat, że służby robiły dokładnie co administracji ich prosiła żeby zrobili, mało tego Cheney sam powiedział że rozkazy były z góry. z resztą nie bez powodu zatrudniali prawników. A sąd w Europie stwierdził że prokuratura robi wszystko aby utrudnić dochodzenia w tej sprawie. Niech Pan Rotfeld nie używa taktyki PR rządu stanów które teraz przekręcają kota ogonem. Sami mówią nam o odpowiedzialność i konsekwencje za łamaniem prawa, teraz niech oni ponoszą te same konsekwencje, a co najmniej niech idą do sądu żeby udowodnić że nie mają niczego na sumieniu. Ryba gnije od głowy, a głowa tej ryby jest już tak zgniła że trudno powiedzieć że śmierdzi. Miller i Kwaśniewski do sądu międzynarodowego.

 • brytnej

  0

  "A nas przy tym nigdy nie było..."

 • kain_brat_abla

  0

  Pewnie że się wymknęły spod kontroli, zamiast 15 milionów dolarów trzeba im było wcisnąć tubkę wazeliny.

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  www.dw.de/niemiecka-prasa-polacy-gorliwymi-pomagierami-cia/a-18123082

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Amerykanskie sluzby wymknely sie spod amerykanskiej kontroli, niemniej zawsze skutecznie kontrolowaly nasze wladze.

 • googleon

  Oceniono 4 razy 4

  Służby nigdy nie wymykają się spod kontroli, one są poza kontrolą.
  Rotfeld struga głupca.

 • jm131

  Oceniono 8 razy 4

  "Amerykańskie służby specjalne wymknęły się spod kontroli i wprowadzały w błąd władze nie tylko w Polsce, ale też w USA"

  I nie zrobimy z tym nic - zero konsekwencji, zwłaszcza w USA.
  Coraz bardziej mnie zadziwia ta "największa demokracja świata"

 • powo.dzenia

  Oceniono 7 razy 1

  "wprowadzały w błąd władze"???? Wyglada Pan na dojrzalego i madrego czlowieka ale teksty jakie Pan wypoiwada sa niestety na poziomie 15-latka.
  15 milionow w reklamowce to wprowadzanie w blad??? Przedrukowali Kwasniewskiemu Konstytucje RP z bledami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX