Kwaśniewski: Nie sprzyjaliśmy sadystom. Raport o więzieniach CIA to prawdziwa katastrofa

To prawdziwa katastrofa USA, CIA i George'a Busha - ocenił w Poranku Radia TOK FM Aleksander Kwaśniewski, komentując w nim sprawę raportu nt. więzień CIA w Europie. - Mieliśmy obawy. Ale nie dotyczyły one tego, że Amerykanie świadomie, w sposób niekontrolowany mogą łamać prawo - podkreślał były prezydent.
Gościem Jacka Żakowskiego w Poranku Radia TOK FM był Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent komentował opublikowany wczoraj raport dot. tajnych więzień CIA w Europie Wschodniej.

Współpraca, nie szczegóły

- To pana szef CIA przekonał do więzień w Polsce i przyjęcia kolejnych więźniów? - zaczął Żakowski. - Zaczynamy z niewłaściwej strony - odparł Kwaśniewski. Przypomniał, że wszystko działo się kilkanaście lat temu i dziś sporo osób nie pamięta już klimatu, jaki panował po zamachach w Nowym Jorku w 2001 roku. Zdaniem Kwaśniewskiego wszyscy przyznawali wówczas, że jedyną skuteczną metodą walki z terroryzmem jest wzmocnienie współpracy wywiadowczej. - NATO podjęło decyzję, że USA zostały zaatakowane i Sojusz jest w stanie wojny. Wykorzystano niejako artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego, który nakładał na wszystkich sojuszników obowiązek udzielenia pomocy USA - dodał były prezydent.

Pinior: Polska to bananowa republika >>>

Żakowski przytoczył fragment raportu, wedle którego strona polska nie chciała przyjąć jednego z więźniów, jednak kiedy otrzymała kilkanaście milionów dolarów, stała się bardziej "elastyczna". - Pan mówi o poszlakach. Zaczernionych miejscach, które pan interpretuje jako miejsca dotyczące Polski - odparł Kwaśniewski. - Nie uczestniczyłem w tych rozmowach, nie dawałem zgody. Nie spotykałem się z szefem CIA, moim partnerem był George W. Bush. Poruszaliśmy temat współpracy wywiadowczej, ale nie jej szczegółów - przekonywał.

"Mieliśmy obawy"

Kwaśniewski podkreślił, że może mówić "o tym, w czym sam uczestniczył". - To, że Amerykanie prowadzą tę działalność w tak bardzo zamknięty sposób, wzbudzało nasz niepokój. Stąd działania władz polskich, żeby zakończyć aktywność w tym obiekcie - wyjaśniał. - Ta działalność się zakończyła w związku z naciskami strony polskiej - zaznaczył.

- Wiedzieliście? - zapytał Żakowski. - Mieliśmy obawy. Ale nie dotyczyły one tego, że Amerykanie świadomie, w sposób niekontrolowany mogą łamać prawo - stwierdził były prezydent. - Te metody, które są odrażające, i których w żaden sposób nie akceptuję i nie usprawiedliwiam, podobno nie przyniosły niczego dobrego. To prawdziwa katastrofa USA, CIA i George'a Busha - przyznał Kwaśniewski.

- Nie sprzyjaliśmy sadystom, którzy nie mieli gdzie wykonywać swoich ćwiczeń. Nie mamy powodu stwierdzać, że złamano konstytucję - mówił gość Poranka Radia TOK FM. - Czy pan chce postawić tezę, że Miller i Kwaśniewski pozwolili świadomie na to, że w Polsce ktokolwiek będzie torturowany? - pytał, przypominając, że obowiązuje domniemanie niewinności.

Trudniej walczyć z terroryzmem?

- Jeśli pan jest tak naiwny, że myśli, że wywiad przychodzi do prezydenta i mówi: "szefie, będziemy łamać prawo, torturować i nie przyniesie to żadnych efektów"... Takich rozmów nie ma! - zaznaczył Kwaśniewski.

- Panie prezydencie, czy pan jest tak naiwny, że pan sądzi, że kiedy Amerykanie proszą, żeby im udostępnić lokal na przechowywanie więźnia, to dlatego, że nie ma wolnych miejsc? Przecież nie chodziło o miejsce, ale o naruszenie amerykańskiego prawa. I to nie dotyczącego GMO - zaznaczył Żakowski.

Kwaśniewski przypomniał, że całą sprawę należy osadzać w kontekście walki z terroryzmem. - Ten raport w tej walce będzie dużym problemem. I jeśli konsekwencją będzie rozwalanie CIA, to życzę powodzenia w walce z Państwem Islamskim. Zobaczymy, ile głów zostanie ściętych, nim się wróci do tego raportu - skwitował.

Więcej o:
Komentarze (16)
Kwaśniewski: Nie sprzyjaliśmy sadystom. Raport o więzieniach CIA to prawdziwa katastrofa
Zaloguj się
 • Bogusław Dobos

  0

  Kwaśniewski, pół-dupek tworzący wraz z Millerem zad do dymania przez yankesów, żałosny powiernik "kosmicznych" top sikretów za podeptanie konstytucji Rzeczypospolitej, przekupstwo, gnojkizm moralny i polityczny winien być wydalony do Państwa Islamskiego.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 2

  No to już tym razem jest koniec SLD i Kwaśniewski i Miler do więzienia na dożywocie.

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Kwaśniewski. W układach przestępczych często "moczy" się członków gangu, po to by mając upaprane ręce, solidarnie milczeli. Na Sycylii nazywa się to omerta.

  Tymczasem tutaj "sojusznik" zrobił wam niemiłą niespodziankę. Nie dość że przestał się wypierać, to W DODATKU zaczął was zwyczajnie sypać. A jako "extra-premię", dołożył z własnej woli informacje o "łyknięciu" 15 mln. dolców.

  Sytuacja przestała być śmieszna. Albo powie pan KTO personalnie za tą szkolną wtopę odpowiada, albo przyjdzie panu stanąć przed Trybunałem Stanu. A to już znacznie mniej przyjemne od "zespołu chorej goleni"....

  obyczajach mafijnych

 • blue911

  Oceniono 5 razy -1

  Elity swiatowe zorganizowaly przy pomocy Saudyjczykow I innych dewiantow 9.11 zeby miec pretekst do zalozenia kaganca obywatelom,ukrocic ich swobody I zeby moc dorabiac sie setek milionow dolarow (Cheney - Halliburton!) na rzekomej walce z terroryzmem. A cala reszta jest tego konsekwencja. Nie mowie,ze islamisci to nasi przyjaciele,ale problem zostal sztucznie powiekszony I sfabrykowany albo spreparowany zeby sluzyl wlasciwym osobom. I ich portfelom.

 • plorg

  Oceniono 4 razy -2

  "Kwaśniewski przypomniał, że całą sprawę należy osadzać w kontekście walki z terroryzmem."

  A co do k... nędzy ma to znaczyć? W tym kontekście wolno nie przestrzegać prawa?

 • jaro_karo

  Oceniono 7 razy -1

  Jasne, pewnie pan myslal ze ich na leczenie przyslali, albo na igraszki z hurysami.
  A kaske w lape wzial kto? Jest pan po prostu zalosnym typem.

 • tolek398

  Oceniono 7 razy -3

  Panie Kwaśniewski, przez takich jak pan (bardziej "hamerykańskich od samych hamerykanów")
  Wręcz proszących się hamburgerów o możliwość wejścia im w tyłki bez mydełka, dziś wszyscy jesteśmy w tym jankeskim gooownie i jeszcze musimy zachwalać "jaka to pyszna czekolada".....Hehe

 • doni72

  Oceniono 5 razy -3

  Kiedy juz nic nie mozna zamiesc pod dywan,to walsnie wtedy widac ze magister jest nagi,nagi moralnie.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 1

  "Kwaśniewski: Nie sprzyjaliśmy sadystom. Raport o więzieniach CIA to prawdziwa katastrofa"
  Wcześniej:
  "Miller: Dziś się już nie przesłuchuje, tylko zabija. Nie wiadomo, czy w raporcie ws. CIA mowa o Polsce"
  ==============================================================
  No i proszę! Sadystów zastąpili mordercy więc wszystko gra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX