Skończyły się limity na dożywianie dojelitowe. Pacjenci czekają nawet pół roku. ?To niedorzeczne"

Chorzy tygodniami nie dostają odpowiedniego pokarmu, bo placówkom wyczerpały się limity na żywienie dojelitowe. Jak ustalił reporter TOK FM, zdarzają się przypadki, że pacjenci czekają w kolejkach nawet pół roku. Rzecznik praw pacjenta alarmuje: wszystko przez zarządzenie prezesa NFZ.
Pani Maria przeszła udar mózgu. Zajmował się nią szpital w Wejherowie. Gdy jej stan poprawił się na tyle, że nie wymagała już hospitalizacji, trafiła do Domu Pomocy Społecznej w Lęborku. Lekarz zdecydował, że powinna być karmiona dojelitowo. - To zbilansowana dieta. Odpowiednia ilość kalorii i substancji odżywczych - tłumaczy Aneta Kruzel, dyrektor DPS-u do spraw medycznych.

Pokarm w takiej diecie jest podawany odpowiednio do jelit, bo pacjenci najczęściej nie są w stanie samodzielnie jeść. Tak było i tym razem. Panią Marię zgłoszono do placówki, która zapewnia takie żywienie, ale okazało się, że musi czekać w kolejce. - Staramy się to załatwić od września, a usłyszeliśmy, że być może trzeba będzie jeszcze czekać nawet pół roku - mówi Kruzel. Pani Maria jest 17. w kolejce.

"Robią różne papki"

Zgłoszenie w tej sprawie dostała rzeczniczka praw pacjenta. - To niedorzeczne, że w takiej sytuacji obowiązują jakieś limity - mówi Krystyna Kozłowska i dodaje, że pacjenci w takim stanie powinni dostawać odpowiedni pokarm, by odzyskiwać siły. - To zastępuje kroplówki - mówi Kozłowska i zwraca uwagę na fakt, że taki stan trwa miesiącami.

Jak mówią TOK FM przedstawiciele DPS-u, na miejscu robi się różne papki, żeby pacjentka nie głodowała, ale nie zastąpi to odpowiednio przygotowanego jedzenia.

Więcej przypadków

- Niestety, po pierwszej interwencji pojawiły się kolejne zgłoszenia w tej sprawie - mówi Kozłowska i dodaje, że skarżą się pacjenci z całego kraju. Sytuacja podobna do tej z Lęborka zdarzyła się też na Dolnym Śląsku. Zdaniem rzecznika praw pacjenta zmiany wymaga zarządzenie prezesa NFZ. - Zarządzenie z grudnia 2013 roku jest absolutnie niezrozumiałe - mówi Kozłowska.

Rzecznik wysłała do ministra zdrowia pismo w tej sprawie, w którym żąda zniesienia limitów na dożywianie dojelitowe, tak jak dzieje się to w przypadku dializ. Poprosiliśmy NFZ o wyjaśnienia w tej sprawie i wytłumaczenie, czy limitowanie tego typu procedur jest konieczne. Od kilku dni czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (14)
Skończyły się limity na dożywianie dojelitowe. Pacjenci czekają nawet pół roku. ?To niedorzeczne"
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 1 raz 1

  Podobno Polska jest w UE??? To chyba niemozliwe, sadzac po bardzo wielu doniesieniach np. dot. polskiego "Wymiaru nieSprawiedliwosci" i polskiej "Sluzby (ponoc) Zdrowia"...
  Rozumiem, ze utrzymywanie armii koscielnych pasozytow kosztuje duuuuuze pieniadze ale na ochrone spoleczenstwa srodki powinny sie znalezc....

 • elzbieta09

  Oceniono 2 razy 2

  Czekają na dożywianie jelitowe poł roku. Nie szkodzi, że w międzyczasie umrą, bo jeść nie mogą normalnie....

 • olecki11

  Oceniono 4 razy 2

  i po co doope zawracać, przecież są rządowe kliniki i nie trzeba czekać

 • sstepniewski

  Oceniono 9 razy 7

  Moze ktos wreszcie zrozumie, ze sytuacja, w ktorej urzednicy decyduja o lekarskich swiadczeniach MUSI byc patogenna. Kretyna, ktory zlikwidowal Kasy Chorych i zastapil je panstwowym urzedem nalezaloby natychmiast rozstrzelac. Inna sprawa jest (rowniez niezrozumiala) brak dyskusji odnosnie wysokosci skladki ubezpieczeniowej. Czy mozna przewidziec ile osob bedzie wymagalo leczenia na rok naprzod?? A rozwiazania i to stosunkowo proste istnieja.. Ale nasi rzadzacy sa w tej sprawie sparalizowani strache - "a jak tareaguja wyborcy", zas opozycja jest glupia jak przyslowiowy but.. I tak sobie czas leci....

 • uzdek98

  Oceniono 9 razy 7

  no patrz ...a generala kiszczaka na telefon dowiezli do szpitala z eskorta ... tu nie europa, tu jest jest platfustan, szczawiowa wyspa bardaku, przekretu i absurdu... hey, jude 25 lat styropanowej wolnosci...

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 15 razy 11

  A w tym samym czasie Kiszczaka wiozą z Warszawy do Gdańska bez żadnej kolejki , bo jak to przecież , kolejki są dla plebsu !!!

 • iremus

  Oceniono 15 razy 11

  Doskonała metoda na eutanazję. W świecie medycznym będzie nosiła miano: EUTANAZJA STYROPIANOWA.
  Ponoć PRL był obozem koncentracyjnym. Czym więc jest III RP styropianowa w której fabryki zostały zastąpione kościołami i milinami katobiurw ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX