Sienkiewicz: Kaczyński już wie, że nawet wygrana za rok nie da mu władzy. Dlatego będzie coraz bardziej brutalny

- Jarosław Kaczyński nie ma innego politycznego instrumentarium, niż liczenie na katastrofę tego państwa i wmawianie wszystkim, że ta katastrofa już nastąpiła. I wie już, że nawet wygrana za rok nie przybliży go do władzy. Zatem będzie coraz bardziej brutalny, będzie coraz bardziej kołysał tym państwem - mówi w rozmowie z ?Krytyką Polityczną? b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
Zdaniem Sienkiewicza PiS postanowił zdobyć władzę w Polce, krzycząc "koniec Polski!", ale partia ta nie ma żadnej mocy reformatorskiej ani projektu na wzmocnienie państwa.

- PiS mówi, że sobie z tymi wszystkimi problemami (o których mówi - red.) poradzi, bo uważa, że będzie w stanie wprowadzić taki reżim państwa stanu wyjątkowego, w którym te bariery znikną. Ale przecież my (...) dobrze znamy tych ludzi (...). I wiemy, że oni żadnego nadzwyczajnego potencjału nie mają. Ani żadnych pomysłów. Widzieliśmy rządzenie w ich wykonaniu - mówi były minister.

Zdaniem Sienkiewicza, prezes PiS ma świadomość słabości swojej partii. - Kaczyński nie ma innego politycznego instrumentarium, niż liczenie na katastrofę tego państwa i wmawianie wszystkim, że ta katastrofa już nastąpiła. Ma coraz słabszych ludzi, coraz gorzej zarządzanych, coraz bardziej zniecierpliwionych. Ma szklany sufit nad sobą - stwierdza były minister.

Sienkiewicz przekonuje ponadto: - (Kaczyński) wie już, że nawet symboliczna wygrana za rok, gdyby się tak zdarzyła, o jakiś procent czy ułamek procentu, nie przybliży go do władzy ani o milimetr. Zatem będzie szedł coraz bardziej na skróty, będzie coraz bardziej brutalny, będzie coraz bardziej kołysał tym państwem. I tylko jest pytanie, czy pójdą za tym emocje społeczne, czy nie - przekonuje były szef MSW.

Nie można wymagać od państwa wyjątkowej siły, jeśli jest ludziom obojętne

Sienkiewicz stwierdza także, że aby wprowadzić pozytywne zmiany w Polsce, potrzebna jest większa troska o kraj ze strony obywateli. - To państwo nie działa w społecznej pustce, nie można wymagać od państwa jakiejś wyjątkowej siły, jeśli większość obywateli jest wobec niego doskonale obojętna. Albo wobec państwa prezentuje postawę agresywnej ignorancji - mówi.

I dodaje: - Zmienić państwo (...) można tylko wtedy, kiedy nie mamy do czynienia z agresywną ignorancją wobec tego państwa, ale kiedy to państwo jest istotą troski nie mojej i kilkudziesięciu podobnych typów, ale kiedy jest przedmiotem troski większej części społeczeństwa.

Cały wywiad do przeczytania w "Krytyce Politycznej" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (371)
Sienkiewicz: Kaczyński już wie, że nawet wygrana za rok nie da mu władzy. Dlatego będzie coraz bardziej brutalny
Zaloguj się
 • sholay

  0

  ODSUNĄĆ KACZYŃSKIEGO I TEN JEGO PIS OD WŁADZY!
  NATYCHMIAST!

  &

 • marian8-1960

  0

  Co myśli tak naprawdę minister Sienkiewicz o Polsce wiemy doskonale ze słynnych już podsłuchów.
  Ciekawe, że ma wymagania co do Polaków, ale nie do siebie...

 • marian8-1960

  0

  Mowa nienawiści w wykonaniu kiepskiego polityka PO.

 • candid13

  0

  Kolko sie zamyka;
  Prezesem wydającej „Gazetę Polską Codziennie” spółki Forum od kilku lat jest Grzegorz Tomaszewski, CIOTECZNY BRAT PREZESA. Gazeta ta rzadzi RADA NADZORCZA SPÓŁKI FORUM wydająca „Gazetę Polską Codziennie”
  a ta same znajome nazwiska:

  Przewodniczącym jest Ryszard Czarnecki, członek komitetu politycznego PiS.
  Jacek Rudziński, kierowca prezesa i jego wieloletni asystent.
  jego żona Hanna, z zawodu pielęgniarka, opiekowała się Jadwigą Kaczyńską w ostatnich latach jej życia.
  W radzie zasiada też Barbara Skrzypek, która na co dzień kieruje sekretariatem szefa PiS. Przy Nowogrodzkiej to instytucja.
  We władzach Forum jest też Katarzyna Lubiak, która podobnie jak pani Barbara pracuje w sekretariacie Kaczyńskiego. Ma etat w partii i jest radną w podwarszawskim Wołominie.

 • candid13

  0

  Przypominam, ze kluby Gazety tzw.Polskiej powstaly w celu zorganizowania kiboli pod sztandarami pisu w odezwie na ogloszenie, ktore ponownie pozwole sobie przytoczyc

  "CHCESZ BRONIĆ KRZYŻA? ZGŁOŚ SIĘ!
  ALEKSANDER POMORSKI, śr., 11/08/2010 - 21:34 Forum
  CHCESZ BRONIĆ KRZYŻA? ZGŁOŚ SIĘ! Warszawski Klub "Gazety Polskiej"
  zaprasza wszystkich do organizacji wart społecznych pod Pałacem Prezydenckim.
  Spotkanie organizacyjne odbędzie się 12 sierpnia o godz. 18:30 w klubie "Hybrydy", ul. Złota 7/9
  www.niezalezna.pl/article/show/id/37635 "

  Obecnie po zakupie Gazety tzw"Polskiej" przez prezesa, kluby te staly sie formalnie bojowkami kibolskimi prezesa i bardzo aktywnie uczestniczyly we wszystkich bojowkarskich wydarzeniach w Polsce . Kibole to mafia narkotykowa, czy ktos ma zludzenia co jest grane.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Agitka w 351 Klubach gazetyANTYpolskiej WSPOLPRACUJACYCH Z KIBOLAMI o wyjezdzie do W-wy ZORGANIZOWANYM PRZEZ PIS
  13 grudnia w Warszawie odbędzie się wielka manifestacja

  Manifestację rozpoczynamy o godz. 13.00 na pl. Trzech Krzyży w Warszawie przed pomnikiem Wincentego Witosa, a zakończymy przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ulicy Belwederskiej.

  Przewodniczących klubów proszę
  O ZORGANIZOWANIE WYJAZDU I WSPÓŁPRACĘ Z REGIONALNYMI STRUKTURAMI PIS-U, KTÓRE RÓWNIEŻ BĘDĄ ORGANIZOWAŁY TRANSPORT.
  Kluby „Gazety Polskiej” pójdą w manifestacji za dużym banerem Klubów „Gazety Polskiej”. Proszę nie zapomnieć o zabraniu swoich klubowych banerów i flag!

 • marian8-1960

  Oceniono 1 raz -1

  Sienkiewicz niech nie robi z siebie proroka - marnie mu idzie.

 • tupolew71

  Oceniono 2 razy -2

  Będzie koalicja PIS-SLD. Nie PO-SLD, ale PIS-SLD. Paradowska dostanie zawału serca głupia pinda.

 • razb1947

  Oceniono 5 razy -1

  kupa kamieni się odezwała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX