"Nie dać się unieść tym, którzy mają groźne radykalne wizje". Szczęśliwy Tusk wierzy, że PO zachowa władzę

"Ja po prostu mam szczęście i to być może wyróżniało mnie spośród moich konkurentów czy przyjaciół. Nie żartuję i nie lekceważę tego, bo uważam, że zdolność i intuicja w wykorzystywaniu dobrych, sprzyjających momentów jest ważna" - tak Donald Tusk podsumowuje swoją karierę w rozmowie z "Polityką". Według szefa Rady Europejskiej PO wraz z PSL mogą dalej rządzić po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie ucieka od krajowej polityki. W rozmowie z "Polityką" chwali Ewę Kopacz. Za dobre kierowanie Platformą Obywatelską, czego dowodem jest dobry wynik w wyborach samorządowych. I za pracę w rządzie. "Uważam, że Ewa Kopacz zrobiła, co trzeba - świadczą o tym kolejne, coraz wyższe rankingi zaufania. (...) To jest niebywały sukces Ewy; lepszy od niej jest już tylko Bronisław Komorowski. W moim najgłębszym przekonaniu postępowanie Ewy Kopacz w kampanii, i jako premiera, i szefowej Platformy, przyczyniło się do lepszego wyniku PO, niż mógłby być" - ocenia były szef PO.

Zdaniem Tuska Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło ofensywę polityczną pod hasłami sfałszowania wyborów, bo Jarosław Kaczyński już myśli o wyścigu prezydenckim. Jak podkreślił szef RE, PiS "zdecydowanie bardziej wyspecjalizowało się w budowaniu swej siły poprzez atak niż tworzenie czegoś pozytywnego". "To jest polityczna kalkulacja, chodzi o to, aby uzyskać w wyborach prezydenckich w miarę dobry wynik" - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Polityka".

PO ma szanse rządzić dalej

Wybory samorządowe były pierwszymi od dziewięciu lat, w których wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniejsze wybory do PE minimalnie wygrała Platforma.

Były lider Platformy przewiduje, że w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych osiągną wynik bliski remisu, "może po 32 proc. głosów". Jak ocenia Donald Tusk, o ostatecznym zwycięstwie mogą zdecydować "determinacja tych partii, jakieś drobne zdarzenia".

Ale PO ma szansę na kontynuowanie sprawowania władzy przy wsparciu PSL. Bo według dwukrotnego premiera ludowcy osiągną "zupełnie dobry wynik".

Pytany o przesłanie dla polskiej polityki przewodniczący Rady Europejskiej odpowiedział: "Uważam, że nasze generacyjne zadanie jest jedno i podstawowe: chronić centrum gwarantujące cywilizacyjny i kulturowy marsz na Zachód i nie dać się unieść tym, którzy mają groźne, radykalne wizje".

"Po prostu mam szczęście"

Donald Tusk 1 grudnia rozpoczął pracę w Brukseli. Nie kryje, że stoi przed wielkim wyzwaniem. I zapowiada, że szczególnie ważne będzie dla niego "szukanie nowych sposobów działania, tym bardziej że mamy kilka ogromnych wyzwań". To m.in. problem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i "kwestie brytyjskie".

"Opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię byłoby wielkim zagrożeniem nie tylko dla europejskiej wspólnoty, ale także dla wspólnoty transatlantyckiej" - uważa.

Takiej kariery jak Tusk nie zrobił do tej pory żaden polski polityk. Jako pierwszy dwa razy z rzędu wygrał wybory i szefował rządowi. I jako pierwszy polityk z Europy Środkowo-Wschodniej stanął na czele Rady Europejskiej.

"Ja po prostu mam szczęście i to być może wyróżniało mnie spośród moich konkurentów czy przyjaciół. Nie żartuję i nie lekceważę tego, bo uważam, że zdolność i intuicja w wykorzystywaniu dobrych, sprzyjających momentów jest ważna. Jestem z Gosią 35 lat po ślubie i stanowimy naprawdę szczęśliwą rodzinę. Więc przy wszystkich kłopotach, jakie każdy ma w życiu, jestem po prostu szczęśliwy" - ocenia w rozmowie z "Polityką". Podkreśla, że ma dodatkową satysfakcję, bo jako osoba pochodząca z "bardzo biednej rodziny" wszystko zawdzięcza sobie. "No i temu, że byłem we właściwych miejscach we właściwym czasie" - podsumowuje Donald Tusk.