Kard. Dziwisz na urodzinach Radia Maryja. Szostkiewicz: O. Rydzyk się cieszy. I ma z czego

Kard. Stanisław Dziwisz przyjechał do Torunia na obchody rocznicy powstania Radia Maryja. "Nie ma Kościoła łagiewnickiego i toruńskiego. Jest jeden Chrystusowy Kościół" - mówił w homilii, której przysłuchiwał się Jarosław Kaczyński. "O. Rydzyk się cieszy. I ma z czego" - komentuje Adam Szostkiewicz w serwisie Polityka.pl.
Na sobotnich uroczystościach z okazji 23. rocznicy powstania Radia Maryja gościł kard. Stanisław Dziwisz. Odprawił mszę i wygłosił kazanie.

"Nie lekceważyć słuchaczy Radia Maryja"

- Jest rzeczą znaną, że Radio Maryja wywoływało w minionych dwudziestu trzech latach sporo emocji, zarówno w samym Kościele, jak i poza jego środowiskiem. Nie wątpię, że dla odpowiedzialnych za Radio ten fakt stanowi wezwanie do stałej refleksji nad wizją i stylem pełnionej posługi, by była ona zawsze bardziej uniwersalna, katolicka, a więc bardziej ewangeliczna - mówił kard. Dziwisz w homilii.

Podkreślał, że słuchaczy Radia Maryja "nie wolno lekceważyć". - Trzeba wsłuchiwać się w ich głos, ich obawy, w ich pragnienia i nadzieje. Oni też poczuwają się do odpowiedzialności za losy narodu i Kościoła. Oni dzięki Radiu Maryja stają się uczestnikami publicznej debaty nad ważnymi sprawami polskiego społeczeństwa, polskich rodzin, polskiego jutra - mówił kardynał. I apelował o to, by w debacie publicznej "traktować się poważnie".

"Nie ma Kościoła łagiewnickiego i toruńskiego"

Kard. Dziwisz nawiązał także do faktu, że jego wizyta na urodzinach rozgłośni o. Rydzyka to małe zaskoczenie. Hierarcha jak dotąd nie był uważany za entuzjastę Radia Maryja. Kilka lat temu na zamkniętym spotkaniu mówił na przykład biskupom, że działalność rozgłośni zagraża jedności Kościoła w Polsce. Teraz tłumaczył, że przyjechał do Torunia, by o tę jedność walczyć.

"Zdaję sobie sprawę, że mój przyjazd i dzisiejsze wystąpienie w Radiu Maryja spotka się z krytyką niektórych środowisk. Podjąłem jednak tę decyzję, kierując się poczuciem odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce. Nie ma bowiem Kościoła Pawła i Apollosa. Nie ma Kościoła łagiewnickiego i toruńskiego. Jest jeden Chrystusowy Kościół" - podkreślał kard. Dziwisz.

"O. Rydzyk się cieszy. I ma z czego"

W uroczystościach wzięło udział wielu biskupów, a także politycy PiS, Solidarnej Polski i Prawicy Rzeczpospolitej, w tym Jarosław Kaczyński.

"O. Rydzyk się cieszy. I ma z czego" - komentuje wizytę kard. Dziwisza Adam Szostkiewicz na blogu w serwisie Polityka.pl.

Kościół, prawica, wpływy

Publicysta zwraca uwagę na polityczną warstwę całego wydarzenia. Przypomina, jak przed laty w łagiewnickim sanktuarium odbyły się rekolekcje dla posłów PO. - Spekulowano, że metropolita sekunduje politycznie "popisowskiej" formacji centroprawicowej, której liderem miał być niedoszły "premier z Krakowa" Jan Rokita" - wskazuje Szostkiewicz.

Dziś nie ma jednak śladu ani po PO-PiS, ani po Rokicie. Publicysta zauważa, że stabilne koalicje z partią Kaczyńskiego są niemożliwe. Prędzej czy później ląduje się w roli "przystawki". "Ale Kościół to co innego" - zauważa, wskazując na atencję, jaką prezes PiS okazuje hierarchom, mającym ogromny wpływ na jego elektorat.

"Kard. Dziwisz przesunął się na prawo. To błąd"

"Kard. Dziwisz swoim udziałem w święcie tak zwanego Kościoła toruńskiego, czyli politycznego ramienia neoendeckiej prawicy, przyzwolił na to, że ruch radiomaryjny będzie teraz ten udział wykorzystywał do umocnienia swoich wpływów w Kościele i na prawicy" - ocenia Szostkiewicz.

Zdaniem publicysty hierarcha "mógł i powinien" podziękować za udział w toruńskim święcie. "Dotąd był postrzegany jako umiarkowany polityk kościelny, teraz przesunął się na prawo. To błąd. W Kościele potrzebna jest równowaga między różnymi nurtami katolickimi. Inaczej nawa przechyli się niebezpiecznie na prawo, a to już szkodzi i Kościołowi, i Polsce" - kwituje Szostkiewicz.

Cały wpis w serwisie Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (31)
Kard. Dziwisz na urodzinach Radia Maryja. Szostkiewicz: O. Rydzyk się cieszy. I ma z czego
Zaloguj się
 • aluksz

  Oceniono 5 razy 3

  Tańczą, jak im Rydzyk zagra i to dosłownie. Wczoraj widziałam pląsy Kaczyńskiego i innych. Żałosne, WAZELINA. Media rządzą.

 • ayouseptim

  Oceniono 8 razy 6

  Przede wszystkim to nie jest Kościół, tylko BAŁWOCHWALCZA organizacja pogańska podszywająca się pod Kościół. Aktualny okupant Polski.
  www.youtube.com/watch?v=aQh3V-Y8Fto&feature=em-uploademail

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 11 razy -3

  "W Kościele potrzebna jest równowaga między różnymi nurtami katolickimi." Kto taką bzdurę wymyślił? Jakiś tam "Szostkiewicz." Jestem teologiem i wiem jedno: Kościół katolicki zrównoważony jest przez Chrystusa w jednym tylko nurcie ukierunkowanym poprzez Krzyż do nieba! To On decyduje o "równowadze." Kościół to nie instytucja partyjna czy koalicyjna. Kościół nie szuka politycznej poprawności! Szuka tylko, żeby najlepiej służyć Jezusowi, nawet za cen ę męczeństwa! "Kościół Szostkiewicza", to "Kościół," który umożliwił stalinizm i hitleryzm!

 • wyciety

  Oceniono 23 razy -19

  Lepiej dla nas wszystkich ,jesli to Rydzyk sie cieszy,a nie Michnik.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 15 razy 13

  O.Grzyb się cieszy bo owieczki hojnie dawały na tace,mam na myśli starsze osoby które oddają ostatni grosz.

 • losiu4

  Oceniono 31 razy -25

  brawo ojcze Tadeuszu. Sto lat. Alleluja i do przodu :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • faustxyz

  Oceniono 29 razy 27

  "Chrystusowy Kościół" raczej chytrusowy. Wizje Jezusa z realem kk są w totalnie rozjechane. Można różne rzeczy gadać o Jezusie, ale nie to, że Jego celem było nachapać się do przesytu, czy dorwanie się do władzy poprzez namaszczonych pachołków i do tego jeszcze szczucie na innych ludzi. Wystarczy powierzchowny rzut oka na Dziwisza, nie wgryzając się nawet w jego bełkotliwą mowę - czy ten tłusty, ograniczony jegomość, w czymkolwiek przypomina wędrownego rabina Jezusa? Nietrudno przejrzeć Dziwadło - przesunął się ku Rydzowi, bo kombinuje sobie, że trza ratować co się da i to co jest pewne, czyli trzymać przy sobie ciemną tłuszczę i tych młodych do szczętu zindoktrynowanych w szkołach, a udało się im to z tymi, którzy i tak mają skłonność do nienawiści, pogardy i ograniczone horyzonty, do tego kompleksy wobec Zachodu. Kk leczy ich kompleksy wmawiając im, że oni są moralnie wyżej, bo nienawiść i fobie są takie moralne. Dziwisz potrafi liczyć - postępowych katolików jest mało, bo do tego potrzebny intelekt, cywilna odwaga i samodzielność myślenia czyli rzeczy, których kk nienawidzi i boi się najbardziej.

 • jerzysm42

  Oceniono 28 razy 24

  Znając Dziwisza, to otworzył stragan z relikwiami.

 • kjurek65

  Oceniono 44 razy -32

  Szostkiewicz jest żenujący i sieje niezgodę. Stosuje przy tym język nienawiści zamiast języka zgody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX