Prokurator generalny Dominikany: Najważniejsze, żeby abp Wesołowski w końcu stanął przed sądem

Prokurator Francisco Dominguez Brito przyleciał do Polski w związku ze śledztwem ws. księdza Wojciecha G., oskarżonego o molestowanie nieletnich m.in. na Dominikanie. Brito ma przedstawić polskiej prokuraturze dokumenty, które pomogą w prowadzeniu sprawy.
Prokurator generalny Dominikany po przylocie do Warszawy udzielił wywiadu reporterowi TVN24. Wizyta w Polsce jest związana ze sprawą Wojciecha G., wobec którego prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Brito mówił jednak również o abp. Józefie Wesołowskim, który jest sądzony w Watykanie w związku z oskarżeniami o pedofilię, której miał się dopuścić także na Dominikanie.

Prokurator tłumaczył, że dominikańscy śledczy prawdopodobnie nie będą brali udziału w procesie księdza Wojciecha G. - Przed polskim sądem wystąpią polscy adwokaci reprezentujący pokrzywdzonych nieletnich z Dominikany. Jesteśmy z tego faktu zadowoleni i mam nadzieję, że rodziny ofiar też będą - mówił w rozmowie.

Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby postawienie Wojciecha G. i abp. Wesołowskiego przed sądem na Dominikanie. - Byłoby to naturalne ze względu na to, że właśnie w naszym kraju dopuścił się przestępstw - stwierdził i dodał, że nie jest to możliwe, bo Dominikana nie ma podpisanych umów ekstradycyjnych z Polską i Watykanem.

Śledztwo Watykanu

Z informacji, jakie przekazano prokuratorowi generalnemu Dominikany, wynika, że Józefowi Wesołowskiemu ograniczono swobodę poruszania się i "ma być jeszcze bardziej ograniczana". - Dla nas najważniejsze jest to, żeby stanął w końcu przed sądem, tak jak ks. Wojciech G., ponieważ mówimy o skrzywdzeniu nieletnich przez osoby, w których pokłada się szczególne zaufanie. Oni tego zaufania nadużyli, co jest niedopuszczalne - mówił w wywiadzie Brito.

W sprawie byłego nuncjusza apostolskiego prokuratura jest w stałym kontakcie z Watykanem, a Francisco Dominguez Brito ma zaplanowaną podróż do Rzymu w przyszłym tygodniu. Prokuratorowi zostaną przedstawione wyniki prowadzonego przez Watykan śledztwa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (82)
Prokurator generalny Dominikany: Najważniejsze, żeby abp Wesołowski w końcu stanął przed sądem
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  0

  Jak mozna byc takim okrutnym w stosunku do tego slugi Bozego - widocznie Bog tak chcial...

 • gazetowy57

  Oceniono 2 razy 2

  p. Wesolowski już nie jest biskupem.

 • pingwinxzy

  Oceniono 3 razy 3

  To że Polska nie ma umowy z Dominikna wcale nie znaczy że nie może wydać im Wesołowskiego i Gila. Pokazała by szczere intencje ukarania sprawców a tak pokazuje chipokryzje i zakłamanie. W interesie polskiego kościoła leży taka ekstradycja. To pedofile i pederaści w jednym.

 • szlachcic

  Oceniono 6 razy 6

  Arcybiskup pewnie modlisiedo Boga aby sprawe przedluzyc minimum o rok
  Wiara ze Jarek wygra wybory pozwoli mu nadal prowadzic swoj proceder.
  Jarek nie odwazy sie skazac ksiedza bo nie pozwala mu na to jego swietosc

 • crakow111

  Oceniono 7 razy 5

  Zostawic Wesolowskiego nikt go nie wysle z Watykanu to skonczona sprawa . Zajac sie dziesiatkami tysiecy ksiezy pedofili w Polsce , jest ich kilka tysiecy aktywnych ! w populacji na dzis 20.000 ksiezy 6000 tysiecy to pedofile . Z zasady ksieza pedofile w PL sa niekarani.

 • yuraathor

  Oceniono 9 razy -7

  cenisz dobre dziennikarstwo !?
  jesteście nierzetelni, gonicie za sensacją , wstyd mi że Was czytam.
  napisze tutaj bo tam nie ma mozliwosci komentowania.
  artykuł Pozar bloku w Policach.
  na lokalnych stronach wyraźnie napisane ze paliło sie mieszkanie, straż pożarna zdołała opanować w szybkim czasie, znaleziono zwłoki, na krajowych wiadomosciach palił sie cały blok.
  a ja mieszkam obok i widziałem akcję, trochę dymu było, straż, karetka, policja

 • guru133

  Oceniono 9 razy 7

  Przestańcie wreszcie tytułować tego pedofila arcybiskupem, bo ponoć papież już mu te godność odebrał a co do sprawiedliwości, żeby było sprawiedliwie, powinien odpowiedzieć przed sądem tam, gdzie popełniał przestępstwa, czyli na Dominikanie a nie wśród swojaków w Watykanie. Podobnie zresztą jak pedofil Gil.

 • haen2010

  Oceniono 6 razy 6

  Brak umowy ekstradycyjnej nie stoi na przeszkodzie, by pedofil nie został osądzony tam, gdzie dopuścił się swoich zboczonych perwersji.

  Ale Polska katolicka nigdy swojego księdza nie wyda ludziom pokrzywdzonym.

 • notremak

  Oceniono 6 razy 6

  Prokuratorze_stefanie! Daj się wreszcie przebadać i napisz, co lekarze znaleźli u ciebie w miejscu, w którym normalni mają mózgi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX