Prezydent Zamościa pozywa Kaczyńskiego w trybie cywilnym. "Wydawało mi się, że prawo wyborcze ma chronić kandydatów"

Kandydat na prezydenta Zamościa pozwie Jarosława Kaczyńskiego - tym razem na drodze cywilnej. Pozew w trybie wyborczym został odrzucony w obu instancjach. Marcin Zamoyski nie ma jednak zamiaru odpuścić, bo wypowiedź lidera PiS-u uważa za "skandal". - Nie chodzi o wynik wyborów, chodzi o przyzwoitość. Ludzie nie mogą obrażać każdego - mówi.
Cała sprawa dotyczyła słów Jarosława Kaczyńskiego, które padły w Zamościu, w trakcie spotkania przed drugą turą wyborów prezydenckich. Wyborów, w których obecny prezydent Zamościa Marcin Zamoyski zmierzy się z kandydatem PiS, Andrzejem Wnukiem. Kaczyński miał powiedzieć m.in., że Zamoyski "załatwił sobie za pomocą wojewody" odzyskanie pałacu w Klemensowie.

Pałac przed laty należał do rodziny Zamoyskich - przodków dzisiejszego prezydenta Zamościa. Rodzina straciła go na mocy dekretu o reformie rolnej z 1944 roku. Kilka tygodni temu wojewoda lubelski wydał jednak decyzję stwierdzającą, że zespół pałacowo-parkowy w Klemensowie nie powinien podlegać dekretowi PKWN, bo był wykorzystywany na cele mieszkalne, a nie rolnicze.

Co ważne, pałac nie jest używany od 2009 roku. Podejmowane trzykrotnie próby sprzedaży zabytku okazały się bezskuteczne.

Fakty faktami, a opinie opiniami

Marcin Zamoyski pozwał Kaczyńskiego w trybie wyborczym - żądał przeprosin i wpłaty 100 tysięcy złotych na rzecz jednego z zamojskich stowarzyszeń. Sąd okręgowy powództwo oddalił, uznając, że słowa o "załatwieniu" to pewnego rodzaju ocena, wyrażona przez lidera PiS.

- Przypuszczenia i oceny nie mogą być przedmiotem orzekania w trybie wyborczym. Należy wyraźnie odróżnić informacje o faktach od wypowiedzi ocennych, których nie można weryfikować pod względem prawdziwości w tym postępowaniu - dowodziła sędzia, Iwona Lipko. - Nie mamy na to po prostu czasu - uzasadniała. Stwierdziła, że Marcin Zamoyski może wystąpić z pozwem na drodze cywilnej.

"To skandal, aby doświadczony polityk tak się wypowiadał"

I tak się właśnie stanie. Prezydent Zamościa zapowiedział, że złoży pozew cywilny. - Uważam, że jest to skandal, aby doświadczony polityk w ten sposób się wypowiadał. Tu nie chodzi o wynik wyborów, tu chodzi o przyzwoitość. Ludzie nie mogą obrażać każdego - mówił Marcin Zamoyski.

Polityk nie kryje, że jest zawiedziony orzecznictwem sądu. - Wydawało mi się, że prawo wyborcze ma chronić wszystkich tych, którzy kandydują, że okres wyborów jest szczególnym okresem, gdzie nie można używać wszystkich słów, które normalnie uważamy za obraźliwe - dodał Zamoyski.

Więcej o:
Komentarze (31)
Prezydent Zamościa pozywa Kaczyńskiego w trybie cywilnym. "Wydawało mi się, że prawo wyborcze ma chronić kandydatów"
Zaloguj się
 • korada-1928

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowny panie Zamoyski. Wyrazil Pan opinie i p Kaczynskim ze jest przyzwoitym i doswiadczonym politykiem. Otoz mija sie to z faktami, p Kaczynski nie jest ani nawel przecietnym politykiem nie mowiac naweto jego przyzwoitosci. Miernocie niestety trzeba dac wlasciwa odprawe.

 • antekpociecha

  Oceniono 6 razy 4

  I tak oto wreszcie zadziała prawdziwe prawo i sprawiedliwość Choć wątpię

 • her-mann

  Oceniono 14 razy -14

  Marcin Zamoyski pozwał Kaczyńskiego w trybie wyborczym i proces właśnie przegrał. Czyżby już wiosna w polskim sądownictwie?

 • dzikimietek

  Oceniono 15 razy 13

  juz mi sie naprawde robi niedobrze jak slysze o tej zaklamenej mendzie, dzien po dniu tylko narzeka i podpala Polske pseudo katolik

 • stan-1

  Oceniono 14 razy 14

  "To skandal, aby doświadczony polityk tak się wypowiadał"

  "Doświadczony polityk" oleje wszystkich do czasu jak nie trafi na takiego co rozumu go nauczy.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 18 razy -14

  Czy Kaczyński powiedział coś nieprawdziwego?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 20 razy 20

  Jarosław K. "załatwił" sobie brak swoich akt z akcji "Hiacynt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX