Islam i homoseksualizm. "Albo orientacja seksualna, albo religia"

Planowane spotkanie gejów i lesbijek z członkami berlińskiego meczetu narobiło tyle szumu, że gmina muzułmańska musiała je odwołać. W zamian za to debatowano w kościele ewangelickim.
Dilek Kolat, senator ds. pracy, integracji i kobiet, była rozczarowana, że spotkanie gejów i lesbijek z członkami gminy muzułmańskiej w berlińskim meczecie Sehitlik nie odbyło się, jak zaplanowano, w pomieszczeniach tej świątyni. Z drugiej strony - była zadowolona, że w ogóle doszło do dialogu.

"Islam a homoseksualizm"

Dyskusja w ewangelickim miejscu spotkań Jerusalemkirche w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg odbyła się pod hasłem "Islam a homoseksualizm". Zebrani byli świadomi, że poruszają niezwykle delikatny temat.

Przewodniczący gminy muzułmańskiej przy meczecie Sehitlik Ender Cetin zaskakuje liberalnymi poglądami w tej sprawie. Twierdzi, że wstawiłby się za homoseksualistą-muzułmaninem, który by się aktywnie udzielał w jego gminie, i postarałby się, żeby ten człowiek dalej się udzielał. Gdyby go dyskryminowano, sprzeciwiłby się temu. - Jeśli ktoś jest gejem, a jednocześnie muzułmaninem, trzeba się z tym pogodzić - dodaje przewodniczący gminy.

"Geje i lesbijki oczekują, by traktować ich z szacunkiem"

Ender Cetin przedstawił swoje stanowisko wobec blisko 200 słuchaczy; m.in. przedstawicieli Zrzeszenia Gejowskich Menedżerów zebranych w Jerusalemkirche. - Gdy próbuję interpretować Koran w sposób bardziej postępowy, dochodzę do wniosku, że moi bliźni, geje i lesbijki oczekują, iż będę ich traktować z szacunkiem. W przeciwnym razie nie jestem dobrym muzułmaninem - podkreśla Ender Cetin.

Nawet jeśli Cetin nie wymienia w odniesieniu do homoseksualizmu słowa "grzech" (szkoły prawa muzułmańskiego są w dużej mierze zgodne co do tego, że praktykowanie homoseksualizmu jest zakazane), nie zadowala to Daniela Worata ze Zrzeszenia Gejowskich Menedżerów. - Nie mogę powiedzieć, żeby pana stanowisko mnie zadowalało, bo z tego, co Pan powiedział, wnioskuję, że mimo wszystko jestem grzesznikiem - skomentował Worat.

Podwójne życie

Negatywne podejście do homoseksualizmu sprawia, że geje, a zarazem wyznawcy islamu, często prowadzą zadręczające ich podwójne życie.

- Żonaty, dzieciaty, a wieczorami idzie do parku i szuka spełnienia w relacjach męsko-męskich. Uważam, że to kłamstwo życiowe jest głównym powodem homofobii. Do homofobii prowadzi strach przed demaskacją - podkreślał jeden ze słuchaczy. W dużej mierze gejowsko-lesbijska publiczność jest jednak zdania, że homofobia szerzy się nie tylko w środowiskach muzułmańskich.

"Albo orientacja seksualna, albo religia"

Jouanna Hassoun, szefowa Centrum ds. Imigracji, która sprawuje jednocześnie opiekę psychosocjalną nad homoseksualnymi muzułmanami, twierdzi, że jej klienci mają dylemat. Muszą się zdecydować: albo utożsamiamy się z własną orientacją seksualną, albo jesteśmy religijni.

Hassoun opiekuje się obecnie 25 homoseksualnymi muzułmanami. Opowiada, że zna muzułmanów-gejów, którzy zostali zmuszeni do małżeństwa albo dla niepoznaki pobrali się z kobietami, ponieważ w społeczeństwie muzułmańskim nie mogą otwarcie żyć zgodnie ze swoją orientacją seksualną. Hassoun zna również lesbijki, które żyją z mężczyznami heteroseksualnymi. Twierdzi, że ci ludzie często popadają w depresję, że w takim stanie pojawiają się w poradni. - Nie znam przypadku, gdzie mogłabym powiedzieć, że temu czy tamtemu udało się pogodzić fakt bycia gejem z religią. Nie znam nikogo, kto by z tego powodu nie cierpiał na depresję albo inne zaburzenia psychiczne.

Chcieli, by przyjęto ich w meczecie

Gdy zapytano Endera Cetina, dlaczego spotkanie nie mogło się odbyć w jego meczecie, powiedział, że "gwałtowna reakcja tureckich mediów i dyskusja w łonie berlińskiego stowarzyszenia gmin muzułmańskich" zmusiły zarząd gminy do działania i w końcu do odwołania dyskusji.

Berlińska gmina znalazła się pod presją tureckiego urzędu ds. wyznań. Sehitlik należy do związku DITIB, który podporządkowany jest tureckiemu urzędowi ds. wyznań.

Przedstawiciele LSVD nie przyszli na spotkanie

Efekt odwołania dyskusji w meczecie był taki, że przedstawiciele Związku Lesbijek i Gejów (LSVD) oraz przyległego doń Centrum ds. Imigrantów nie przybyli na spotkanie do Jerusalemkirche. Dla Związku ważne było bowiem przyjęcie jego przedstawicieli w meczecie.

Niezależnie od nacisków Ender Cetin podkreśla, że jego meczet jest otwarty dla homoseksualistów-muzułmanów i dalej obstaje przy dialogu z Niemieckim Związkiem Lesbijek i Gejów.

- Ten szum medialny sprawił, że w meczecie Sehitlik nawet starsi członkowie gminy zaczynają rozmawiać o homoseksualizmie - dodał.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (15)
Islam i homoseksualizm. "Albo orientacja seksualna, albo religia"
Zaloguj się
 • deryl01

  0

  Najlatwiejszymi chlopcami do sexu sa mlodziency ktorzy w kulturze arabskiej wspolzyja ze stsszymi jako przygotowanie do zycis. Stary arsb moze exploatowac mlodzienca jak 1001 nocy.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 9 razy 7

  Wiara w Pambuka nieakceptującego człowieka jakim jest ma tyle sensu, co posiadanie "przyjaciela" wypominającego codziennie, że masz brzydką twarz.

 • yautvingian.minority

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem ateistą hetero, dlatego prawa wierzących gejów będących muzułmanami albo katolikami to dla mnie abstrakcja. Czuję się jak kijowski rząd przenoszący konflikt do Krasnodaru, chciałoby się rzec, udzielimy wszelkiego niezbędnego wsparcia w zmianie prawa kościelnego, bo wtedy tym bardziej nas nie będą nękać. Niestety, w ogniu walki mogę powiedzieć, że każdy za siebie. Jak mi dasz sto złotych, to ja tobie też wtedy dam.

  Do mnie wystarczy, że ci ludzie będą się cieszyć wolnością, nie próbując zmieniać konstytucji w prawo kanoniczne, i będą przestrzegać stanowionego prawa świeckiego. Niestety, pierwsza spotkana na ulicy pani po 50tce powie, że jej prezydentem jest Lech Kaczyński, a prawo PO jej nie obchodzi.

  Ze względu na zasadę wzajemności (to i tak nic nie daje) odradzam zabieranie głosu w wewnętrznych dysputach organizacji religijnych, na tematy takie jak prawdy wiary, i ingerowanie w decyzje podejmowane na takich "naradach". Tego, co mówią publicznie o swoich zamiarach wobec osób spoza swej grupy, lepiej uważnie słuchać i interweniować.

 • chi_neng1

  Oceniono 4 razy 0

  Alboislam, albo orientaqcja seksualna jako islam...

 • szczurzec1

  Oceniono 14 razy 0

  No i lewacy mają zgryz :( Jak tu jednocześnie kochać gejów i muslimów?????

 • kain_brat_abla

  Oceniono 18 razy 10

  albo islam albo demokracja

 • epifanes.4

  Oceniono 8 razy -2

  Nawet Islam może się stać bardziej tolerancyjny. Ten duchowny jest dowodem na to, że muzułmanin =/= islamistyczny fanatyk.

 • mozart

  Oceniono 14 razy 8

  Gdy islam zaprowadzi w Europie kalifat, geje beda pierwsi do powieszenia na latarniach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX