"Niestety, muszę ci jeszcze raz przyłożyć". Przypominamy najlepsze cytaty Hansa Klossa

Zmarł Stanisław Mikulski, odtwórca legendarnej roli kapitana Hansa Klossa w serialu "Stawka większa niż życie". Kultową postać polskiego agenta podszywającego się pod niemieckiego oficera wszyscy pamiętamy do dziś.
Kolejne odcinki "Stawki większej niż życie" obfitowały w linie, które widzowie chętnie cytują do dziś. Serial był w swoim czasie niezwykle popularny - wspomina się, że kiedy w telewizji emitowano nowy odcinek, polskie ulice pustoszały, a z mieszkań dochodziły tylko odgłosy akcji i dialogów. Zabawa "w Klossa" była pierwszorzędną rozrywką dla dzieci.

Przypominamy więc najpopularniejsze teksty Hansa Klossa. Żeby wprowadzić się w odpowiedni nastrój, polecamy najpierw wyśmienitą muzykę towarzyszącą serialowi, autorstwa jazzmana Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza:Biografię Stanisława Mikulskiego znajdziesz tutaj >>

Ta wymiana hasła i odzewu to z pewnością najbardziej rozpoznawalny cytat z serialu: "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle". "Zuzanna lubi je tylko jesienią". "Przesyła ci świeżą partię". Pochodzi z odc. 11 pt. "Hasło""Schowaj tę pukawkę, durniu, dopóki mam ochotę jeszcze z tobą rozmawiać!" - to wykrzyknął Kloss do niemieckiego oficera Hermanna Brunnera, jednej z głównych postaci serialu, w odc. 14 pt. "Edyta"."Takie sztuczki nie ze mną, Brunner. Zapominasz, z kim mówisz. Albo gadaj, o co ci chodzi, albo nie zawracaj mi głowy!" - to cytat, który często jest przekręcany na "Nie ze mną te numery, Brunner". Pochodzi z odc. 14 pt. "Edyta"

"Niestety, muszę ci jeszcze raz przyłożyć" - odc. 7, "Podwójny nelson".

"Panowie z Gestapo często poszukują ludzi, których mają u siebie" - odc. 12 pt. "Zdrada".

"Wyjątkowa z ciebie kanalia, Brunner" - to kolejny cytat, który został przeinaczony. W popularnej wersji "Brunner, ty świnio!" nigdy się w serialu nie pojawił. Odc. 15 pt. "Oblężenie"."Hermann, oszczędzaj szkło" - odc. 14, "Edyta".

"Ta rozgrywka, sojuszniczko, jest już skończona" - to Kloss powiedział do Anny-Marii Elken, oficerki amerykańskiego wywiadu w odc. 17 pt. "Spotkanie".

Stanisław Mikulski, odtwórca roli Hansa Klossa, zmarł 27 listopada w Warszawie. Aktor miał 85 lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!