MON Łotwy: Rosyjski okręt podwodny 27 mil morskich od brzegu. To już szósty przypadek

Łotewskie ministerstwo obrony odnotowało wczoraj obecność rosyjskiego okrętu podwodnego typu Kilo 27 mil morskich od brzegu. W ciągu ostatniego tygodnia rosyjskie okręty wojskowe pięciokrotnie wpływały do łotewskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.
Kilo to w kodzie NATO typ okrętów podwodnych projektu 877 Paltus, produkowanych w Związku Radzieckim. O wykryciu takiego właśnie rosyjskiego okrętu poinformowało wczoraj łotewskie ministerstwo obrony na swoim Twitterze.

To nieodosobniony przypadek. W ciągu ubiegłego tygodnia rosyjskie okręty wojenne pięciokrotnie wpływały do wyłącznej strefy ekonomicznej Łotwy, jak informuje portal Delfi.lv. Tydzień temu łotewskie wojsko odnotowało obecność w pobliżu wybrzeża okrętu wojskowego Żygulowsk GS-19, który należy do rosyjskiego wywiadu wojskowego. Nie doszło jednak do naruszenia granicy wód terytorialnych, których pas liczy 12 mil morskich od brzegu.

Szwedzi też widzieli rosyjski okręt podwodny?

Przypomnijmy, że końcu października szwedzkie media alarmowały o pojawieniu się na Morzu Bałtyckim uszkodzonego rosyjskiego okrętu podwodnego. Szwedzkie siły zbrojne zaprezentowały zdjęcie mogące świadczyć o obcej aktywności podwodnej w archipelagu sztokholmskim.

Wszczęto poszukiwania tajemniczego obiektu. Przedstawiciele szwedzkich sił zbrojnych nie potwierdzili jednak doniesień o tym, że poszukiwaną jednostką miał być uszkodzony rosyjski okręt podwodny. Rosjanie stwierdzili zaś, że poszukiwany obiekt jest holenderski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (169)
MON Łotwy: Rosyjski okręt podwodny 27 mil morskich od brzegu. To już szósty przypadek
Zaloguj się
 • mefis58

  0

  Nie doszło do naruszenia wód terytorialnych, których pas liczy 12 mil morskich. Jednocześnie drą mordy o "incydent związany z "wykryciem" rosyjskiego okrętu....27 mil od brzegu. Jeśli to nie jest szajba to co nią jest ?

 • juma07

  Oceniono 4 razy 2

  Jakoś nie wszyscy wiedzą, że US-Smarine, klika lat temu ćwiczyły skryte podejścia z pełnego oceanu w fiordy norweskie i była z tego powodu cholerna awantura, bo Norwegowie ich namierzyli i bynajmniej nie były to wspólne manewry flot.

 • Janusz Jerzy Kala

  Oceniono 3 razy -1

  Matematyka:27 +12 = 39 mil morskich od brzegu x 1.852 km to prawie jak z Polski na Bornholm zeby to przedstawic obrazowo

 • lynx4

  Oceniono 2 razy 0

  NATO nie ma wyobraźni z tymi swoimi kodami. Ruski okręt powinien nosić kryptonim nie Kilo, tylko Litr...

 • lynx4

  Oceniono 9 razy 1

  Żaden szósty przypadek, był tylko jeden. To jest ruski okręt podwodny, więc się zataczał.

 • marl57

  Oceniono 7 razy -1

  a czy kilka niechcący postawionych tam głębinówek
  nie wyjaśniło by tego zagadnienia ?

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 9 razy -1

  Łotysze są przewrażliwieni to fakt, ale w odbiorze liczy się całość. Po cholerę miłujący pokój piloci bombowców i nie tylko latali w kierunku na Wyspy Brytyjskie praktycznie do samych granic by testować jak szybko poderwane zostaną mysliwce z baz w Szkocji? I to się działo już lata temu i nadal się zdarza. Po cholerę te manewry ze sprawdzaniem szybkości reakcji wojska w Europie oraz tego w USA i Kanadzie? Dla ćwiczeń samych by tego nie robili tak nachalnie i ciągle, to już jest polityka i pokazywanie swojej agresywnej działalności.
  Mnie tylko dziwi-skoro jest 7500 rosyjskich wojsk na Ukrainie czemu Ukraina nie wprowadzi normalnie swojej armii i nie zrobi przeczesania terytoriów z jednoczesnym usuwaniem cywilów, bo przecież kacapy traktują ich tam jak zywe tarcze. Trudno-jest wojna-Ukraińcy mają jej dosyć, niech zrobią porządek u siebie, a jak mają 40mln naród to powinni swoim wojskiem dać rady tych ruskich najemników usunąć, a własnych obywateli za zdradę kraju osądzić jeśli brali udział w mordowaniu Ukraińców. Wiadomo, ze Putinowi zależy na tym by tam się wszystko rozwalało, ale jak nie zrobią szybko z tym porządku to tylko nadal będą kolejne ofiary i kolejne niepokoje. A jak nie chcą odbijać Krymu to niech się z Rosją dogadają, niech zaoferują sprzedaż albo coś-a jak nie to trudno, no nie można tak sobie co tydzień granic ustalać, bo Kreml sobie dzisiaj coś wymyśli.

 • single_malt

  Oceniono 13 razy -1

  radzieccy teoretycy prawa miedzynarodowqego wypowiadaja sie tu na temat prawa morskiego.
  tyle ze Rosja po agresji Krymu przy uzyciu nieoznakowanych sil zbrojnych wypisala sie sama z cywilizowanego swiata i dziala na poziomie Panstwa Islamskiego poza prawem wojennym.
  Uzbrojonych zolnierzy bez dysztnkcji mozna zastrzelic w trakcie dzialan wojennych jak pospolitych bandytow i dyersantow bo nie podlegakja konwencji genewskiej o jencach..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX