Brytyjscy wojskowi zabijają ekstremistów z IS. Nawet 8 dziennie. Wszystko dzięki specjalnym quadom

"Brytyjscy żołnierze z SAS zabili w serii zasadzek setki ekstremistów z Państwa Islamskiego. Aby tego dokonać, używali specjalnych quadów zaopatrzonych w karabiny snajperskie i maszynowe. Wojskowi zabijają nawet do ośmiu ekstremistów dziennie" - pisze "Daily Mail".
SAS to elitarna jednostka specjalnego przeznaczenia armii brytyjskiej. Jej oddziały działają w Iraku, gdzie prowadzą wyłącznie działania rozpoznawcze. A przynajmniej tak się dotychczas wydawało, bo, jak ustalił "Daily Mail", małe grupy brytyjskich żołnierzy zostały przetransportowane śmigłowcami na tereny okupowane przez Państwo Islamskie (IS), by walczyć z jego bojownikami."Mogą tylko patrzeć, jak ich koledzy padają martwi"

- Dziennie wojskowi zabijają nawet ośmiu ekstremistów - zdradziło portalowi źródło wojskowe. Dodało, że likwidowanie członków Państwa Islamskiego w takim trybie trwa już od ponad miesiąca. Żołnierze walczą z wrogiem, używając specjalnych quadów, do których przymocowano karabiny. Jeżdżąc potężnymi czterokołowcami, wojskowi szukają grup ekstremistów i atakują ich z zaskoczenia, pod osłoną nocy.

"Daily Mail" pisze, że żołnierze SAS wystrzelali w ciągu miesiąca już tak dużą liczbę pocisków, że konieczne było całkowite odnowienie ich zapasów. - Nasze eskapady wywołują przerażenie wśród bojowników IS. Oni nigdy nie wiedzą, gdzie uderzymy i nie mogą zrobić nic, by nas powstrzymać - mówi portalowi źródło w SAS.

- Osłabiamy morale ekstremistów. Widząc nadlatujące śmigłowce, są oni w stanie się ukryć. A naszych ekip na quadach nie widzą ani nie słyszą. Mamy tak wielu snajperów, że to wręcz szokuje ekstremistów. Nie wiedzą, co się dzieje. Mogą tylko patrzeć, jak ich koledzy padają martwi w piasek - dodaje źródło.

Kontrowersyjna kandydatura

Jednak ekspert ds. Środkowego Wschodu jest sceptycznie nastawiony do metody walki z bojownikami IS. - Państwo Islamskie jest silniejsze niż podobne organizacje, z którymi dotychczas walczono, a w dodatku uczy się na doświadczeniach innych grup - uważa prof. Gareth Stansfield z Uniwersytetu Exeter.

Tymczasem wątpliwości pojawiają się też, jeżeli chodzi o mianowanie zastępcy dowódcy operacji koalicyjnej wymierzonej w IS. Ma nim zostać generał dywizji Tom Beckett. Do Iraku trafił w 2003 r., był oficerem Regimentu Spadochronowego. Jego osoba wzbudza duże kontrowersje w związku ze sprawą zamordowania jego sześciu podkomendnych jedenaście lat temu. Żołnierze z tzw. czerwonych beretów zostali brutalnie zabici przez grupę ekstremistów. Rodziny zmarłych do dziś uważają, że za śmierć ich bliskich odpowiedzialny jest Beckett.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (197)
Brytyjscy wojskowi zabijają ekstremistów z IS. Nawet 8 dziennie. Wszystko dzięki specjalnym quadom
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  Oceniono 1 raz -1

  a ilu zabili w Londynie?

 • napohybel.live

  Oceniono 2 razy 2

  Nikt nie wiedział o Gromie do czasu, gdy Macierewicz zdemaskował agentów WSI.
  Byli tacy sami jak SAS.

 • henryk domagala

  0

  Przepraszam... czy mówimy o zabijaniu ludzi....żadna ideologia nie ma prawa uzurpować sobie PRAWA DO ZABIJANIA LUDZI I UWAŻAĆ TEGO ZA JEDYNE ROZWIĄZANIE PROBLEMÓW.... przecież tu nie chodzi o państwo islamskie tylko o władze nad ludźmi i zasobami.....NIKT NIE MOŻE BYĆ PONAD JEDYNIE SŁUSZNĄ TZW . demokracją......

 • tadlucas

  Oceniono 4 razy -4

  A nie 80? Banderowskie ukry zaraz ogłosiłyby, że dziennie zabijają po 8 tysięcy! A wy tacy skromni...

 • kani222

  Oceniono 3 razy 3

  no cóż, skoro islamiści utworzyli Państwo i się zorganizowali, to teraz mogą się sami przekonać co to znaczy "terroryzm". Nie jest tu ważne że "tylko 8" i ile czasu zajmie "eksterminacja" tych "bojowników", bardziej mnie cieszy, że owi ekstremiści są zaszokowani gdy ni z tego ni z owego kolega siedzący obok dostaje "znikąd" kulkę. Niech teraz oni się pocą, boją, myślą o ochronie siebie i swojego kraju, a SAS niech ich skubie chociażby po 8 dziennie....

 • juesej

  Oceniono 6 razy -4

  A zabierają dżihadystom tę broń którą wcześniej im podesłali żeby obalili reżym Assada?

 • babilon63

  Oceniono 3 razy -3

  A głupi dziennikarze dla swojej widzi mi się ujawniają tajemnice i narażają żołnierz na śmierć a rodziny w takim przypadku powinny wystąpić do sądu o odszkodowania do gazet.

 • bator99

  Oceniono 5 razy 5

  od jakiegoś czasu , jest to najwspanialsza wiadomość dla moich uszu. Chłopaki , czy nie mogli byście zwiększyć dziennej normy?

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 3 razy 1

  fiu, fiu.............
  aż strach pomyśleć co czeka islamistów, gdy się angoli wyposaży w czołgi, helikoptery, czy choćby w wozy opancerzone.
  o dronach i lotnictwie nie wspomnę....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX