"PiSolew" pogrąży Millera? Prof. Kik: On wie, że przegrał. I nic mu nie pomoże

- Millerowi do samobójstwa niewiele brakuje. Nic mu nie pomoże. On wie, że przegrał, ale chce stworzyć wrażenie, jakby jeszcze walczył - mówi prof. Kazimierz Kik, komentując niedawne spotkanie lidera SLD z Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie, które wywołało prawdziwą burzę wśród komentatorów, zwiastujących Millerowi rychły koniec.
Po zamieszaniu wokół Państwowej Komisji Wyborczej, która nie radzi sobie ze sprawnym policzeniem wyników wyborów samorządowych, w środę doszło do niecodziennego spotkania. Leszek Miller, lider SLD, i Jarosław Kaczyński, prezes PiS, zasiedli przy stole, by porozmawiać o wyborczym kryzysie.

"Lewica spotyka się z prawicą w dziele kooperacji"

Później ogłosili - na oddzielnych konferencjach, choć w podobnym duchu - że sytuacja w PKW jest "zagrożeniem dla systemu demokratycznego". Obaj zaapelowali o powtórzenie wyborów po skróceniu kadencji właśnie wybranych władz samorządowych.

- Są takie sytuacje w państwie, gdy lewica spotyka się z prawicą w dziele kooperacji - uzasadnił swe spotkanie z Kaczyńskim Miller.

"Polityczne seppuku", "Wstyd!"

Na lidera SLD spadła lawina krytyki. - Panie były premierze Leszku Millerze, ciężki wstyd! - grzmiała w "Poranku Radia TOK FM" Janina Paradowska. - Każda walka polityczna ma swoje granice. Jako jedyny lider poważnej partii pobiegł na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Słusznie mówi prezydent, że pogrążamy się w odmętach szaleństwa - dodała.

Dziś w "Poranku Radia TOK FM" Jacek Żakowski nazwał Millera "liderem PiSolewu", za jednym z nagłówków "Rzeczpospolitej". Agata Nowakowska w "Gazecie Wyborczej" stwierdziła, że Miller, "dołączając się do PiS-owskiego chóru o fałszowaniu wyborów w Polsce, siadając przy jednym stole z Kaczyńskim i Ziobrą, właśnie popełnia polityczne seppuku".- Narady z PiS i Jarosławem Kaczyńskim są dla lewicy rujnujące. Wydaje mi się, że dla elektoratu lewicy to jest największy zawód. Większy niż wynik wyborczy - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Grzegorz Schetyna, szef MSZ.

SLD z nadzieją patrzy na PiS

Wielu komentatorów zwraca uwagę, że ruch Millera to świadectwo desperacji wobec fatalnych notowań Sojuszu. "Miller doprowadził SLD na skraj katastrofy i oszalał z przerażenia, że koniec kariery" - ocenił na Twitterze Waldemar Kuczyński. W "Rzeczpospolitej" Eliza Olczyk zauważa, że szef Sojuszu "nie ma nic do stracenia". Między SLD i PO nie ma chemii, więc czas na zmianę strategii i zwrot ku prawicowej opozycji.

Wiesław Władyka przypomina w "Polityce", że "od czasu do czasu podejrzewano SLD, że gdzieś tam po cichu i na zapleczu kalkuluje możliwość współpracy z PiS po kolejnych wyborach parlamentarnych". Komentatorzy przypomnieli też artykuł Jarosława Makowskiego, szefa Instytutu Obywatelskiego, który w lutym tego roku pisał w "Rzeczpospolitej" o Kaczyńskim i Millerze: "w roku 2015 obaj byli premierzy mogą stać się dla siebie ostatnią szansą, aby jeszcze raz poczuć smak władzy".

Kik: Miller i tak będzie musiał odejść

Czy faktycznie Leszek Miller popełnił polityczne samobójstwo, spotykając się z Kaczyńskim? Pytamy prof. Kazimierza Kika, politologa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Millerowi do samobójstwa niewiele brakuje. Nic mu nie pomoże. On wie, że przegrał, ale chce stworzyć wrażenie, jakby jeszcze walczył - ocenia nasz rozmówca. - Kiedy potwierdzą się wyniki wyborów samorządowych, Miller i tak będzie musiał odejść - dodaje.

Czy jednak krytyka Millera jest słuszna? Lider SLD tłumaczył się przecież, że sytuacja jest wyjątkowa i wymaga współpracy. - Nie oceniałbym Millera po słowach, ale po czynach. A te wskazują, że Miller dla namiastki utrzymania się na powierzchni politycznej zrobi wiele. Jak wiele? Pokaże historia - przekonuje prof. Kik.

"Radio Maryja to dawni wyborcy SLD"

Politolog wyjaśnia, że Miller to "człowiek czynu", który "będzie walczył do końca". I podkreśla, że lider SLD jest człowiekiem nie ideowym, ale pragmatycznym, co sam niejednokrotnie podkreślał. Dlatego wszystkie jego działania nastawione są na jedno: władzę.

Czy w ten sposób Miller pociągnie SLD na dno? Prof. Kik zwraca uwagę, że partia już szoruje po dnie, robiła to zresztą także za Grzegorza Napieralskiego. - Miller wyeliminuje jednak resztki jej lewicowej wiarygodności - zauważa nasz rozmówca.

Czy na naszych oczach powstaje więc "PiSolew"? - PiS jest tak socjalistycznym ugrupowaniem, programowo, nie w działaniach, że odebrał SLD socjalnych wyborców - mówi prof. Kik. - Mówi się, że Radio Maryja to dawni wyborcy SLD. Jeśli więc PiS zabrał SLD elektorat, to jakikolwiek alians tych partii nie zdziwi. To jakby Sojusz podążał za swoim elektoratem - wskazuje.

"Żadna wolta nie może zdziwić"

A co to znaczy dla parlamentarnej lewicy? - Na polskiej scenie politycznej mamy do czynienia z odideologizowaniem aktywności. Celem nie jest realizacja założeń ideowych, celem jest władza. Jej zdobycie i utrzymanie - tłumaczy prof. Kik. - Mając to na uwadze, żadna wolta nie może zdziwić. Zwłaszcza polityka, który określa się mianem pragmatyka. A Leszek Miller jest pragmatykiem - kwituje.

Miller zasłoną dymną swojej kończącej się kariery politycznej nie schowa, a Kaczyński pozorną troską o państwo i demokrację nie ukryje idei IV RP [BLOG]

Czy to już polityczny koniec Leszka Millera?
Więcej o:
Komentarze (41)
"PiSolew" pogrąży Millera? Prof. Kik: On wie, że przegrał. I nic mu nie pomoże
Zaloguj się
 • czesarna

  0

  Millerowi do samobójstwa niewiele brakuje. Nie było słychać o tym, że Miller w łazience trenował boks, czyżby dostał po swoim dobroczyńcy stosowny worek (a z nim stryczek)?
  W Kabarecie Starszych Panów wylansowany został szlagier, czy po to, by się spełnił w drugiej dekadzie XXI wieku? Ciekawe.
  Motto: "Dynda, dynda stryczka cień....", na zmianę za późno!

 • kain_brat_abla

  0

  Wypie...ć z tymi filmikami !

 • jaspudden

  0

  /
  ,
  "Półgłówki w basenie"

  Jestem czytelnikom winien wyjaśnienie, skąd wziął się tytuł niniejszego tekstu w czasie, kiedy „cała Polska” zajmuje się członkami PKW. Cała Polska jest w nawiasie, bo słuchając profesora Osiatyńskiego dzisiaj w TVN24, zdałem sobie sprawę, że nie tylko ja, ale także Pan Profesor i moze miliony Polaków wcale się nie bulwersują oczekiwaniem na ostateczne wyniki wyborów. Nie jesteśmy w restauracji i nie czekamy niecierpliwie na podgrzanie zupy, a ponieważ nie ma ustawowego terminu na podanie wyników wyborów, powinniśmy spokojnie poczekać aż PKW je ogłosi, po uprzednim dokładnym sprawdzeniu.
  Teraz do sprawy basenu: półgłówkom medialnym i politycznym od dawna mylą się trzy angielskie słowa: „pole”, „poll” i „pool”. Nie wiem dlaczego, ale wszystkie redukują oni do „pool”, wymawiane po polsku „pul”. Otóż drogie półgłówki: „pole” to słup (stąd „pole position” w wyścigach samochodowych), a pisany przez duże „P” to po angielsku Polak (nie mylić ze słupem); „poll” to ankieta, kwestionariusz, stąd „exit polls” – czyli ankieta przy wyjściu z lokalu wyborczego (nie mylić z wyjściem z basenu, czyli „pool”).
  Tyle w sprawie basenu.
  Teraz o półgłówkach (po angielsku „halfwits”, więc tłumaczenie literalne).
  Kaczyński, Gowin i Miller (plus oczywiście stado potakiwaczy partyjnych) nie zrozumieli mechanizmu powstawania exit polls. Im się ewidentnie wydaje, że ankieterzy .....

  czytaj dalej na: odyseja1948.wordpress.com

 • stan-1

  0

  Prawda jest brutalna, wyborcy SLD schodzą do podziemia i to wpływa na wynik.

 • jan.58

  Oceniono 1 raz 1

  Koniec Millera - to dobra wiadomość!
  arturprosty.blogspot.com/2014/11/leszek-miller-zaosna-karykatura-polityka.html

 • gadojan

  0

  No i co w tym dziwnego, obaj maja podobne poglady, tylko przeciw Kaczynskiemu jest wiecej dziennikarzy ..., a moze to strach obcnych "stolkowych" wlasnie przeciw takiej ewentualnej koalicji, bo wowczas PO przestalo by miec cos do powiedzenia

 • politol59

  0

  "PiSolew" pogrąży Millera? Prof. Kik: On wie, że przegrał. I nic mu nie pomoże - racja.

 • amur-49

  0

  "Lewica spotyka się z prawicą w dziele DESTRUKCJI"
  Będzie to ich samodestrukcja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX