PKW podaje: System działa. A kolejne miasta zgłaszają problemy: Wrocław, Nidzica, Białystok. "Nie można się zalogować"

System informatyczny PKW jest już w pełni sprawny - poinformowała nad ranem PKW. Wydawało się, że w końcu poznamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Jednak z wielu miejsc w kraju docierają informacje, że z systemem wciąż nie wszystko jest w porządku.
- Zawiadamiamy, że system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej uzyskał pełną sprawność - podała PKW, powołując się na informacje od wiceprezesa firmy Nabino, która przygotowała informatyczny system wyborczy. Zostały potwierdzone przez urzędnika odpowiedzialnego za obsługę informatyczną wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym.

Treść tego komunikatu poznaliśmy rano. Kilka godzin później na konferencji prasowej członkowie komisji twierdzili, że wciąż wszystko jest w porządku. Ale z kraju napływają zupełnie inne informacje. Problemy z systemem zliczającym głosy zgłaszają komisje z Poznania, Olsztyna, Sopotu, Białegostoku, Nidzicy i Wielunia.

PKW swoje, a w Białymstoku...

- Najpierw mieliśmy problemy z zalogowaniem się do systemu. Gdy po ósmej się udało i wygenerował on w końcu protokoły z wyborów do rady miasta, okazało się, że zawierają one błędy matematyczne - relacjonuje Andrzej Matys, dyrektor Biura Rady Miejskiej w Białymstoku. Nie wyklucza, że jeśli nie uda się znaleźć ich przyczyny, Miejska Komisja Wyborcza głosy na mandaty konkretnych radnych przeliczać będzie ręcznie.

Więcej o systemie w Białymstoku >>>

Nidzica głosów liczyć ręcznie nie chce

- System nadal nie funkcjonuje. Protokoły się nie drukują. Jesteśmy zbulwersowani całą tą sytuacją - powiedział przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej w Nidzicy sędzia Andrzej Świdwiński.

Dodał, że komisja odmówiła ręcznego zliczania głosów, bo - jak stwierdził - "nie żyjemy w czasach króla Ćwieczka, tylko w XXI wieku". Wyjaśnił, że zwrócił się do komisarza wyborczego w Olsztynie o dalsze decyzje w tej sprawie. Do czasu usunięcia awarii systemu elektronicznego komisja wstrzymała prace. - Mamy jeszcze nadzieję, że będzie opóźnienie, ale to wszystko wreszcie ruszy.

- W Nidzicy nie ma problemu z aktualnym działaniem, jest tylko problem z usterkami, które powstały wczoraj. Ciągłość pracy jest, wymagana jest tylko korekta tych wyników - powiedział tymczasem podczas konferencji przedstawiciel PKW.

Czytaj o problemach w komisji w Nidzicy >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (54)
PKW podaje: System działa. A kolejne miasta zgłaszają problemy: Wrocław, Nidzica, Białystok. "Nie można się zalogować"
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 2 razy 0

  Może z przekazywaniem i publikowaniem wyników wyborów przejść na tam-tamy? Podobno Afrykanie potrafili przekazywać na znaczne odległości różne 'dane' sprawnie i szybko...

 • bart8777

  Oceniono 1 raz -1

  Oj tam oj tam. To pierwsze uczciwe wybory od wielu lat. Nie było żadnych fałszerstw. Prawda, Jarek?

 • krzywelustro

  Oceniono 2 razy 0

  W wolnym tłumaczeniu wygląda to mniej-więcej tak:

  "W Nidzicy nie ma już żadnych bieżących problemów. Co prawda w wyniku problemów technicznych pacjent umarł był wczoraj na stole operacyjnym, ale problemy te są już rozwiązane i teraz pozostało już tylko jakieś zresetowanie przestarzałej już informacji o śmierci pacjenta. Po prostu trzeba zrobić odpowiednią korektę."

 • sempron5

  Oceniono 3 razy -1

  oddajcie mój kometarz lewusy!!!!!!

 • sempron5

  Oceniono 6 razy 2

  I CO MOŻE NA TEGO CZYSZCIELA ŻYRANDOLI MAM GŁOSOWAC?!!!Nawet dobrze nie ptrafi wymienic swego nazwiska!!!!!!,

 • olias

  Oceniono 5 razy -1

  te ehmm usterki wyjaśniają pewien paradoks - od dawna nie znam nikogo kto przyznawałby się do PO, a PO ma nadal poparcie

 • sempron5

  Oceniono 5 razy 1

  Ważne ze tęcza stoii na Placu Zbawiciela ,reszta to h......

 • bruthal

  Oceniono 9 razy 7

  A tutaj nabijają się kodu programu Nabino na reddit
  www.reddit.com/r/programming/comments/2ml27h/source_code_of_polish_electoral_calculator_big/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX