PiS "partią młodych"? Wygrali w grupie wiekowej 18-29. "PiS staje się partią młodych-rozczarowanych". Ale jest i pułapka

27,8 proc. poparcia - tyle zdobyło Prawo i Sprawiedliwość w grupie wyborców w wieku 18-29 lat. Partia Jarosława Kaczyńskiego pokonała Platformę Obywatelską w tej grupie o ponad pięć punktów procentowych. - To młodzi rozczarowani sytuacją na rynku pracy - mówi w rozmowie z TOKFM.pl dr Robert Sobiech, socjolog z UW.
PiS zwyciężyło w niemal wszystkich grupach wiekowych, PO - tylko wśród trzydziestolatków. Zaskakujące może być poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego w grupie wiekowej 18-29. W badaniu przygotowanym przez IPSOS Prawo i Sprawiedliwość zdobyło od młodych 27,8 proc. głosów, PO - 22,5 proc.

Prezes Kaczyński tłumaczy to tak: - Rzeczywistość, która młodym ludziom nie daje żadnych perspektyw, jest rzeczywistością, która musi ich kierować ku tym, co uważają, że skonstruowany przez nas system, nazywany III RP, jest tak bardzo obciążony patologiami, tak skrajnie niewydajny, że trzeba go zmienić. Być może wielu młodych ludzi zaczyna to rozumieć.

I to może być poniekąd słuszna diagnoza - że na Prawo i Sprawiedliwość głosują młodzi-rozczarowani. Ale - na co zwraca uwagę w rozmowie z TOK FM socjolog dr Robert Sobiech - rozczarowani przede wszystkim sytuacją na rynku pracy.

Młodzi, którzy z trudem wchodzą na rynek pracy

Dr Sobiech z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że wyjątkowo podatni na hasła Prawa i Sprawiedliwości są młodzi charakteryzujący się niskim wykształceniem oraz ci, którzy nie radzą sobie na rynku pracy. Chodzi tu o ludzi młodszych w grupie 18-29. - Długofalowo to dla Prawa i Sprawiedliwości wyzwanie, bo będą przychodziły kolejne roczniki z oczekiwaniami na rynku pracy - zauważa socjolog.

Każdy kolejny rocznik rozczarowany brakiem możliwości znalezienia pracy jest więc potencjalnie elektoratem PiS. - Kiedy będą dołączać nowe roczniki, a sytuacja się nie zmieni, to może to być stabilny elektorat na przyszłość dla partii Kaczyńskiego. Chyba że PiS dojdzie do władzy, a sytuacja się nie poprawi - przestrzega nasz rozmówca.

Już od kilku lat powtarza się tezę, że rzekome "straszenie PiS-em", czyli powrotem partii Kaczyńskiego do praktyk, jakie stosował będąc u władzy w latach 2005-2007, nie działa. - Pamięć tych młodych ludzi jest niewielka. Odwoływanie się do - dla nich - odległej przeszłości nie będzie zmieniało ich poglądów - uważa Sobiech. - Musimy pamiętać, że to są ci ludzie, którzy dzisiaj mają najgorzej na rynku pracy, jeżeli już w ogóle na niego trafią - w tej grupie wiekowej szanse znalezienia się na rynku pracy są najmniejsze. I chodzi przede wszystkim o młodych z małych miejscowości, którzy wyjątkowo czarno patrzą w przyszłość.

Poparcie wg grup wiekowych

Według badania exit poll przygotowanego przez IPSOS poparcie dla poszczególnych partii w wyborach do sejmików w różnych grupach wiekowych wyglądało następująco:

W grupie 18-29 lat Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 27,8 proc. głosów, PO - 22,5 proc., trzeci PSL - 14,9 proc. Kongres Nowej Prawicy - 11,5 proc., zaś SLD - 6,1 proc.

W grupie 30-39 lat PO miała 31,3 proc., PiS - 25,8 proc., PSL - 17,7 proc. SLD - 7,8 proc., a KNP - 4,1 proc.

W grupie 40-49 lat na PiS oddano 31,7 proc. głosów, na PO - 28,5 proc., na PSL - 18,5 proc., na SLD - 8 proc., a na KNP - 3 proc.

W grupie 50-59 lat PiS miało 33,9 proc., PO - 25,9 proc., PSL - 19,7 proc., zaś SLD - 10 proc.

W grupie 60 lat i więcej PiS zdobyło 37,5 proc głosów, PO - 28,2 proc., PSL - 14,7 proc., a SLD - 11,4 proc. głosów.

Więcej o: