Strongmani pomogli ratować żydowskie macewy. Dzięki nim nagrobki trafiły na cmentarz

W ostatnich dniach strongmani - wolontariusze mieli okazję wykorzystać swoją siłę w dość nietypowy sposób. Tym razem nie rozwijali swoich mięśni na siłowni ani podczas zawodów. Zamiast tego pomogli ratować żydowskie nagrobki, przenosząc zabytkowe macewy na cmentarz.
Matzewa Projekt to akcja realizowana pod patronatem Fundacji "From The Depths", działającej w Polsce, Izraelu i USA. Celem przedsięwzięcia jest przywrócenie pamięci o ponad 1200 żydowskich cmentarzach oraz milionach żydowskich nagrobków (macew). Po II wojnie światowej wiele pomników zostało użytych jako materiał do budowy domów czy miejskiej infrastruktury. Część z nich nadal leży jednak porzucona w parkach czy przydomowych ogródkach.

To właśnie te nagrobki chcą ratować członkowie Matzewa Projekt. Ale co zrobić, gdy do pomysłodawców akcji zgłasza się ktoś, na kogo działce znajdują się macewy ważące ponad 250 kilo (a na teren posesji nie można się dostać samochodem)? By rozwiązać ten problem, From the Depths skontaktowało się z wolontariuszami z Federacji Strongman Team Poland. W akcji pomogło dwóch siłaczy: jeden z najlepszych polskich zawodników Tomasz Kowal oraz Grzegorz Wiśniewski.

"Projekt to dowód na współpracę polsko-żydowską"

Strongmani pomogli oczyścić nagrobki odzyskane z ogródka działkowego i załadowali je do samochodu. Potem przenieśli też płyty na cmentarz. Cięższa z macew ważyła ponad 250 kilo - tę siłacze nieśli razem. Z drugim, o ponad połowę lżejszym nagrobkiem uporał się sam Kowal. Oba pomniki zajmą teraz miejsce na cmentarzu żydowskim na warszawskiej Woli.

- Projekt Matzeva jest prawdziwym dowodem współpracy pomiędzy Żydami i Polakami. Wolontariuszami From the Depths są strażacy, siostry zakonne, szkolni nauczyciele, studenci i nawet strongmani - mówi Jonny Daniels, pomysłodawca i organizator "Projektu Matzeva" oraz prezes Fundacji "From The Depths".

- Wspólnie odbudowujemy nie tylko żydowską, ale także tę wspólną polsko-żydowską historię, która należy do nas wszystkich - dodał Daniels. 

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (28)
Strongmani pomogli ratować żydowskie macewy. Dzięki nim nagrobki trafiły na cmentarz
Zaloguj się
 • ignatz

  Oceniono 1 raz 1

  Patrz pan, tutaj trzeba dwóch osiłków, a w "Pokłosiu" wątły Stuhr sam dźwigał!

 • Monika Nosal

  Oceniono 2 razy 0

  to wspaniali faceci ktorzy naprawde sie maja ogromne serducha...Tomka znam osobiscie i wiem co mowie bo zawsze poproszony o pomoc przy akcjach charytatywnym dla mojego Synka nie odmawia i wszystko charytatywnie;-)

 • aghrra

  Oceniono 11 razy -1

  Może ci strongmani poszukają bezimiennych mogił ludzi zamordowanych przez żydów z NKWD Smiersz Armii Czerwonej czy UB i KBW Wiele rodzin do dzisiaj nie wie co stało się z ich bliskimi którzy zostali aresztowani lub wywiezieni do ZSRR przez żydokomune Może strongmani pojadą do Rosji ratować od zapomnienia miejsca w których żydokomuna wymordowała dziesiątki milionów ludzi gułagi obozy koncentracyjne katownie i miejsca masowych egzekucji Strongmani pojadą? Czy może jest to sprzeczne z obowiązującą propagandą o wiecznie prześladowanych żydach

 • cholonek

  Oceniono 8 razy -2

  Buahahhahahaaaa!

 • SEJBR1977

  Oceniono 10 razy -6

  bardzo sobie chwale, dobre jako podjazd do garazu, zwazywszy jak ajwaje traktuja zywych, nie ma mowy o sentymentach, jak sie podjazd sp...li to na smietnik pojdzie ;)

 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 11 razy -3

  za pieniądze świat się podli, za pieniądze rabin się modli.

  GW wyrzuca niewygodne posty, zostawiając tylko ach i och nt. żydów.

 • cichwoda

  Oceniono 12 razy -2

  no a teraz,strongman's prosze rwac chodniki I drogi aby odzyskac niemieckie nagrobki

 • tychik1

  Oceniono 13 razy -3

  Gdyby tak si siłacze zrobili coś dla kościoła katolickiego albo dla Polski to lemingi tu forach GWna oszaleliby ze złości, piana by im z pysków leciała i dostali by komputerowego rozstrojenia ! No ale że to było dla Żydów to widzę komentarze całkiem przyjazne! ;) Zastanawiam się tylko skąd się biorą takie skrajne podejścia? Czy jesteście pochodzenia żydowskiego, czy na etatach GWna? Czy też może jesteście z pochodzenia Polakami a obecnie uznajecie się już za światowców , lub co najmniej jewropejczyków i chcecie zaistnieć, podkreślić swoją nową przynależność "narodu ewropejskiego"? A może podlizać się Żydom bo wiecie że są wpływowi i nie lubią Polski i KK ?
  W końcu wszystko po trochu z domieszką waszej dwulicowości,, snobstwa i zwykłej głupoty ?:)
  Podkreślam że nie mam nic przeciwko temu że Ci dwaj silni pomogli Żydom, a nawet uważam że od tego narodu z taką wielką tradycją, kulturą, historią ..., moglibyśmy się my Polacy WIEEEEEEELE jeszcze nauczyć! Między innymi i to że Oni Żydzi NIGDY ,NIGDY ,PRZENIGDY BY NIE PLULI NA SWÓJ NARÓD, RELIGIĘ, CZY PRZESZŁOŚĆ KTÓRA RÓWNIEŻ PRZECIEŻ NIE ZAWSZE BYŁA DLA NICH ŁASKAWA JAK CHOĆBY HOLOKAUST, CZY WIELOWIEKOWA UTRATA NIEPODLEGŁOŚCI!?
  - (Przygaduję wam lemingi że tu ciągle wypominacie polskie "klęski i upadki")
  Serio żałuję że Oni Żydzi niestety nie są nam przyjaźni!
  Jeszcze raz ,nie chodzi mi o to że chwalicie czy pomagacie Żydom, tylko dlaczego tak bardzo jednocześnie nienawidzicie własnego polskiego dziedzictwa, polskiego Narodu , i religii z której żeście w końcu wyszli ???
  Kto was do takiego skrajnego podejścia namawia i podpuszcza -??? :)))
  Czy "myślicie " może że coś zyskacie u Żydów taką antypolską postawą.
  Jak już chcecie lemingi tak się lizać do Nich to przynajmniej podpatrzcie i się czegoś nauczcie od starszych i co tu dużo mówić mądrzejszych "braci".
  PAMIĘTAJCIE ŻE JEŻELI BĘDZIECIE PRZED NIMI KALAĆ WŁASNE GNIAZDO ,TO BĘDĄ WAS MIELI ZA OSTATNIE DNO TYLKO ŻE TEGO NIE POWIEDZĄ !!! ; )))
  Sam chętnie bym pomógł Im nosić te kamienie, też JESZCZE jestem siłaczem , może już nie takim jak Ci młodzi ale ,ale , no, no nie chwaląc się :)
  Mam jednak pytanie : Czy Oni Żydzi i wy lemingi ,moglibyście w zamain przyjść i uporządkować jakiś cmentarz powiedzmy żołnierzy AK ,czy partyzantów ? - Czy nie byłby to piękny akt pojednania ,WZAJEMMNEGO uznania i szacunku !?
  Ale czy nasze krzyże by wam lemingi : ) i Im nie przeszkadzały jak te oświęcimskie -??? ;)
  Aaa jeszcze jedno ,takich jak ja "który wali zawsze prosto z mostu", to Żydzi również nie lubią a nawet nie znoszą, ale przynajmniej czują respekt! : )
  Shalom Sabbath ! : )
  Shalom - to znaczy pokojowego Sabbatu życzy Wam pomimo wszystko polski Narodowiec! : )

 • dox_pl

  Oceniono 12 razy -8

  ale durnie, zamiast rozwalić te żydoskie śmietniki, to oni zdrajcy! pomagają tym żydolom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX