Kopacz sceptycznie o kontrolowaniu wyjazdów posłów. "Nie znam przepisu, który naprawia charaktery"

- Jeśli ktoś składa podpis i wie, że to nieprawda, podlega ocenie innej niż tylko opinii publicznej - mówiła premier Ewa Kopacz w Poranku Radia TOK FM, komentując aferę wokół służbowych delegacji posłów PiS. Szefowa rządu z dystansem odniosła się do pomysłów większej kontroli parlamentarzystów. - Nie znam w Polsce takiego przepisu, który naprawiałby charaktery - podkreśliła.
Ewa Kopacz komentowała dziś w Poranku Radia TOK FM aferę wokół wyjazdów służbowych posłów. Trzech parlamentarzystów PiS zostało wyrzuconych z partii za nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych delegacji.

Kopacz do dymisji? "Ponury żart"

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, już zapowiedział, że jeśli wyniki audytu delegacji pozostałych posłów będą niekorzystne, Ewa Kopacz powinna podać się do dymisji. - Obecna premier przez większość kadencji była marszałkiem. Jeśli tam jest coś złego, to jest niewątpliwie jej osobista odpowiedzialność - podkreślał Kaczyński. - Ponury żart, który próbowano wczoraj przemycić do opinii publicznej - stwierdziła dziś w Poranku Radia TOK FM Kopacz.

- Sprawa rzeczywiście jest tak zabagniona? - pytała o poselskie delegacje Janina Paradowska, prowadząca Poranek Radia TOK FM. Kopacz podkreślała, że jako marszałek Sejmu wprowadziła pewne obostrzenia wyjazdów poselskich, m.in. opiniowanie przez Biuro Spraw Międzynarodowych Kancelarii Sejmu. - Te rekomendacje były dla mnie wykładnią - zaznaczyła premier.

Informacja o wyjeździe posła powinna też wpłynąć do marszałka Sejmu 14 dni przed planowanym terminem. - Zwykle kiedy poseł składał zawiadomienie w krótszym terminie, dostawał odmowę. To były pierwsze próby porządkowania sprawy - mówiła Kopacz.

"Boję się, że to będzie strona donosów..."

Premier kilkukrotnie wskazywała na osobistą odpowiedzialność posłów za składane deklaracje i rozliczenia. - Jeśli ktoś składa podpis i wie, że to nieprawda, podlega ocenie innej niż tylko opinii publicznej. Do tego są odpowiednie instytucje - powiedziała Kopacz. - Ale nie znam w Polsce takiego przepisu, który naprawiałby charaktery - dodała.

Tymczasem Radosław Sikorski, marszałek Sejmu, już powołał komisję ds. zagranicznych wyjazdów posłów, zapowiedział też zmiany w zasadach rozliczeń finansowych i powstanie stanowiska pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych. Obywatele będą też mogli zgłaszać mailem przypadki nieetycznego zachowania posłów. - Boję się, że to będzie strona donosów, które będą trudne do zweryfikowania. Podobnie specjalny pełnomocnik ds. korupcji w Sejmie. Sejm chyba jest kontrolowany? - dziwiła się Paradowska.

Pierwszy biograficzny wywiad z Janiną Paradowską. Przeczytaj >>

Więcej o:
Komentarze (35)
Kopacz sceptycznie o kontrolowaniu wyjazdów posłów. "Nie znam przepisu, który naprawia charaktery"
Zaloguj się
 • maruti800

  0

  Jest w tym jakiś sens.
  Dekretem i ustawą trudno jest dokonać zmiany osobowości. Moralność to cecha, której uczą się dzieci od rodziców, albo innych dorosłych. Jeżeli nie mają kręgosłupa moralnego z powodu np. patologicznego środowiska w jakim się wychowali, to potem żadnym przepisem tego się nie wymusi.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  Biuro Turystyczne "Styropian & Pampers" w Warszawie ul. Wiejska gwarantuje niezapomniane wrażenia. Oddziały naszego biura są w każdej większej miejscowości. Zapraszamy !

 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Kopacz sceptycznie o kontrolowaniu wyjazdów posłów. "Nie znam przepisu, który naprawia charaktery"
  _____________________________________________________________
  Tylko za to jedno zdanie ta pani powinna przestać być osobą publiczną. To jest przyzwolenie na kanty, szwindle, oszustwa, itp. Widocznie ta kategoria ludzi ma to w genach i nie robi na nich już żadnego wrażenia. Jak widać największym problemem nie jest oszustwo ale to, że dają się złapać na oszustwie.
  Niech lepiej wraca do prowincjonalnego szpitala jeśli są tam z niej zadowoleni.

 • chi_neng1

  Oceniono 3 razy 3

  - "Jeśli ktoś składa podpis i wie, że to nieprawda, podlega ocenie innej niż tylko opinii publicznej."

  Zgadza sie. Powinie podlegac ocenie prokuratora.
  Problem jednak tkwi w tym, ze polska prokuratura i sadownictwo nie jest tak praworzadne, jak nakazuja wymogi wykonywania tego zawodu.
  ------------------
  - "Boję się, że to będzie strona donosów, które będą trudne do zweryfikowania."

  Niewatpliwie. Tym bardziej, ze pokusie "nabruzdzenia" inaczej myslacym i czujacym, bedzie sie wielu trudno oprzec.
  -------------------
  - " Nie znam w Polsce takiego przepisu, który naprawiałby charaktery"

  I z tym sie zgodze.
  Nie nalezy do obowiazkow wladza najwyzszych wychowywanie przyszlych politykow i ludzi.
  Najczesciej, powinni to wyniesc z domow, szkoly i szkoly zycia. Wyksztalcenie.

  Nie mniej, powinno stac sie tradycja i kultura stawiania pewnych wymogow - kryteria, bycia poslem / politykiem reprezentujacym wlasny elektorat.

 • rpo7

  Oceniono 4 razy 0

  "Nie znam przepisu, który naprawia charaktery"

  To raczej minister finansów powinien być Pani Kopacz przełożonym, a nie odwrotnie!!!

  Masakra

 • clash67

  Oceniono 2 razy 2

  Nie zwalaj na ludzkie słabości, po to są przepisy i kary. Nie wiem jednak po co jest imunitet.

 • chi_neng1

  Oceniono 3 razy 3

  Co sie dzieje od kilku dni z punktacja?

  Albo jez "zamrozna kilka dni", albo najczesciej pokazuje sie napis "juz oceniles", ale zaden punkt sie ni ukazuje ....Obojetnie czy to + czy to - .
  Albo nie ma zadnej reakcji na puntkowanie kogos.

  Dziekujemy za unormowanie tego :).

 • d-dedimery

  Oceniono 4 razy 0

  Sejm to nie zakład pracy, firma ...Sejm to MY, Polacy, nasz emanacja !
  Jeżeli ktoś ma odpowiadać za posłów, to partie ich przywódcy... Marszałek Sejmu, nie jest szefem posłów, nie może im czegoś nakazać, nie może ich przyjąć do pracy, ani zwolnić..!
  Marszałek mógłby odpowiadać za posłów wtedy, gdyby miał takie instrumenty władzy, jak dyrektor, prezes przedsiębiorstwa..itp... Kaczyńscy byli taki przedsiębiorcami, mieli firmę PC, dzisiejsze PiS...I co z tego wyszło /

  prawda2.info/viewtopic.php?t=16334

  hasla.blox.pl/Blox/szukaj/maciej%2Bzalewski

 • e-komentarz

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli za przekręty posłów jakiejś partii ma odpowiadać premier, to za co odpowiada szef tej partii? Za co właściwie ich wywalił z partii Kaczyński jeśli winna jest Kopacz?
  Lista posłów-turystów już jest:
  orka.sejm.gov.pl/media.nsf/files/MDUA-9QSMYW/%24File/ZA%C5%81%C4%84CZNIK%20NR%205%20_Wyjazdy%20zagraniczne%20pos%C5%82%C3%B3w_VII%20kadencja.pdf
  Tylko jak tu oddzielić złodziei od tych którzy wyjeżdżali by uczciwie pracować?
  Jedynym wyjściem wydaje się być zapobieganie 'lewym' wyjazdom na przyszłość.
  I to się właśnie dzieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX