Na KUL konferencja naukowa w obronie krzyża. Założyciel SKOK: jest gwarantem naszej wolności, godności i dobrobytu

- Instynktownie odczuwamy, że krzyż, obecny w naszym otoczeniu i życiu publicznym, jest gwarantem naszej wolności, godności człowieka, ale i dobrobytu - mówił Grzegorz Bierecki, senator PiS i założyciel SKOK, na konferencji naukowej poświęconej krzyżowi, która rozpoczęła się w Lublinie. - Agresywne grupy mniejszościowe nie mogą decydować, jak będzie żyć większość, która chce ochrony symboli religijnych - dodał.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa "Obecność krzyża w przestrzeni publicznej państw europejskich". Ponad 20 prelegentów ma przeanalizować problem obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Krzyż symbolem nie tylko religijnym

Ksiądz prof. Piotr Stanisz, dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, otwierając konferencję przypomniał, że według wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 2011 roku krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, ale i kulturowym.

- Ten wyrok nie zamknął jednak dyskusji toczonych na ten temat - powiedział ks. Stanisz i przypomniał, że na polskim gruncie osiągnęły one swoją kulminację, gdy grupa lewicowych posłów zgłosiła wniosek o usunięcie krzyża z sali obrad Sejmu RP. - W ostatnich latach mogliśmy raz po raz wsłuchiwać się w dyskusję na temat zasadności obecności krzyża w przestrzeni publicznej w Polsce - przypomniał.

Wyraził też nadzieję, że lubelska konferencja "przyczyni się do lepszego zrozumienia racji, które stoją za obecnością symbolu najdroższego dla chrześcijan, a jednocześnie symbolu będącego znakiem wartości stojących u podstaw naszej kultury w przestrzeni publicznej".

Rektor KUL: Krzyż od Konstantyna Wielkiego używany publicznie

- Z krzyża wyrasta odwaga i rewolucja miłości. Dlatego krzyż nie jest śmiercią Boga, ale narodzinami Miłości w świecie - mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przywołał książkę filozofa Leszka Kołakowskiego "Jezus Ośmieszony", która opowiada o obecności Jezusa i Jego przesłaniu w kulturze europejskiej i światowej. Uznał to za dobry punkt wyjścia konferencji. Biskup przypomniał pytania, które stawia w tej książce autor: czy kultura europejska przeżyje bez obecności Chrystusa? Czy wierzymy, że jeśli Jezus zostanie wygnany z naszego świata to ten świat przepadnie? Dlaczego potrzebujemy Jezusa?

Hierarcha mówił o znaczeniu krzyża począwszy od starożytności: od św. Pawła, który uznał krzyż za mądrość i moc Bożą, aż przez nawrócenie św. Augustyna, pokorę św. Franciszka, czy poświęcenie i miłość bliźniego św. Maksymiliana Kolbego. - Także dla współczesnych krzyż powinien być wyraźnym znakiem miłości - dodał.

- Ten temat jest bardzo ważny, dlatego że krzyż jako znak i symbol tożsamości chrześcijańskiej znany przed okresem panowania Konstantyna Wielkiego z momentem ogłoszenia edyktu mediolańskiego zaczął być używany publicznie i tak jest do dnia dzisiejszego - mówił ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Bierecki: Krzyż gwarantem wolności i dobrobytu

Na konferencji gościł też Grzegorz Bierecki, senator wybrany z list PiS, długoletni prezes krajowej SKOK, założyciel i członek Rady Polskiego Instytutu Katolickiego "Sursum corda", współorganizatora spotkania. - Krzyż obecny w życiu publicznym jest gwarantem naszej wolności, godności człowieka i dobrobytu. Agresywne grupy mniejszościowe nie mogą decydować, jak będzie żyć większość, która chce ochrony symboli religijnych - mówił.

Zdaniem Biereckiego pragnienie obecności symboli religijnych w sferze publicznej jest nieodłącznie związane z wolnością polskiego narodu. - Przecież to 25 lat temu, kiedy Polacy zaczęli sami o sobie decydować, natychmiast w polskich szkołach, szpitalach, zakładach pracy pojawił się krzyż, który został zawieszony także w sali sejmowej - przypomniał polityk.

- Instynktownie odczuwamy, że krzyż, obecny w naszym otoczeniu i życiu publicznym, jest gwarantem naszej wolności, godności człowieka, ale i dobrobytu - mówił dalej Bierecki. - To z podstaw naszej chrześcijańskiej cywilizacji wynika przewaga konkurencyjna naszych przedsiębiorstw - dodał.

"Trzeba przywrócić właściwe regulacje"

Zdaniem Biereckiego, mimo już 25 lat od odzyskania przez Polskę wolności "wielu ludzi jest przedmiotem agresji różnych grup, które uczyniły sobie z atakowania symboli religijnych sposób na funkcjonowanie w życiu publicznym". - Trzeba to zmienić, trzeba przywrócić właściwe regulacje, tak aby odpowiadały one pragnieniom większości społeczeństwa - stwierdził parlamentarzysta.

- Agresywne grupy mniejszościowe nie mogą przecież decydować, jak będzie żyć większość, która chce ochrony symboli religijnych - powiedział Bierecki. I przypomniał, że w polskich warunkach ta ochrona sprowadza się do pieczy nad takimi symbolami jak krzyż, obrazy Matki Bożej czy różaniec.

Więcej o:
Komentarze (25)
Na KUL konferencja naukowa w obronie krzyża. Założyciel SKOK: jest gwarantem naszej wolności, godności i dobrobytu
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 8 razy 8

  "Ksiądz prof. Piotr Stanisz, dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL"...
  Czy to aby nie dziekan tego wydziału, który kończyła panienka z hotelu (popularnie: KULwa), znana z bliskich kontaktów z pewnym bardzo chrześcijańskim posłem? Fajnych magistrów pan dziekan kształci! Zapewne "tylko pod krzyżem tylko pod tym znakiem..."

 • 12345janka

  Oceniono 5 razy 5

  PiS-ory, wy barany nie mieszajcie do polityki Boga i krzyża, bo wam baranom jeszcze coś nieszczęśliwego się przytrafi. Jak barana kiedyś ktoś kopnie w cztery litery to będzie leciał i leciał i nigdy do celu nie doleci.

 • vertigo13

  Oceniono 8 razy 8

  .

  -------NOWOSC------

  Krzyz w czopkach !

  Raz dziennie to be cool (KUL)

  ..)

 • antikrishti

  Oceniono 6 razy 6

  To ten tak wyszkolił przedsiębiorczych wagabundów z PiS?
  "Kluczowymi sojusznikami Biereckiego są Ryszard Czarnecki i Adam Hofman. Pierwszy pomagał tworzyć Polską Unię Kredytową, brytyjską odnogę SKOK-ów. Przyjaźń z drugim zawiązała się podczas wspólnych podróży na posiedzenia Rady Europy."
  natemat.pl/116843,w-pis-spiskuja-przeciwko-kaczynskiemu-tworca-skok-ow-grzegorz-bierecki-na-czele-grupy-ktora-chce-przejac-partie

 • jerzysm42

  Oceniono 11 razy 11

  Niedługo episkopat napisze list pasterski wyda komunikat, że kto walczy z Biereckim, walczy z bogiem.
  Przecież SKOKI zrabowaną forsą chyba dzieliły się z Kaczyńskimi, Rydzykiem i biskupami.
  Jutro szalony kurdupel oświadczy, że złodziejstwa SKOKÓW to wina Tuska, a Kopacz do dymisji.

 • kczyna

  Oceniono 10 razy 10

  Bierecki: Krzyż gwarantem wolności i dobrobytu
  Kto ma księdza w rodzie,tego bieda nie ubodzie.

 • antikrishti

  Oceniono 6 razy 4

  "Instynktownie odczuwamy, że krzyż, obecny w naszym otoczeniu i życiu publicznym, jest gwarantem naszej wolności, godności człowieka, ale i dobrobytu"!?
  To zamiast tego błądzącego instynktu proponuję zaczerpnąć wiedzy, zebrać dane, przeanalizować je - a na początek porównać choćby:
  en.wikipedia.org/wiki/Importance_of_religion_by_countryz
  haecceities.files.wordpress.com/2010/09/wealth.jpg

 • poszlazimadomorza

  Oceniono 8 razy 8

  A ja jaj. Odcięli ryj od koryta.

 • nedlog123

  Oceniono 15 razy 15

  Weźcie się myślący Polacy do kupy i pogońcie to katolickie oszołomstwo gdzie ich miejsce, bo inaczej ten kraj nigdy Europy nie dogoni....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX