Żakowski: Hofman, Kamiński i Rogacki to czubek góry lodowej. Niech CBA i prokuratura wezmą się do roboty

"Być może nie mamy do czynienia z dość zabawną aferką H.&Co., ale z sunącym ku nam kryzysem politycznym" - pisze Jacek Żakowski w serwisie Polityka.pl po wyrzuceniu trzech posłów z PiS za nieprawidłowości w rozliczaniu podróży służbowych. Publicysta zaznacza, że sprawie powinny się przyjrzeć CBA i prokuratura. "Nie ma co tej sprawy odkładać. Trzeba się brać do roboty".
W najnowszej "Polityce" Jacek Żakowski komentuje sprawę madryckiej wyprawy trzech posłów PiS, która skończyła się wykluczeniem ich z partii.

"Nie chodzi o incydent, ale o stan świadomości elity"

"Szkoda chłopów. Przynajmniej Kamińskiego i Hofmana" - pisze publicysta. "Nie żeby wyrażali poglądy bliskie moim; i nie żeby się zapowiadali na jakichś Geremków; ale przynajmniej mają IQ, którego nie trzeba się wstydzić w sklepie. Ale się zmarnowali" - zaznacza. Żakowski dodaje, że "w odróżnieniu od Ziobry obaj panowie raczej byliby w stanie zdać egzamin aplikancki. Wielu takich młodych dziś w polityce, a zwłaszcza w Sejmie, nie ma".

Publicysta zwraca uwagę, że politycy "zostali zdemoralizowani do tego stopnia", że nie maskowali się, nie zacierali śladów. Działali ostentacyjnie. Co więcej, sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby małżonki posłów nie "polewały z rękawa" w samolocie. "Przypadkiem odkryliśmy raczej nie incydent, ale jakąś patologiczną normę milcząco akceptowaną przez sejmową administrację, partyjnych kolegów, posłów innych partii. Nie chodzi więc o incydent, ale o stan świadomości elity" - zaznacza Żakowski.

"To nie zabawna aferka, ale zapowiedź kryzysu"

Problem szerszego kontekstu, w jakim należy umieścić sprawę Hofmana, Kamińskiego i Rogackiego, Żakowski rozwija na swoim blogu w serwisie Polityka.pl.

"Mam istotne obawy, że w sprawie Hofmana i spółki ta spółka może liczyć dużo więcej niż tylko dwie osoby. Być może nie mamy do czynienia z dość zabawną aferką H.&Co., ale z sunącym ku nam kryzysem politycznym" - wskazuje publicysta. I zaznacza, że niejeden kryzys tak się właśnie zaczynał.

"Polityczna elita obcięła czubek góry lodowej"

"Nie znamy skali procederu rozliczania lipnych zagranicznych delegacji samochodowych przez polskich parlamentarzystów. Ale da się ją dość łatwo sprawdzić" - wskazuje Żakowski, zaznaczając, że powinny to zrobić organy ścigania.

Żakowski pisze też, że nie należy się oglądać na kampanię wyborczą i niebezpieczeństwo machinacji służb przy wyborach. W przeciwnym razie powstałoby zdaniem publicysty "wrażenie, że usuwając z polityki trojkę H.&Co., polityczna elita obcięła czubek góry lodowej, a reszta dalej bezkarnie dryfuje w mętnej wodzie polskiej demokracji".

"CBA ma wyjaśnienie takich wątpliwości w swoich obowiązkach. A prokuratura, jeśli traktuje swoją misję poważnie, powinna z urzędu wszcząć pilne postępowanie 'w sprawie'. Nie ma co tej sprawy odkładać. Trzeba się brać do roboty. I to z najwyższą powagą" - kwituje Żakowski.

Hofman i spółka w Madrycie

Posłowie 29 października wybrali się w podróż służbową do Madrytu. Mieli tam uczestniczyć w posiedzeniu komisji Rady Europy. Okazało się, że posłowie wzięli zaliczkę w wysokości kilkunastu tysięcy złotych z Kancelarii Sejmu na pokrycie noclegów oraz podróży prywatnymi samochodami, podczas gdy polecieli na miejsce tanimi liniami lotniczymi. Posłowie twierdzą, że informacje o delegacji skorygowali, ale z informacji Radia Zet wynika, że podróż samolotem zaplanowali, jeszcze zanim złożyli wniosek o pokrycie kosztów jazdy samochodem.

Więcej o:
Komentarze (46)
Żakowski: Hofman, Kamiński i Rogacki to czubek góry lodowej. Niech CBA i prokuratura wezmą się do roboty
Zaloguj się
 • jedrek490

  0

  A sam Żakowski, to po prostu czubek.

 • hildebrant666

  0

  Prokuratura traktuje swoją misją poważnie? Chyba żyjemy w różnych państwach, jeśli wierzy Pan, że prokuratura, milicja, sądy służą komukolwiek poza sobą samymi.

 • pogodny100

  0

  raczej " czubki"

 • skronet

  0

  "Szkoda chłopów. Przynajmniej Kamińskiego i Hofmana" - pisze publicysta (Jacek Zakowski). "Nie żeby wyrażali poglądy bliskie moim; i nie żeby się zapowiadali na jakichś Geremków; ale przynajmniej mają IQ, którego nie trzeba się wstydzić w sklepie.
  Ale się zmarnowali"

  A ja bym się takiego IQ jaki posiadają ci ludzie wstydził wszędzie, nawet w sklepie.

 • w.ciemie.bity

  0

  I ma rację – przecież nikt nie będzie taki naiwny i nie uwierzy, że tylko ci trzej posłowie oszukiwali.

  Gdyby „prześwietlono” cały parlament, to by wyszło, że oszukiwali wszyscy, z marszałkami włącznie (cwaniactwo oraz „wydymać” i obejść prawo – to mamy we krwi).

 • edza4

  0

  Ja myślę tak samo,tylko czy ten rozlazły,niemrawy i leniwy wymiar sprawiedliwości ruszy ktoś do roboty?Raczej nie ma takiej siły,to widać po ustawodawcach,którzy raczej zajmują się swoją działalnością gospodarczą(czytaj okradanie państwa) niż ustawodawstwem.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Od wszystkich ktorzy maja dostep do, czy wplywy jak sa wydawane pianiadze nalezace do narodu nalezy wymagac bezwzglednej uczciwosci, jak tez skrupulatnie kontrolowac.
  Wielokrotnie maja oni wplyw na to jak wydawane sa astronomiczne sumy i wlasnie dlatego poddani sa presjom roznych prywatnych firm tak krajowych jak i zagranicznych.
  Takie drobne oszustwa sa wyrazem prawdziwego charakteru, a ludzie ci decyduja o tym jak sa wydawane naprawde powazne sumy w takich przypadkach firmy sa gotowe wydac bardzo duzo zeby zapewnic sobie przychylnosc i nie mozna sie spodziewac uczciwosci od tych ktorzy robia male szwindle.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 11 razy 11

  Dobrze, że powoli Polska się budzi! Trzeba zacząć usuwać wszystkich, którzy pija i rządzą. Rządzą, żeby taniej pić, i piją, żeby chamsko rządzić!

 • bokkal10

  Oceniono 20 razy 20

  Nie bardzo rozumiem skąd takie zdziwienie wszystkich. Przecież posłowie tak się rozliczają od zawsze. Dla przypomnienia był w Sejmie taki poseł Łyżwiński który w ciągu roku rozliczył 246 000 kilometrów. I wtedy nikogo to nie zdziwiło. Nie wierzę w żadne audyty . Poświęcą 3 posłów i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX