Sikorski reaguje na aferę posłów PiS: W środę decyzja ws. audytu podróży parlamentarzystów

Będzie audyt podróży zagranicznych posłów i zmiana systemu rozliczania? Już za dwa dni zbierze się w tej sprawie Konwent Seniorów. To reakcja marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego na aferę związaną z wyjazdem trzech posłów PiS do Madrytu.
"Na środę zwołałem Konwent Seniorów celem podjęcia stanowczych decyzji ws. audytu podróży zagranicznych posłów i zmiany systemu rozliczania" - napisał na Twitterze Radosław Sikorski:Sikorski zapowiadał audyt poselskich delegacji służbowych już dwa dni temu - w reakcji na kolejne informacje dotyczące służbowego wyjazdu trzech posłów PiS do Madrytu. "W przyszłym tygodniu zarządzę audyt wszystkich poselskich delegacji służbowych na posiedzenia Rady Europy i jej komisji w tej kadencji" - pisał. Teraz podał datę - w środę okaże się, czy i jak zostaną prześwietlone wyjazdy polskich parlamentarzystów.

Do tego czasu sprawcy całego zamieszania - Adam Hofman, Mariusz A. Kamiński i Adam Rogacki - mogą już nie być posłami Prawa i Sprawiedliwości. Dziś o 15.00 władze PiS zdecydują, czy ich wyrzucić z partii .

Lot polityków PiS do Madrytu...

Sprawa zaczęła się od doniesienia "Faktu". Podczas lotu do Madrytu Hofman, Kamiński, Rogacki i europoseł Dawid Jackiewicz, mieli wraz z żonami być - według relacji współpasażerów - pod wpływem alkoholu. Kobiety zachowywały się rzekomo głośno i piły alkohol wniesiony do samolotu z zewnątrz, co jest zabronione. Gdy stewardesa zwróciła im uwagę, doszło do awantury.

Media prześwietliły lot do Madrytu. I na jaw zaczęły wychodzić kolejne niewygodne dla posłów PiS szczegóły. Lot był podróżą służbową, posłowie występowali jako delegacja polskiego parlamentu na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Politycy PiS trzykrotnie opuścili spotkanie zaraz po podpisaniu listy obecności, odmówili przyjęcia materiałów dotyczących tego spotkania i nawet nie weszli do sali obrad.

...i jego zgubne konsekwencje

Później Radio Zet poinformowało, że posłowie wzięli kilkanaście tysięcy złotych zaliczki na podróż. I miała być to podróż samochodowa. Tymczasem polecieli tanimi liniami Ryanair za kilkaset złotych (wg PiS Jackiewicz leciał za własne pieniądze). Wyjaśnień od szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka zażądał marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Zaraz po spotkaniu z Sikorskim Błaszczak twierdził, że zainteresowanie wokół całej sprawy jest przesadzone. 20 minut później nagle zmienił front po spotkaniu z kierownictwem PiS i Jarosławem Kaczyńskim - poinformował o zawieszeniu posłów i zasugerował, że kara może być jeszcze bardziej surowa. Sam Kaczyński w RMF FM zapowiedział, że będzie wnioskował o usunięcie trójki posłów ze swojej partii.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: