Posłowie PiS: Złożyliśmy pismo 4 listopada. Halicki: Lot był, zdaje się, 2. Widać informacja już się rozeszła

Trzech zawieszonych posłów PiS twierdzi, że 4 listopada złożyli pismo ws. zwrotu pieniędzy na konto Kancelarii Sejmu RP za podróż do Madrytu. Andrzej Halicki mówi w "Faktach po Faktach" TVN 24, że pismo w tej sprawie dostał 5 listopada, a "lot odbył się 2".
Andrzej Halicki z PO, szef polskiej delegacji w Radzie Europy, opowiada o piśmie, które przekazali mu 3 zawieszeni posłowie PiS: Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński. W tym dokumencie, jak twierdzą: "Dokonaliśmy zwrotu całej pobranej zaliczki za ryczałt na przejazd samochodami na konto Kancelarii Sejmu RP. Okoliczności dotyczące podróży do Madrytu zostały przedstawione przez nas samych, co potwierdza pismo z dnia 4 listopada br., w którym zadeklarowaliśmy zwrot całości pobranej zaliczki".

Halicki opowiada, że o całej aferze samolotowej dowiedział się w środę 5 listopada z gazet. - Lot był zdaje się 2, jeśli pamiętam te daty. Widać informacja już się rozeszła, że ten lot nie był spokojny - powiedział w telewizji. Tego samego dnia dostał "naprędce napisane oświadczenie" Kamińskiego o zmianie środka transportu i obietnicy rozliczenia wyjazdu. Posłowie twierdzą, że dostarczyli je 4 listopada, Halicki nie jest w stanie tego potwierdzić.

Zostaną usunięci z partii?

- Będę się domagał usunięcia z partii trzech posłów podejrzewanych o nadużycia w związku z podróżą służbową - powiedział dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w krótkim czasie, choć - jak mówił - nie wie, czy uda się to przed wyborami.

Hofman, Kamiński oraz Rogacki wyjechali służbowo do Hiszpanii 30 października. Media donosiły w ostatnich dniach, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że Kamiński i Hofman wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki; posłowie PiS mieli zgłosić wyjazd samochodem, ale w rzeczywistości polecieć tanimi liniami lotniczymi.

Sikorski prosi o wyjaśnienia

O wyjaśnienia dotyczące delegacji trzech posłów PiS wystąpił marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Kancelaria Sejmu poinformowała, że w związku z "wątpliwościami dotyczącymi wyjazdu" posłów do Madrytu przewodniczący Delegacji Parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) Andrzej Halicki zwrócił się do marszałka Sejmu z wnioskiem "o nierozliczenie środków finansowych przekazanych posłom na pokrycie kosztów delegacji".

W piątkowym oświadczeniu biuro prasowe klubu PiS napisało, że 30 października Hofman, Kamiński i Rogacki uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Madrycie. "Obecność posłów na posiedzeniu Komisji potwierdzają ich podpisy na liście obecności. Rozliczenie zaliczki wraz z przekazaniem Kancelarii Sejmu kart pokładowych nastąpiło od razu po powrocie" - napisano.

Podpisywali się i wychodzili

Z kolei z pisma sekretarza generalnego ZPRE Wojciecha Sawickiego do Halickiego wynika, że posłowie trzykrotnie opuścili spotkanie zaraz po podpisaniu listy obecności. Podczas spotkania 30 października w Madrycie pan Mariusz Kamiński był obecny tylko rano. Panowie Adam Hofman i Adam Rogacki zarejestrowali się (podpisali listę) na spotkaniu późnym popołudniem, około 16.45. Odmówili przyjęcia materiałów dotyczących tego spotkania oferowanych przez sekretariat i opuścili budynek Parlamentu, nie wchodząc do sali spotkań - napisał Sawicki.

Ponadto Sawicki poinformował w piśmie o dwóch innych spotkaniach, na które przybyła delegacja trzech posłów. 12 grudnia 2013 roku w Paryżu oraz 27 i 28 maja 2013 roku w Izmirze zarejestrowali się oni w sekretariacie na początku spotkania i opuścili salę krótko po rozpoczęciu spotkania.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (290)
Posłowie PiS: Złożyliśmy pismo 4 listopada. Halicki: Lot był, zdaje się, 2. Widać informacja już się rozeszła
Zaloguj się
 • unamatita

  Oceniono 1 raz 1

  sprawę powinien ocenić Protasiewicz.
  u.

 • 2-julita

  Oceniono 1 raz 1

  człowiek o czystych rękach i nieskaźitelnej reputacji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kamill2001

  Oceniono 2 razy 2

  Najpierw ktoś stworzył system który sprzyja wyłudzaniu, więc znajdują się sprytni wyłudzający. Dokładnie tak samo jest z podatkami, zamiast prostych stawek, jest zagmatwany system z ulgami, w ktorym najlepiej czują się ludzie ze znajomością prawa, bądź ci których stać by takich sobie wynająć.

 • wamal

  Oceniono 3 razy 3

  Kilka lat temu odbył się rajd jACKA kURSKIEGO za konwojem więziennym. Prezes Kaczyński dziwił się wtedy szumowi medialnemu (...przecież nikogo nie zabił...), a powinien się dziwić, że ochrona konwoju po oddaniu trzech strzałów ostrzegawczych nie puściła trzech serii w kabinę "podłączonego" do konwoju pojazdu. Prawdopodobnie gdyby nie "występy" towarzyszek inkryminowanych posłów na pokładzie samolotu sprawa zostałaby podobnie podsumowana na posiedzeniu zarządu partii

 • wamal

  0

  >>>Media informowały ponadto, że Kamiński i Hofman wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki; posłowie PiS mieli zgłosić wyjazd samochodem, ale w rzeczywistości polecieć tanimi liniami lotniczymi.<<<
  W maps.google wyświetla się ~2.900 km samochodem i lot samolotem od ~900 zł.
  Licząc "ciążką nogę" kierowcy <=> 10 l /100 <=> 600 l x 1.5 Euro ,=> ~4.000 zł.
  Żarcie mieli opłacone - NIE UWIERZĘ, ŻE ORGANIZATOR NIE ZADBAŁ O WYŻYWIENIE GOŚCI. Zatem z definicji pobranie KILKUNASTU TYSIĘCY ZŁOTYCH TO WYŁUDZENIE.

 • es-q

  Oceniono 2 razy 2

  Być chamem to jedno,a bronić chamów i wyłudzaczy to dwa. Ten drugi o wiele większa szuja

 • cozwami

  Oceniono 3 razy 3

  Jacek Kurski obliczyl,ze poslom naleza się dopłaty w $$. Za reklamę Polski przez zony!!!

 • jslonko

  Oceniono 6 razy 6

  Hofman to siostrzeniec Lipińskiego. Tego co bałamucił Begerową i obiecywał pokryć długi posłów Samoobrony z kasy Sejmu. To rodzinna tradycja rżnąć kasę publiczną!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX