Kolejne kontrowersje wokół szefowej dyplomacji UE. Jej rzeczniczka poślubiła lobbystę Gazpromu

Zarzucano jej brak doświadczenia i sprzyjanie Władimirowi Putinowi. Mowa o Federice Mogherini, nowej szefowej unijnej dyplomacji. Wokół jej osoby pojawiły się kolejne kontrowersje. A to za sprawą jej rzeczniczki, która wyszła za lobbystę rosyjskiego potentata gazowego - firmy Gazprom.
Catherine Ray i Thomas Barros-Tastets pobrali się we Francji 19 października. Panna młoda pracuje jako rzecznik Federiki Mogherini, nowo wybranej szefowej dyplomacji Unii Europejskiej, a jej wybranek jest partnerem brukselskiej firmy lobbingowej G+. Zajmuje się tam koordynacją działań wizerunkowych "dużej międzynarodowej firmy energetycznej" - pisze Radio Swoboda, cytując notę biograficzną mężczyzny umieszczoną na stronie G+.

"Kandydaturę badano pod kątem etycznym"

"Wprawdzie nie pada tam wprost nazwa Gazpromu, ale Barros-Tastets jest w mediach kojarzony ze współpracy z tym właśnie gigantem gazowym. W 2013 r. poinformowano, że mężczyzna jest doradcą Gazpromu ds. kontaktów z przedstawicielami UE" - dodaje portal. Barros-Tastets był też pod koniec października widziany w Brukseli wraz z Aleksandrem Nowakiem, rosyjskim ministrem energetyki, kiedy prowadzone były negocjacje gazowe z udziałem przedstawicieli Unii i strony ukraińskiej.

- Catherine Ray informowała w strukturach unijnych o profesji swojego męża, z jego działalnością dla Gazpromu włącznie - oświadczyła Margaritis Schinas, rzeczniczka Komisji Europejskiej, która brała udział w procesie rekrutacji Ray na stanowisko rzecznika szefowej dyplomacji. - Kandydatura Ray była badana na prośbę Komisji także pod kątem etycznym, a Mogherini była zaangażowana w proces rekrutacyjny, jednak Ray nie była przez nią nominowana - dodała.

"Nie zajmuje się Europą"

Schinas podkreśliła, że Ray jest odpowiedzialna za kwestie związane z Afryką, Ameryką Łacińską, a także częścią Australii. Sprawami europejskimi, w tym rosyjskimi, zajmuje się inna osoba. - Nie bierzemy więc pod uwagę zaistnienia potencjalnego konfliktu interesów w trakcie prac Ray - dodała.

Sprawa zamążpójścia Ray jest kolejną z kontrowersji wokół nowej szefowej dyplomacji UE. Włoszka stanęła na czele włoskiego MSZ w lutym br., a już kilka miesięcy później zastąpiła w Europie Catherine Ashton. Wybór ten był krytykowany, bowiem Mogherini zarzucano brak doświadczenia. Sugerowano też, że Włoszka może sprzyjać Rosji. "Wydaje się, że ona lubi Putina, jest z nim w dobrych relacjach i nie rozumie widzenia świata z perspektywy krajów UE leżących w sąsiedztwie Rosji" - pisał o niej Edward Lucas, szanowany dziennikarz "The Economist".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (54)
Kolejne kontrowersje wokół szefowej dyplomacji UE. Jej rzeczniczka poślubiła lobbystę Gazpromu
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 4 razy 0

  Zgadzam się, że Rosja szuka podporządkowanej strefy wpływów w Europie, całej Europie. Federica Mogherini wydaje się być rzeczniczką tego mafijnego poglądu, zresztą jak i Berlusconi! Dopuszczenie jej do Brukseli było fatalnym błędem!

 • lubat

  Oceniono 2 razy 0

  A sąsiadka Mogherini to zakochana w Putinie;)

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  Dobrze że przynajmniej Jarek nadąża za postępem w UE i nie ośmiesza Polski w NATO i w UE heteroseksualnym związkiem!

 • iremus

  Oceniono 9 razy 1

  Nasze gebelsy nie potrafią zrozumieć jak baba mogła wyjść za dzianego Ruska. Tyle obrzydzania a tu rurka z kremem. W/g rusofobów lepiej byłoby gdyby pobierała pieniądze z konta zasilanego przez CIA.

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 0

  A prawa ręka "prezydęta Ojropy", niejaki Staś był (jest?) cieciem u Niemca!
  A Niemcy, jak powszechnie wiadomo, generalnie kumają się z kacapami, choćby taki Gerhard S.
  i co to bedzie ?

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 0

  Co gorsza, jest to związek heteroseksualny, zgodny z obrzydliwą propagandą Kremla i godzący w ideę związków partnerskich stanowiących filar UE!
  Przecież Radek nie został odsunięty za nadmierne kumanie się z Żydami tylko za to że nie uprawia związków partnerskich.

 • skrzacia_logika1

  Oceniono 5 razy 1

  uprawianie polityki przez śluby? w Polsce to już od dawna funkcjonuje, a do mistrzostwa opanowała tą sztukę królowa Ludwika Maria
  ciekawostkihistoryczne.pl/2014/09/15/seks-czysto-polityczny-milosny-legion-polskiej-krolowej/

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy -2

  Jarek nie da się seksualnie zniewolić przez Frederikę o ukraińskiej urodzie
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/956-teoria-alternatywna-czyli-jak-amerykanie-zabili-lecha-kaczynskiego.html
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/976-masakra-w-odessie-czyli-jak-banderowcy-pielegnuja-tradycje.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX