Rosyjskie media: aktor Aleksiej Dewotczenko, znany przeciwnik polityki Putina, znaleziony martwy we własnym domu

Aktor został znaleziony "w kałuży krwi? w swoim moskiewskim mieszkaniu. Policja wstępnie podejrzewać ma morderstwo. Dewotczenko był znanym przeciwnikiem polityki Kremla, w ostatnim czasie głośno demonstrował solidarność z Ukrainą.
O śmierci Aleksieja Dewotczenki donosi rosyjski portal Lifenews.ru, który powołuje się na bliskiego przyjaciela aktora. Wedle rozmówcy dziennikarzy portalu Dewotczenko miał być znaleziony w swoim moskiewskim mieszkaniu "w kałuży krwi".

Na stronie czytamy też, że aktor, kiedy ostatni raz go widziano, był pijany. W artykule informującym o jego śmierci pojawia się sugestia, że zmarł z upływu krwi po "ataku wściekłości", w wyniku którego miał "chodząc po mieszkaniu wybijać szyby w szafach".

Z kolei serwis Rusplt.ru, cytując źródła w moskiewskiej policji, donosi, że funkcjonariusze wstępnie rozważają scenariusz morderstwa. Wedle doniesień mediów miejsce domniemanego zabójstwa wciąż jest badane przez policję.Znany aktor i krytyk polityki Kremla

Aleksiej Dewotczenko to rosyjski aktor, znany z filmów takich jak "Barak" czy "Półtora pokoju". Występował też w wielu serialach i sztukach teatralnych. Dewotczenko nigdy nie ukrywał swoich antyrządowych poglądów: brał udział w Marszu Niezgody, publikował też manifesty, w których otwarcie krytykował politykę Władymira Putina.

Aktor brał również udział w jednej z największych manifestacji, które odbyły się w ostatnich latach w Moskwie - demonstracji pod hasłem "Ta władza musi odejść!", zorganizowanej w 2011 roku przez Partię Wolności Narodowej "O Rosji bez przemocy i korupcji". Jej uczestnicy domagali się wtedy dymisji Putina i żądali podjęcia rzeczywistej walki z korupcją.

Postać Dewotczenki przypomniała m.in. na swoim profilu na Twitterze Anne Applebaum. Dziennikarka przytoczyła manifest skierowany przeciw rosyjskiej władzy, który aktor opublikował w 2010 roku.W ostatnim czasie Dewotczenko wypowiadał się przeciwko rosyjskiej polityce wobec Ukrainy.

W marcu podpisał list rosyjskich artystów i intelektualistów krytykujący aneksję Krymu. W maju walczył zaś o uwolnienie Pawla Jurowa i Denisa Hryszczuka, uwięzionych w Słowiańsku jako zakładnicy prorosyjskich separatystów.

Jedna z najodważniejszych książek, jakie napisano o Putinie. Sprawdź >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!