Rosyjskie media: aktor Aleksiej Dewotczenko, znany przeciwnik polityki Putina, znaleziony martwy we własnym domu

Aktor został znaleziony "w kałuży krwi? w swoim moskiewskim mieszkaniu. Policja wstępnie podejrzewać ma morderstwo. Dewotczenko był znanym przeciwnikiem polityki Kremla, w ostatnim czasie głośno demonstrował solidarność z Ukrainą.
O śmierci Aleksieja Dewotczenki donosi rosyjski portal Lifenews.ru, który powołuje się na bliskiego przyjaciela aktora. Wedle rozmówcy dziennikarzy portalu Dewotczenko miał być znaleziony w swoim moskiewskim mieszkaniu "w kałuży krwi".

Na stronie czytamy też, że aktor, kiedy ostatni raz go widziano, był pijany. W artykule informującym o jego śmierci pojawia się sugestia, że zmarł z upływu krwi po "ataku wściekłości", w wyniku którego miał "chodząc po mieszkaniu wybijać szyby w szafach".

Z kolei serwis Rusplt.ru, cytując źródła w moskiewskiej policji, donosi, że funkcjonariusze wstępnie rozważają scenariusz morderstwa. Wedle doniesień mediów miejsce domniemanego zabójstwa wciąż jest badane przez policję.Znany aktor i krytyk polityki Kremla

Aleksiej Dewotczenko to rosyjski aktor, znany z filmów takich jak "Barak" czy "Półtora pokoju". Występował też w wielu serialach i sztukach teatralnych. Dewotczenko nigdy nie ukrywał swoich antyrządowych poglądów: brał udział w Marszu Niezgody, publikował też manifesty, w których otwarcie krytykował politykę Władymira Putina.

Aktor brał również udział w jednej z największych manifestacji, które odbyły się w ostatnich latach w Moskwie - demonstracji pod hasłem "Ta władza musi odejść!", zorganizowanej w 2011 roku przez Partię Wolności Narodowej "O Rosji bez przemocy i korupcji". Jej uczestnicy domagali się wtedy dymisji Putina i żądali podjęcia rzeczywistej walki z korupcją.

Postać Dewotczenki przypomniała m.in. na swoim profilu na Twitterze Anne Applebaum. Dziennikarka przytoczyła manifest skierowany przeciw rosyjskiej władzy, który aktor opublikował w 2010 roku.W ostatnim czasie Dewotczenko wypowiadał się przeciwko rosyjskiej polityce wobec Ukrainy.

W marcu podpisał list rosyjskich artystów i intelektualistów krytykujący aneksję Krymu. W maju walczył zaś o uwolnienie Pawla Jurowa i Denisa Hryszczuka, uwięzionych w Słowiańsku jako zakładnicy prorosyjskich separatystów.

Jedna z najodważniejszych książek, jakie napisano o Putinie. Sprawdź >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (375)
Rosyjskie media: aktor Aleksiej Dewotczenko, znany przeciwnik polityki Putina, znaleziony martwy we własnym domu
Zaloguj się
 • ad2009

  Oceniono 1 raz 1

  Ruskie trole zlatuja sie jak muchy do g...

 • G F

  0

  Tak jak rolnicy z "Solidarności" byli masowo mordowani przez esbecje (ćwierć wieku władzy "styropianów" i jakoś winnych nie da się znaleźć, co nie dziwi, wszak oni z reguły sami zapili się na śmierć, a trudno oskarżać alkohol etylowy) tak i teraz okazuje się że Putin wziął i zamordował gwiazdę scen moskiewskich. Tia. Wziął i zamordował. Bęcwały, Wam tylko "kury szcz... prowadzić" (zgadnijcie, skąd ten cytat).

 • Robert Sikorski

  Oceniono 2 razy 0

  Znany jako alkoholik w ostatnim stadium choroby ale ładniej brzmi znany aktor - przeciwnik Putina

 • mate29

  Oceniono 2 razy 0

  Jestem prawie pewien ,że miał żydowskie pochodzenie

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy 3

  Mordercy putinowcy.

 • vidi12

  Oceniono 3 razy 1

  A może pomóżmy poszukać zabójcy polskiego dziennikarza... 22 lata temu został zamordowany... W chłechłechłe... państwie prawa... a potem komendant policji :((((

 • hansvonkloss

  Oceniono 6 razy 0

  MADE IN RUSSIA

 • romashka2305

  Oceniono 7 razy 1

  Czytam i nie wierzę, że w GW nie ma dobrych tłumaczy z j. rosyjskiego! Aż szkoda gadać.
  www.interfax.ru/culture/405635
  Nie tak dawno (raptem miesiąc temu) zmarła młoda rosyjska aktorka, która nie była w opozycji, a po prostu była znana z filmów. Jakoś GW o tym nie wspomniała. I po co? Ile takich kobiet umiera codziennie na całym świecie?

 • 13perun

  Oceniono 5 razy 1

  Czemu na super-obiektywnym portalu jakim jest niby ten, nie ma informacji jak do...ł Radzio-bis:

  fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-wypowiedz-schetyny-oburzyla-ukraincow,nId,1548133#iwa_item=4&iwa_img=0&iwa_hash=78191&iwa_block=facts_news_small
  Dyplomata pełną gębą :-)))
  Wybitne kadry ma ta wasza peło.

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX