RIA Novosti: test międzykontynentalnej rakiety balistycznej "Topol-M" zakończony sukcesem

- Wystrzelenie rakiety po raz kolejny potwierdziło prawidłowość rozwiązań technicznych wprowadzonych w systemie rakietowym oraz jego gotowość do wykonywania zadań bojowych - tak Igor Jegorow, przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, skomentował próbne wystrzelenie rakiety "Topol-M".
Powyższa wypowiedź może kojarzyć się z propagandą uprawianą za czasów Związku Radzieckiego, przez co bawi. Ale sprawa, której dotyczy, jest bardzo poważna. Topol-M to rosyjski rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu klasy ziemia-ziemia. Jest przystosowany do przenoszenia trzech głowic jądrowych. O jego próbnym wystrzeleniu donosi agencja RIA Novosti.

Bezprecedensowy program dozbrojenia

Test rakiety został przeprowadzony o godz 9.20. Wystrzelono ją z Kosmodromu Plesieck położonego 170 km na południe od Archangielska. Pocisk trafił w cel na Kamczatce - poinformowali Rosjanie. Próbę przeprowadzono dla sprawdzenia działania systemu wystrzeliwania podobnych rakiet wprowadzonego w związku reformą rosyjskiej armii w 2008 r.

Jest to największa od czasów upadku Związku radzieckiego reforma wojskowa w Rosji - pisze RIA Novosti. Wskutek niej wprowadzono istotne zmiany do systemu kierownictwa wojskowego. Zmniejszyła się ogólna liczebność wojskowych z poboru, wzrosła za to liczba żołnierzy zawodowych. Podniesiono także zarobki oficerów. Ale przede wszystkim wdrożono bezprecedensowy program dozbrojenia armii, który ma się zakończyć do 2020 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!