Tegoroczna noblistka Malala Yousafzai przekazała 50 tys. dolarów na odbudowę szkół w Strefie Gazy

Malala ewidentnie nie spoczywa na laurach. Po tym, jak stała się współlaureatką pokojowego Nobla, przekazała 50 tys. dolarów na odbudowę szkół w Strefie Gazy. Donosi o tym brytyjski ?The Guardian?.
Malala w kilka tygodni po otrzymaniu Nobla znów została wyróżniona. Tym razem Światową Nagrodą Praw Dziecka. - Jej wartość - 50 tys. dolarów - przekazuję w całości ONZ na rzecz odbudowy 65 szkół w Strefie Gazy - oświadczyła w środę Malala w szwedzkim Mareinfred.

- Dzieci w Strefie gazy cierpią z powodu konfliktów i wojny. Pieniądze pomogą im zdobyć edukację i żyć ze świadomością, że nie są same i jest wielu ludzi, którzy ich wspierają - dodała noblistka. Jej słowa cytuje "The Guardian".

Dwie ważne nagrody w jednym roku

Malala jest nie tylko najmłodszą w historii laureatką Nobla, ale też pierwszą osobą, która w tym samym roku otrzymała także Światową Nagrodą Praw Dziecka. Głosowały na nią miliony dzieci na świecie - oświadczyła szwedzka kapituła dziecięcej nagrody.

Jej honorowymi laureatami zostali w tym roku John Wood, który porzucił stanowisko menedżera w Microsofcie i przez 15 lat pracował dla organizacji Room to Read zapewniającej najmłodszym dostęp do książek, a także Indira Ranamagar z Nepalu, która 20 lat zajmowała się walką o prawa dzieci.

Wciąż grożą jej śmiercią

Malala jako 15-letnia dziewczyna przeciwstawiła się talibskim ekstremistom. Fanatykom naraziła się, prowadząc bloga, na którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swatu, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji.

Świat usłyszał o niej w 2012 r., gdy została zaatakowana przez talibów w drodze ze szkoły. Oskarżyli oni nastolatkę o propagowanie zachodniego stylu życia oraz "nieprzyzwoite" zachowanie i wydali na nią wyrok. Dziewczyna cudem uniknęła śmierci, została postrzelona. Ciężko ranna trafiła do Wielkiej Brytanii na leczenie i rehabilitację. Obecnie kontynuuje tam naukę; nadal działa na rzecz praw dzieci i kobiet. Na razie jej powrót do Pakistanu nie jest możliwy, ponieważ talibowie grożą jej śmiercią.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (19)
Tegoroczna noblistka Malala Yousafzai przekazała 50 tys. dolarów na odbudowę szkół w Strefie Gazy
Zaloguj się
 • maadzik3

  Oceniono 5 razy 5

  Malala sama doświadczyła jak radykalni muzułmanie chcą kształcić dziewczęta. Hamas jest nie mniej radykalny i też uważa kobiety za klacze rozpłodowe albo wektory przemieszczania pasów z semtexem do zabicia Żydów. Mam nadzieję że starczyło jej wyobraźni i doświadczenia żeby przeznaczyć to bądź na pomoc materialną (nadzorowaną) bądź np. stypendia dla dziewczynek, bądź okreslony program kształcenia, wybór jest duży, ale przekazanie po prostu 50.000$ to fundowanie broni przeznaczonej na cywilów a nie pomoc w nauce

 • papaleone

  Oceniono 9 razy 3

  Piękny gest!

 • jrb11

  Oceniono 16 razy -4

  Ta cala nagroda NOBLA to farsa polityczna.
  Pieciu norweskich politykow decyduje o jej przyznaniu.
  Co ta paniuska zrobila w tzw. sprawie pokojowej - NIC - absolutnie nic.
  Co niejaki Pan Obama zrobil w sprawie pokojowej. No tak rozprzestrzenia "DEMOKRACJE" rzucajac wiecej I wiecel bomb - totalna wojna dla totalnego pokoju.
  Brawo geniusze NOBLA - Panie Walesa badz Pan laskawy I oddaj im PAn
  ta swoja nagrode. Uczyni Pan moralny wybor.

 • franek-janek

  Oceniono 13 razy -5

  Czy Israel wie o tym i czy wyrazil zgode?

 • muledet.3

  Oceniono 19 razy 3

  Dlaczego nie?
  W szkołach tych uczą ,ze za zabicie Żyda pójdą do nieba.
  Problemem jest, ze Zyda nie jest łatwo zabić,ale Europa pomoze da pieniądze Palestyńczykom,które nie pójdą na szkoły,a na budowę nowych tuneli i bron.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 27 razy 7

  .
  50 tysięcy baksów ?????
  .
  Jedna żydowska bomba i nie ma !
  .
  I niech nikt mi nie mówi, że już nie będzie bombardowane..
  .
  Prezydent US of A otworzył uroczyście lotnisko w Gazie. Zbudowane za miliony i to europejskich pieniędzy. Rok później Izraelskie spychacze je przeorały. Nie zostało nic.
  .
  .
  .

 • infestation

  Oceniono 24 razy 4

  O ile władze palestynskie nie stwierdzą, że lepiej powyższą kwotę przeznaczyć na konstrukcję prymitywnych rakiet lub finasowanie połowy tunelu prowadzacego na terytorium Izraela.... Natomiast jeżeli władze faktycznie przekażą fundusz na budowę szkoly, to trzeba wiedzieć, że będzie to szkoła k o r a n i c z n a produkująca islamskich zwyrodnialcow, dokładnie takich samych jacy chceli pozbawić życie fundatorki.....
  Pozostaje pogratulować logiki.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX