Ukraina: Poroszenko zwolnił 30 szefów administracji rejonowej w ramach ustawy lustracyjnej

30 urzędników rejonowej administracji państwowej przeszło negatywną lustrację i zostało zwolnionych. Aż 25 z nich sprawowało urząd we wschodniej Ukrainie. Ustawa lustracyjna jest jednym z głównych założeń kijowskiego Majdanu.
"Zgodnie z ustawą o oczyszczeniu władzy, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwolnił szereg przedstawicieli rejonowej administracji państwowej" - podaje oficjalna strona prezydenta.

Łącznie zwolniono 30 urzędników. Najwięcej, aż 25, sprawowało urząd we wschodnich obwodach Ukrainy. "Ośmiu w obwodzie donieckim, po siedmiu w dniepropietrowskim i zaporoskim, czterech w odeskim, dwoje w sumskim i po jednym w rówieńskim i charkowskim" - czytamy dalej w ogłoszeniu.

Kogo lustracja obejmuje?

Według ministra sprawiedliwości Pawła Petrenki, ustawa obejmuje około miliona urzędników, funkcjonariuszy organów ścigania oraz członków rządu, którzy od lutego 2010 do 22 lutego 2014 pracowali w rządzie lub w organach władzy wykonawczej za czasów prezydentury Wiktora Janukowycza. Lustracja obejmuje również urzędników partii komunistycznych i pracowników i agentów KGB z czasów radzieckich.

- Chodzi i o tych, którzy osobiście odpowiadają za te problemy, z którymi borykamy się dzisiaj i które zostawili nam do rozwiązania. Ale to nic, wystarczy nam siły i środków, rozumu i pewności, by przejść przez ten test - powiedział Arsenij Jaceniuk na początku października, o czym już pisaliśmy.

Lustracja to główne żądanie Majdanu

Lustracja to jedno z podstawowych żądań uczestników Majdanu. Protestujący sformułowali kryteria wyboru członków rządu zaufania narodowego, według których kandydat nie powinien figurować na liście stu najbogatszych Ukraińców, ani zajmować stanowiska kierowniczego przy ówczesnej władzy.

Parlament przyjął ustawę lustracyjną 16 września, a w czwartek została ona podpisana przez prezydenta Poroszenkę. Przeciwko niej wystąpił prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema, który stwierdził, że ustawa jest niezgodna z konstytucją Ukrainy i z normami prawa międzynarodowego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (90)
Ukraina: Poroszenko zwolnił 30 szefów administracji rejonowej w ramach ustawy lustracyjnej
Zaloguj się
 • janspruce

  0

  Tuwim -
  Item Syjontki palestyńskie,
  Haluce, co lejecie tkliwie
  Starozakonne łzy kretyńskie,
  Że “szumią jodły w Tel-Avivie”,
  I wszechsłowiańscy marzyciele,
  Zebrani w malowniczą trupę
  Z byle mistycznym kpem na czele,
  Całujcie mnie wszyscy w dupę.

 • a.k.traper

  0

  Na podstawie polskich doświadczeń mogę powiedzieć, że lustracja tak na prawdę niczego nie załatwia, pozwala odsunąć jakąś grupę by dać miejsce innej, związanej z aktualną władzą

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 1 raz 1

  Rosyjski Gazprom może rozpocząć dostawy gazu na Ukrainę po wypełnieniu przez ukraiński Naftohaz zobowiązań w ramach trójstronnego protokołu (Ukraina, UE, Rosja), który został podpisany w Brukseli, - powiedział rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow.

  Powiedział on również, że rosyjski rząd przyjął dzisiaj postanowienie o obniżeniu ceł na gaz dostarczany na Ukrainę. Tym samym Moskwa wypełniła warunki przewidziane w protokole.

  Naftohaz zobowiązał się do uregulowania części długu wobec Gazpromu za dostarczony wcześniej gaz w wysokości 3,1 miliarda dolarów, z tego w najbliższym czasie 1,45 miliarda dolarów.

 • Marek Jeziorek

  0

  Sam czlowiek ktory ma egzekowac prawo (prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema), wedlug GW, twierdzi "że ustawa jest niezgodna z konstytucją Ukrainy i z normami prawa międzynarodowego."

 • ireneusz50a

  Oceniono 2 razy 2

  Wybory na Ukrainie są nielegalne z logicznego i prawnego punktu widzenia bo naród Ukraiński jest sterroryzowany przez banderowców, faszystów z złodziejskie siły oligarchów. Ludzie powinni dokonywać wyborów gdy są nie zastraszeni. Gdyby nie zdrowy rozsądek narodu Rosyjskiego i rozumna polityka Rosji pod kierownictwem prezydenta Putina świat miałby podobną sytuację w Rosji. Taki jest cel amerykańskiego i europejskiego imperializmu

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 1 raz 1

  Poczekamy na lustracje zwalniajaca Poroszenke.

 • franek-janek

  Oceniono 1 raz 1

  Ta lustracja zostala zatwierdzona przez Kerry, nie czepiajcie sie na tym forum!

 • krark

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe kiedy Jaceniuk pokłóci się z Poroszenką. Myślę, że jeszcze w 2014.

 • goodman41

  Oceniono 7 razy -3

  Po pierwsze kacapskie trolle nie podszywajcie się pod Polaków.
  Po drugie poczytajcie kacapy co myślą inni Rosjanie na temat aktualnej polityki putlera:
  echo.msk.ru/programs/personalno/1426974-echo/
  W swojej polityce putler
  " сильно увеличил расходы на троллей, которые ради такой кормушки продадут не только родину, но и маму родную. Парадокс: все тролли дружно набрасываются на "русофобов", как они говорят. И при этом эти же тролли развалят страну. Они - вредители, потому что ради денег готовы на все"

  znacznie zwiększył nakłady na trolli, którzy korzystając z tego koryta, nie tylko sprzedadzą swoją ojczyznę ale i swoją matkę. Paradoks: wszystkie trolle atakują "rusofobów" (w ich pojęciu) i tak postępując rozwalają własny kraj. Ci szkodnicy dla pieniędzy są przygotowani na wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX