Rzecznik episkopatu o Halloween: Skupmy się na tym, co dobre

Co katolik ma zrobić w Halloween? Ksiądz Józef Kloch odpowiada: bawić się i przebierać. Ale za świętych. Wyjaśnia też, co sądzi o Harrym Potterze.
W porannej rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet rzecznik Episkopatu ksiądz Józef Kloch bardzo unikał krytykowania Halloween, skupiając się w zamian na proponowanej katolikom alternatywie - "Holy Wins", czyli zabawie w przebraniach świętych.

- Ja chcę mówić pozytywnie. Na coś, co nie jest chrześcijańskie albo nawet chyba momentami przeciwne chrześcijaństwu, chrześcijaństwo proponuje coś dobrego. Czyli ludzi, którzy byli święci, którzy byli dobrzy - mówił.

Ksiądz Kloch nie chciał też wypowiadać się o opublikowanym przez pismo "Miłujcie się" poradniku dla osób, do których zapukają dzieci w przebraniach proszące o słodycze. - Ja recenzuję raczej rzeczy naukowe, a nie publicystyczne. A jeśli chodzi o Halloween - uśmiechnąłbym się wtedy i powiedział coś miłego - i tyle - powiedział.

W Harrym Potterze nie ma elementów antychrześcijańskich

Ksiądz Kloch odniósł się też do wspomnianych przez Monikę Olejnik książek i filmów o Harrym Potterze, które bywały określane przez osoby związane z Kościołem jako demoniczne i złe.

- Oglądałem Harry'ego Pottera i nie zauważam tam elementów, które byłyby przeciwne chrześcijaństwu, są pewne elementy tak samo chrześcijańskie, chociaż może nie nazwane dokładnie, takie jak Boże Narodzenie - mówi. Dodaje jednak, że może nie polecałby go wszystkim dzieciom. - To były mroczne filmy. Przeważnie było ciemno na ekranie - zaznacza ksiądz. - Tam nie było jakiejś jasności. Bywała, ale było też bardzo dużo elementów ciemnych, przerażających - również dla dzieci. Nie jest to film radosny, który bym polecał - mówi Kloch.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (34)
Rzecznik episkopatu o Halloween: Skupmy się na tym, co dobre
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  Miałabym watpliwośći czy święci zawsze byli dobrzy.

 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 2 razy 2

  cytuje: ...chrześcijaństwo proponuje coś dobrego...
  To czysty FALSZ i OBLUDA...
  Chcialbym tylko przypomniec, iz chrzescijanstwo slynie rowniez z czynow niegodziwych,
  jak np.:
  Rzez katarow (kierujacy ta operacja slugas bozy, na pytanie jak rozrozniac heretyka od katolika powiedziec mial : "zabijajcie wszystkich! Pan Bog swoich rozpozna"...
  stosy na ktorych splonely tysiace ludzi, cala "nieSwieta Inkwizycja", "nawracanie" Prusow przez "sw.Wojciecha", zbrodnie kosciola w Ameryce Pld. etc...etc...

 • louisciffer

  0

  Skoro Oko taki mądry, to wie który katabas to pedofil, który pedał, który złodziej, który alkoholik, a który hochsztapler, więć dlaczego siedzi w tym bagnie, pewnie niejedno ma pod pazurem. Facjata wskazuje, że gnida będzie szła w zaparte, bo kimże on by był gdyby zrzucił sutannę? Kolejnym przechrztą i to głąbem, że tyle lat poświęcił tej perfidnie złej sekcie. ajwaj i ciało śledziusa.

 • louisciffer

  0

  A facet przybity i przybitry do desek to nie halloween?

 • blski

  Oceniono 1 raz -1

  Latwe zaadoptowanie obcych zwyczajow, nie majacych zwiazku z tradycja naszego narodu jest swiadectwem jak skuteczni byli okupanci. Niemcy eksterminowali inteligencje, przez nastepne dwie generacji usilowano uformowac "nowego czlowieka". Na tak pozbawiony tradycji narod rzucil sie kapitalizm.
  Jestem ateista niemniej wydaje sie, ze w naszym przypadku Kosciol jest organizacja ktora w tym przypadku moze grac pozytywna role. Poza Kosciolem jedynym spoiwem naszego narodu wydaje sie byc nieracjonalna rusofobia

 • lukamipisze

  Oceniono 4 razy 4

  ee dobre!
  Ja sie przebiore za wesołowskiego!
  aaa nie... sorry to nie ten swiety.
  ok, juz mam! przebire sie za św Tomasza z akwinu i bede recytował jego mundrosci:

  „Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.”

  „Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych”

  „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna.”

 • antykle

  Oceniono 5 razy 5

  dobre dla pasterzy czy owieczek

 • faustxyz

  Oceniono 4 razy 4

  "Tam nie było jakiejś jasności. Bywała, ale było też bardzo dużo elementów ciemnych, przerażających" czy on ma rozdwojenie jaźni, a w kościołach to niby jest jasno? Zresztą ma to swój smaczek nawet dla ateistów - nagromadzenie upiornych scen, z przybijaniem do krzyża, kościotrupy na obrazach i pod posadzką. Do tego opowieści mrożące krew, a to potop, chora mściwość z zagładą całych populacji, a to żądanie zabicia własnego dziecka itp. Może kk chce mieć wyłączność na takie klimaty. Kk cierpi na amnezję co do treści Biblii i swej własnej historii, a taki danse macabre, nic im nie mówi?

 • faustxyz

  Oceniono 3 razy 3

  "Tam nie było jakiejś jasności. Bywała, ale było też bardzo dużo elementów ciemnych, przerażających" czy on ma rozdwojenie jaźni - w kościołach to niby jest jasno? Zresztą ma to swój smaczek nawet dla ateistów - nagromadzenie upiornych scen, z przybijaniem do krzyża, kościotrupy na obrazach i pod posadzką. Do tego opowieści mrożące krew, a to potop, a to żądanie zabicia własnego dziecka itp. Może kk chce mieć wyłączność na takie klimaty. Kk cierpi na amnezję co do swej własnej historii, a taki danse macabre, nic im nie mówi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX