Flis: Sikorski chce dalej uczestniczyć w grze. "Jest drugą osobą w państwie, ale jego wpływ na politykę zagraniczną jest skromny"

"Plotkarstwo polityczne" czy "potrzeba dalszego uczestnictwa w grze"? Dlaczego marszałek Sikorski ujawnił propozycję rozbioru Ukrainy właśnie teraz? Sikorski nie wyjaśnił tego podczas drugiego spotkania z dziennikarzami. Wygląda jednak na to, że posłuchał polecenia Ewy Kopacz, która zapowiedziała, że "nie będzie tolerować tego typ zachowań".
"Putin chciał, by Polska wysłała wojsko na Ukrainę. Żeby wzięła udział w jej rozbiorze. Wiedzieliśmy, że myśli o takim scenariuszu od lata. Jedną z pierwszych wypowiedzi Putina podczas wizyty Tuska w Moskwie była ta, że Ukraina jest sztucznym tworem państwowym, a Lwów to polskie miasto, a więc czemu nie mielibyśmy uporać się z tym razem" - taka wypowiedź z Radosława Sikorskiego znalazła się w tekście amerykańskiego portalu "Politico".

Mowa w nim o rozmowie ówczesnego premiera Tuska z Władimirem Putinem z 2008 roku, której - po dłuższym zastanowieniu marszałka - jednak nie było. - Zawiodła mnie pamięć - tłumaczył podczas rozmowy z dziennikarzami. Dlaczego jednak mówi o tym właśnie teraz?

Zdaniem socjologa i komentatora politycznego Jarosława Flisa możliwe są dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada, że Sikorski odczuwa potrzebę "dalszego uczestnictwa w grze". - Tytularnie marszałek jest drugą osobą w państwie, ale jego wpływ na politykę zagraniczną, w porównaniu z wpływem szefa MSZ, jest skromny - zauważa Flis.

Być może jednak Sikorski uważa, że przeszedł na polityczną emeryturę i może pozwolić sobie na przytaczanie różnych rozmów i anegdot. - To częsty przypadek, kiedy język rozwiązuje się osobom, które już nie piastują najwyższych stanowisk. Obecny prezydent Czech, kiedy odszedł na jakiś czas z polityki, napisał książkę pod tytułem "Jak się myliłem w polityce" - mówi i dodaje: - Może to jest ten nurt plotkarstwa politycznego bardziej niż próba załatwienia czegoś. Chęć przykucia uwagi mediów.

- Sikorski jest młodym politykiem, na pewno będzie aktywny politycznie dłużej niż Ewa Kopacz, Donald Tusk czy Bronisław Komorowski. Być może to element długofalowej gry - zastanawia się ekspert. Przypomina jednocześnie, że marszałek Sejmu ma wielu krytyków, którzy zarzucają mu kłopoty z ogładą.

"Kopacz będzie miała problem"

- Nie będę tolerować tego rodzaju zachowań ani standardów, które próbował zaprezentować pan marszałek Sikorski - powiedziała premier, po tym jak marszałek odesłał dziennikarzy na briefingu do wywiadu, którego udzielił Gazecie Wyborczej.

- Chyba lekko się zagalopowała - powiedział Flis o komentarzu Ewy Kopacz.

- W Polsce rządzi premier, ale musi przyjmować do wiadomości, że prezydent i marszałkowie Sejmu i Senatu są osobami, którym poleceń wydawać nie może.

Nawet jeśli są z tej samej partii. Oczekuje się elementów kurtuazyjnych - skomentował Flis.

Ekspert zastanawiał się nad dalszym przebiegiem sytuacji. - Usunięcie ministra jest stosunkowo łatwe - występuje się z wnioskiem do prezydenta i na drugi dzień polityk przestaje być ministrem. Zmiana marszałka Sejmu to już poważny kryzys polityczny, który może się nie udać. Pokazał to przykład Janusza Palikota i Wandy Nowickiej - tłumaczył.

Zdaniem socjologa premier Kopacz "będzie miała problem" z tą wypowiedzią. - Jeżeli to jest kwestia organizacyjna, to komunikacja wewnątrz organizacji nie wymaga pośrednictwa mediów. A jeśli odbywa się za pośrednictwem mediów, to znaczy, że coś zawodzi w komunikacji wewnątrz - stwierdził.

Radosław Sikorski spotkał się jednak z dziennikarzami, gdzie przeprosił ich za "niezręczność". Oświadczenie nastąpiło kilka minut po spotkaniu marszałka z premier Kopacz.Więcej o:
Komentarze (201)
Flis: Sikorski chce dalej uczestniczyć w grze. "Jest drugą osobą w państwie, ale jego wpływ na politykę zagraniczną jest skromny"
Zaloguj się
 • kaczynski7

  0

  Sikorski nie sklamal. Przeciez wczoraj Klich mowil, ze on przekazal to swoimi kanalami, a Sikorski swoimi. Czyli: to raczej sposob nawyciszenie niz klamstwo.

 • toorin

  0

  informacje dnia w dzisiejszych widomościach. 1. Pogoń za niedzwiedziem zabójcą. 2. Mama madzi zatruła się więziennym jedzeniem. 3. Co słychać u bombadiera Brunona ? To są tematy które muszą przykryć Sikorskiego i Tuska.

 • nie.jestem

  Oceniono 2 razy 2

  A o tym, że przytoczone słowa są prawdziwe i nie jest to żadna pomyłka czy brak pamięci ktoś pomyślał? Nie ma opcji, żeby pomylić się w takim wydarzeniu. Sikorski powiedział coś, czego nie powinien i ktoś kazał mu to odszczekać. Zastanówcie się raczej kto i dlaczego, a nie co dalej z Sikorskim, bo skoro wczoraj był gotów postawić na szali swój wizerunek, to znaczy, że musiał mieć "silną motywację".

 • toorin

  Oceniono 1 raz 1

  jak bardzo rosną w siłe jego słowa o "murzyńskości polaków"...Sikorski to ZERO nie tylko jako polityk ale jako i człowiek. Nic nie zrobił 6 lat temu. Wczoraj kłamał i się smiał pod nosem jak jakiś hochsztapler a przecierz to jest vice-prezydent Polski. Tusk ma przerąbane, cokolwiek powie to będzie źle. Jak potwierdzi że takie coś było to trumna polityczna, jak zaprzeczy to trumna dla Sikorskiego że jest obłąkany. Ale są świadkowie przekazania tych nowości w postaci Sakaszwilego. PO nie uda się zakryć tej afery no chyba że przeleją na konta TV grube miliony z podatków polaków i to jeszcze dziś.

 • kol.3

  0

  Nie wiem po co usiłuje się dorobić ideologię do wpadki Sikorskiego.

 • warsaw_uprising

  Oceniono 2 razy 2

  Sikorskiemu w karierze politycznej przeszkadza kawałek skóry na penisie i trudno mu się z tym pogodzić.To co teraz robi to desperacja.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 2 razy 0

  Powiem to inaczej.Rosja podejmuje dyplomatyczna zaczepke Sikorskiego i odpowiada ze strona polska zwrocila sie do Putina o mozliwosc podzialu Ukrainy.Oczywiscie Rosja nie podjela tematu.Przekaz idzie w swiat.Xrogow z lewa i prawa, a reakcja banderii..wielka niewiadoma.Tyle kosztuje zabawa we wladze,dodajmy ludzi nieodpowiedzialnych.Rosja jednak nie podjela tematu, chociaz mogla ugotowac Polske.I tak przekaz juz poszedl w swiat.
  litera.fr/ukrainska-rule…anskim-cynglem/

 • tekameka

  Oceniono 3 razy 1

  Sikorski jeszcze bardziej pogrążył Tuska
  Jeżeli te słowa nie padły na oficjalnym spotkaniu, musiały paść w rozmowie w 4 oczy.
  Przypominam, to było na 2 lata przed zamachem w Smoleńsku

 • bjkor

  Oceniono 1 raz 1

  a ja wierze , ze tak było. Putin tan jak Chruszczow butem po łbach debili

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX