Rolnicy wolą oddać jabłka do skupu, niż dostać wyższą rekompensatę. Sawicki: Są frajerami. Trudno żałować frajerów

- Trudno żałować frajerów, którzy dają się oszukiwać - powiedział portalowi mpolska24.pl minister rolnictwa o rolnikach, którzy nie zdecydowali się na rekompensatę za wycofanie jabłek z rynku. Ministerstwo proponowało 27 groszy za kilogram jabłek, a ?frajerzy wiozą jabłka na przetwórstwo po 12-14 groszy?.
Rosyjskie embargo na polskie produkty spowodowało poważne problemy rolników, również tych, którzy nie eksportowali produktów do Rosji. Embargo odbiło się bowiem na cenach owoców i warzyw w kraju.

Rząd w ramach pomocy rolnikom zaproponował instrument wycofania z rynku, oferując rekompensaty. Cena za kilogram jabłek przemysłowych wynosiła 27 groszy. Marek Sawicki w rozmowie z mpolska24.pl informuje, że część rolników decyduje się na sprzedaż swoich jabłek w skupach.

"Są frajerami. Ja szanuję biznesmenów, a nie frajerów. Jeśli zaproponowaliśmy już w połowie sierpnia instrument wycofania z rynku, w którym za jabłka proponujemy 27 groszy, a frajerzy wiozą jabłka na przetwórstwo po 12-14 groszy - ich wybór. Wolny kraj, demokracja" - komentuje minister.

Polscy rolnicy głupsi od niemieckich

Sawicki stwierdził również, że "trudno żałować frajerów, którzy dają się oszukiwać". Jego zdaniem polskie jabłka są lepsze od niemieckich, ale "nasi producenci są od niemieckich głupsi". Rolnicy mają więc wybór, "albo zaczną podpatrywać i to samo stosować, albo ciągle narzekać i oczekiwać, że minister za nich to rozwiąże".

Minister przytacza wypowiedzi rolników, z którymi rozmawiał. "Nam embargo rosyjskie niestraszne, bo my naszych dobrych jabłek do Rosji nie sprzedawaliśmy. Do Rosji szły jabłka średniej jakości. My w tej chwili zbieramy nasze jabłka, wkładamy do chłodni, a potem będziemy je delikatnie pakować i na te rynki, na których już dawno byliśmy i które nam gwarantują wysoką cenę" - mieli mówić Sawickiemu sadownicy.

Komentarz ministerstwa

O wypowiedź ministra spytaliśmy w biurze prasowym resortu rolnictwa i rozwoju wsi. - Minister miał na myśli nie to, że rolnicy poszkodowani przez embargo są frajerami, tylko że - jeżeli za wycofanie z rynku mają propozycję rekompensaty 27 groszy, a oddają do skupu za 10 groszy - jest to sytuacja niezrozumiała - usłyszeliśmy w ministerstwie.

Więcej o:
Komentarze (40)
Rolnicy wolą oddać jabłka do skupu, niż dostać wyższą rekompensatę. Sawicki: Są frajerami. Trudno żałować frajerów
Zaloguj się
 • mawik_net

  0

  Przyzwoity człowiek jedzenia nie wyrzuca. Moje matka mnie tego nauczyła. Miała 7 lat kiedy wybuchła wojna, bywała głodna. W moim rodzinnym domu jedzenia się nie wyrzucało chociaż nie było lodówki. Resztki chleba się suszyło i wywoziło na wieś. Ja też jedzenia nie wyrzucam , staram się kupować ile trzeba , nadwyżki mrozić , wekować. Dla prawdziwego rolnika, który wkłada pracę i serce w swoją pracę , wyrzucanie płodów ziemi jest tragedią .

 • skwierz55

  Oceniono 3 razy 3

  sawicki, prostaku, w pierwszym rzędzie jeśli rząd wprowadza embargo to dzieli się odpowiedzialnością z obywatelami !
  A ty ludku co ?
  Pensja taka sama jak komple, podatki takie same, żadnych ulg i nadzieja / a może szachrajstwo ?/ że zapomną ludzie dlaczego wyleciałeś z rządu, nie zapomną.
  I jaki z ciebie psl,
  Pan Witos na kopach by ciebie z niego wywalił.

 • napohybel.live

  Oceniono 1 raz 1

  Nazabiegał się, nalatał, a sadownicy i tak owoc sprzedają po minimalnych cenach.
  Wkurzył się po prostu i za dużo im wygarnął. Chociaż ?

 • bulorz

  Oceniono 2 razy 0

  Fakt. Nic tak nie boli Prawdziwego Polaka, jak prawda o nim samym. Teraz winny będzie Minister, a nie... frajerzy. W obronie własnej głupoty, bywamy mistrzami. :(

 • jan.w2

  Oceniono 6 razy 4

  Lepszy wróbel w garsci, niż gołąb na dachy ciołku Sawicki.

 • kakaz39

  Oceniono 2 razy 0

  Prezes jeździ po kraju ,opowiada bajeczki a "chłoPISka" słuchają i ze strachu jabłuszka za psi grosz się wyzbywają !

 • wiesscar

  0

  "O wypowiedź ministra spytaliśmy w biurze prasowym resortu rolnictwa i rozwoju wsi. - Minister miał na myśli nie to, że rolnicy poszkodowani przez embargo są frajerami, tylko że - jeżeli za wycofanie z rynku mają propozycję rekompensaty 27 groszy, a oddają do skupu za 10 groszy - jest to sytuacja niezrozumiała - usłyszeliśmy w ministerstwie."

  no to dlaczego tak nie powiedzial: ze sytuacja jest niezrozumiala

  a tak to jak tlumaczenie z Walesy

 • pablobodek

  Oceniono 7 razy 5

  Wycofanie jabłek z rynku to jest co - zakopanie w ogromnych dołach?!
  A więc marnotrawstwo owoców i duże koszty!
  I to proponuje Sawicki?
  Dureń, moim skromnym zdaniem.
  I megafrajer.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX