Piecha w TOK FM: ''Szpital ma leczyć, a nie zajmować się buchalterią. Zlikwidować NFZ! Natychmiast się poprawi?

?Kulawa prywatyzacja? służby zdrowia - to Bolesław Piecha z PiS zarzuca Ewie Kopacz. - Jak nie ma paragrafu, to się nie leczy - przekonywał w TOK FM. I jego zdaniem recepta na to jest prosta: likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jan Wróbel w "Poranku Radia TOK FM" zastanawiał się, dlaczego nie wraca się do dokonań Ewy Kopacz jako minister zdrowia. Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, dziś europoseł PiS, zasugerował, że było to tak dawno temu, że niewiele osób o tym pamięta. - Dokonania Kopacz były niewielkie poza ukierunkowaniem polskiej ochrony zdrowia na komercję - dodał.

Kulawa komercjalizacja

Piecha zgryźliwie zauważył, że nawet komercja się nie udała, bo okazało się, że "nie ma wielu chętnych do organizowania szpitali", które okazały się słabym biznesem. - Ale pacjenci to odczuli: kolejki są i będą coraz dłuższe - stwierdził.

Zdaniem polityka system opieki zdrowotnej w obecnym kształcie sprzyja jedynie "pogłębianiu różnic w dostępie do ochrony zdrowia". - Nie przyjmuje się pacjenta, jeśli nie ma limitu. Urzędnik sprawdza, czy jest możliwość zapłacenia za usługę. Jeśli nie, to do widzenia - mówił. - Szpital ma leczyć, a nie zajmować się buchalterią. To największa przegrana premier w kulawej komercjalizacji. Choć mamy szczęście, że nie poszła ona dalej - dodał.

"Jak nie ma paragrafu, to się nie leczy"

Wróbel zauważył jednak, że na te problemy zwraca się uwagę od dawna. Gorzej jest z ich rozwiązaniami. Piecha postawił sprawę jasno. - Musimy bezwzględnie skreślić NFZ. On zbiurokratyzował nasze zdrowie w sposób niesamowity. Jak nie ma paragrafu, to się nie leczy, nie płaci, nie przyjmuje do szpitala - mówił.

- Możliwości zawsze będą ograniczone - przyznał Piecha, odnosząc się do budżetowych ograniczeń. - Rzecz w tym, żeby nie rządził tym przypadek, żeby Polacy mieli poczucie równej dostępności do opieki społecznej, a nie dostępności do kolejek. Jeśli zlikwidujemy NFZ, natychmiast w służbie zdrowia się poprawi - skwitował.