Kontrowersje wokół pomnika smoleńskiego. Prezydent napisał list sam do siebie? Kancelaria odpowiada

- Wszystko wskazuje na to, że list części rodzin smoleńskich do prezydenta ws. budowy pomnika ofiar powstał w kancelarii głowy państwa - podaje portal wPolityce.pl i na dowód pokazuje metadane pliku. - Jeden z ministrów kancelarii ma szczególną rolę w tej sprawie. Jego asystent wprowadzał poprawki ze służbowego komputera - tłumaczy Biuro Prasowe Kancelarii.
Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu do Kancelarii Prezydenta wpłynął list części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które postanowiły zainicjować budowę pomnika upamiętniającego zmarłych. Członkowie rodzin podkreślili w nim, że "zależy im na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy będą mogli spokojnie wspomnieć najbliższych".

- Z całą życzliwością zaangażuje się w samą ideę podejścia do budowy pomnika - mówił na antenie TVP Info Bronisław Komorowski. Wagę udziału prezydenta w inicjatywie podkreślał też w rozmowach z dziennikarzami rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. - To do prezydenta zwrócili się członkowie rodzin ofiar katastrofy - zaznaczył.

wPolityce.pl: List do prezydenta został napisany w jego kancelarii

Część środowisk prawicowych uznała jednak, że zaangażowanie prezydenta w budowę pomnika to początek kampanii wyborczej. Taki zarzut wysunęła m.in. córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska. - Myślę, że to zamieszanie z pomnikiem w Warszawie potrwa do czasu wyborów. Nie chcę mi się wierzyć, żeby rzeczywiście z inicjatywy pana prezydenta Komorowskiego taki pomnik stanął - mówiła w wywiadzie dla wPolityce.pl.

Dziś portal ten poinformował, że list rodzin smoleńskich powstał tak naprawdę w Kancelarii Prezydenta. Dziennikarze serwisu opisują, że część rodzin ofiar katastrofy postanowiła przyjrzeć się sprawie i ustalić, kto tak naprawdę wyszedł z inicjatywą budowy pomnika.

"Z właściwości pliku wynika, że list powstał w Kancelarii Prezydenta"

Z ich ustaleń wynika, że 5 października wdowa po wiceministrze obrony narodowej Ewa Komorowska rozesłała do 21 osób list. Tłumaczyła, że powstał on "w związku z inicjatywą, która pojawiła się ostatnio pośród części rodzin w związku ze zbliżającą się piątą rocznicą tragedii smoleńskiej i potrzebą jej godnego upamiętnienia". W dalszej części tekstu Komorowska pisze: "Inicjatywa dotyczy budowy pomnika ofiar katastrofy. Ponieważ sama gorąco popieram tę ideę, przyjęłam zaproszenie do udziału w tym projekcie".

W załączniku e-maila znajdował się sam list, który - jak twierdzi portal - został napisany bądź przepisany przez urzędnika z Kancelarii Prezydenta. Ta informacja ma być zapisana w karcie właściwości pliku, której zdjęcie jako dowód opublikowali dziennikarze. Czyżby więc rzeczywiście inicjatywa budowy pomnika była jedynie polityczną "zagrywką" ze strony Kancelarii, a nie autentycznym pomysłem środowiska rodzin smoleńskich?Screen artykułu zamieszczonego na portalu "wPolityce.pl"

KP: Asystent ministra wprowadził do listu zmiany ustalone z rodzinami

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Poniżej zamieszczamy przesłaną nam odpowiedź:

"Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uprzejmie informuje, iż wiedzę - o idei zwrócenia się do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z listem dotyczącym możliwości wzniesienia w Warszawie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - Kancelaria powzięła na kilka tygodni przed jego oficjalnym złożeniem.

Idea listu zyskała akceptację sygnatariuszy kojarzonych z różnymi środowiskami i o różnych sympatiach politycznych. A wpływ na jego treść miało szereg różnych opinii m.in. ta przytoczona przez Prezydenta RP w ostatnim wywiadzie, której autorem był Ludwik Dorn.

List jest podpisany przez około 30 członków rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Minister w Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Rybicki, którego brat Arkadiusz Rybicki zginął w katastrofie smoleńskiej, występuje w tej sprawie w szczególnej roli, w której stanowi swoisty łącznik pomiędzy Kancelarią Prezydenta a rodzinami ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

W związku z tym Ewa Komorowska, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej wiceministrze obrony Stanisławie Komorowskim, zwróciła się z do ministra Sławomira Rybickiego z ideą zwrócenia się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o wsparcie inicjatywy powstania pomnika. 

Ze względu na zaangażowanie w sprawę ministra Sławomira Rybickiego, ustalone z rodzinami zmiany w treści listu wprowadzane były przez asystenta ministra na służbowym komputerze, stąd we właściwościach pliku pojawia się Kancelaria Prezydenta.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (267)
Kontrowersje wokół pomnika smoleńskiego. Prezydent napisał list sam do siebie? Kancelaria odpowiada
Zaloguj się
 • jan.w2

  0

  Gajowy analfabeta Komurski kłamie, to i jego pracownicy lżą jak najęci. Jest coś takiego jak śledzenie zmian w dokumencie. Normalną rzeczą w cywilizowanych demokratycznych państwach jest, że jak ktoś, nawet za zgoda autora coś w piśmie zmienia, to włącza takie śledzenia i przede wszystkim nie robi kopi dokumentu poprzez Ctrl+a, Ctrl+c, Ctrl+n i Ctrl+v, bo zmienia w ten sposób autora.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 1 raz -1

  Bardziej ciekawi ile ten idiota znów byków zrobił.

 • ina-inka

  0

  Popieram wypowiedz Marka Daleckiego!!!!

 • ina-inka

  0

  czy pomniki stawia się ludziom wybitnie zasłużonym za życia czy tym,którzy tylko i wyłącznie tragicznie zginęli???

 • koniepobetonie

  Oceniono 7 razy -1

  Przestańcie już pisać o tym !!! Jak pomyślę, że znowu obudzą się smoleńskie demony, mam dość !!! Ciszej nad tymi trumnami, ciszej nad prezydentem nieudacznikiem, którego główne osiągnięcie to był udział w katastrofie samolotu. Psim swędem wdarł się on za to! nawet na Wawel ... Dość tego tematu !

 • fastaxe77

  Oceniono 1 raz 1

  prezydencina chce postawić klocka?
  niech się uda do tojtojki.

 • leartios

  0

  Tylko czemu zasłonili całość kolumny Autor?

 • leo2rys2

  Oceniono 4 razy 4

  To zastanawiające jak ktoś sam do siebie pisze listy !.

 • lokomotywa-1

  Oceniono 2 razy 2

  To co się dzieje w tym kraju to już przekracza wszystkie granice rozsądku. Naprawdę nie ma na kogo głosować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX