Budynek parlamentu w Kijowie został ostrzelany przez uczestników marszu UPA

Dziś na Ukrainie obchodzony jest Dzień Kozactwa. Z tej okazji ugrupowanie Swoboda zorganizowało tzw. marsz UPA. Demonstranci przeszli pod parlament w Kijowie, gdzie doszło do zamieszek. Użyto granatów dymnych, a sam budynek Rady Najwyższej ostrzelano ze strzelby.
Kilka tysięcy uczestników marszu UPA przeszło z placu Europejskiego pod budynek Rady Najwyższej - ukraińskiego parlamentu. Żądali od deputowanych uchwalenia ustawy o statusie "bojowników o wolność Ukrainy" dla żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) - podają "Ukraińska Prawda" i Hromadske.tv.

Kontrowersyjny projekt ustawy

Marsz został zorganizowany przez nacjonalistyczną partię Swoboda. Datę wybrano nieprzypadkowo. Dziś na Ukrainie obchodzony jest Dzień Ukraińskiego Kozactwa. Święto ustanowiono w 1999 r. w uznaniu "historycznego znaczenia i zasług kozaków ukraińskich dla procesów tworzenia się państwa oraz istotnego wkładu we współczesne procesy państwotwórcze".

Także dzisiaj Rada Najwyższa miała głosować nad projektem ustawy, który dawałaby żołnierzom UPA status bojowników za wolność ojczyzny. Dyskusja na temat działalności UPA trwa na Ukrainie od wielu lat.

Poroszenko: Wykazali się heroizmem

We wrześniu sprawę poruszył prezydent Petro Poroszenko. - Należy rozważyć przyznanie statusu kombatanta weteranom OUN-UPA - oświadczył wtedy. Jego słowa cytuje serwis Wmeritum.pl.

Poroszenko dodał, że w walce żołnierzy OUN-UPA widzi przykład "heroizmu". Dziś siedmiokrotnie próbowano wprowadzić projekt odpowiedniej ustawy do porządku obrad Rady Najwyższej, ale spotkało się to ze sprzeciwem części parlamentarzystów.

"Bili łańcuchami i pałkami"

Kiedy pod parlament dotarli uczestnicy marszu UPA, zrobiło się niespokojnie. Budynek Rady otaczali milicjanci. Według Hromadkse.tv "prowokatorzy bili ich łańcuchami i pałkami" i obrzucili kamieniami i granatami dymnymi, a budynek został ostrzelany. "Ochrona gmachu zwróciła się do dziennikarzy z prośbą o to, by odeszli od okien i zaciągnęli w nich zasłony" - podaje agencja UKR Inform. Polska Agencja Prasowa dodaje, że tłum próbował wedrzeć się do parlamentu.

Tymczasem na sali obrad przewodniczący Rady Ołeksandr Turczynow apelował o spokój, zarówno do demonstrantów, jak i do deputowanych, którzy zaczęli opuszczać pomieszczenie.


Przestrzelona szyba w ukraińskim parlamencie. Fot. facebook.com

Biuro Antykorupcyjne i nowy minister

W końcu Turczynow zadecydował o zamknięciu obrad. Powiedział, że skonsultuje się z przedstawicielami klubów co do zwołania specjalnego posiedzenia. Według UKR Inform demonstranci zaczęli opuszczać plac przed parlamentem i poszli w kierunku jednej ze stacji metra. Ukraińska milicja po starciach, w których ucierpiało 15 milicjantów, zatrzymała ok. 50 osób - informuje PAP.

Dziś w Radzie Najwyższej debatowano jednak nie tylko nad kwestiami związanymi z UPA. Przyjęta została długo oczekiwana ustawa powołująca Biuro Antykorupcyjne, a na stanowisko nowego ministra obrony Ukrainy został powołany gen. Stepan Połtorak.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (582)
Budynek parlamentu w Kijowie został ostrzelany przez uczestników marszu UPA
Zaloguj się
 • krixrix

  Oceniono 1 raz 1

  chyba cenzor przysnal ze takie info puscil na G_W_nianej

 • marl57

  Oceniono 1 raz -1

  każdy kraj ma swoiich debili ...

 • dorik2

  Oceniono 2 razy 0

  Głupio pogrywacie, chłopcy ze Swobody, pogrobowcy UPA. Dajecie potężny argument do rąk Putlerowi i ruskiej propagandzie. Kompromitujecie swój kraj przed partnerami zachodnimi. Pokazujecie, że nie odróżniacie demokracji od anarchii.

 • zdzisiek66

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo Poroszenko.
  Czekam na wystąpienie Merkel, która będzie zabiegać o status kombatantów dla weteranów SS Totenkopf i mówić o ich heroizmie. Co, niemożliwe? A w Ukrainie się udało.

 • macborys

  Oceniono 2 razy 0

  wina Tuska

 • Maciej Senw

  Oceniono 10 razy 10

  Nie może być:-)))) UPA Na Ukrainie to już historia.....no tak pisywała gazeta i że .....a zresztą czy to ważne.....:-)

 • badziewiak66

  Oceniono 5 razy -1

  Ja nie wiem o co chodzi. Tu o jakiś banderowcach a u władzy przecież trzech walecznych Żydów z Jaceniukiem, Hrojsmanem i Poroszenką na czele. Za nimi żydowskie gminy na Ukrainie. Ukrainą rządzą Żydzi, a nie banderowcy. O co ten krzyk ?

 • poppers68

  Oceniono 11 razy 11

  No...no...
  Jak parę miesięcy temu ludzie na tym forum pisali o bojówkach faszystowskich na wschodzie Ukrainy to byli wyzywani od "ruskich agentów" ( pewnie przez sporą grupę Ukraińców na tym forum).
  Jak ludzie pisali ,że Ukraińcy mataczą tak samo jak ludzie z Doniecka, to byli tutaj lżenie na 100 różnych sposobów...
  Nie,nie - ten ochłodzony zapał Zachodu ma swoje przyczyny.
  Dla mnie zaczęło się od momentu ,gdy czarne skrzynki zostały na żądanie Putina przekazane Zachodowi.
  Ale jak o tym pisali forumowicze to znowu jazda na Nich...
  I co ?
  Zresztą nie bez Kozery dziennikarze wyli na Tuska z żalem, że od czerwca przestał wypowiadać się o Ukrainie a teraz walą w Kopacz za nieoczekiwane słowa rozsądku na pytanie o udział Polski w III Wojnie Światowej, do której co rusz Jaceniuk z Poroszenką Zachód zapraszali....
  Ostrożnie z Ukrainą, nie przyjmować jak leci WSZYSTKICH chcących osiąść w Polsce bo nam tutaj co rusz jakieś Majdany będą powstawać z czasem...
  Z daleka od tej wschodniej kłótliwej mentalności .....
  Nie mam nic przeciwko Ukrainie ale Ukraińcy w granicach RP to od wieków : rokosze, bunty, rewolty, rzezie, zdrady, przymierza z wrogami RP , zamachy bombowe na władze w Warszawie, piły i siekiery jako argumenty w stosunku do swoich sąsiadów na Wołyniu, budki strażnicze w Auschwitz, ukraińskie regimenty gwałcące i palące Wolę w 1944...
  Nie, nie - zdecydowanie z sąsiadów naszych wolę Szwajcarów lub Hiszpanów....:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX