Premier Finlandii: Apple zabił fińską gospodarkę

- Można powiedzieć, że iPhone zabił Nokię, a iPad zabił fiński przemysł papierniczy - stwierdził Alexander Stubb, premier Finlandii. Oskarżył więc Apple o zniszczenie dwóch najważniejszych dotąd sektorów fińskiej gospodarki.
Alexander Stubb, premier Finlandii, zasugerował wczoraj, że Apple może być winien upadku dwóch największych gałęzi fińskiego przemysłu, co doprowadziło do spowolnienia gospodarki i spadku ratingu.

- Można powiedzieć, że iPhone zabił Nokię, a iPad zabił fiński przemysł papierniczy. Ale my jeszcze wrócimy - powiedział Stubb w CNBC.

Kłopoty fińskich krezusów

Przemysł drzewny i telekomunikacyjny były do niedawna "perłami w koronie" fińskiej gospodarki. Finlandia to główny obszar działalności największych europejskich producentów papieru. Cały sektor jest kluczowy dla gospodarki tego kraju. Przemysł papierniczy przeżywa jednak trudności, zdaniem komentatorów głównie ze względu na rozwój nowych technologii i stopniowe odchodzenie od papieru.

W ogromnych tarapatach jest też Nokia. Jeszcze w latach 90. firma była ikoną na rynku telefonów komórkowych, jednak odkąd w 2007 roku na rynku pojawił się iPhone, fiński producent notuje spadki sprzedaży. Żeby skutecznie konkurować na podzielonym rynku telefonicznym, Nokia nawiązała współpracę z Microsoftem, który ostatecznie kupił dział zajmujący się produkcją telefonów i zapowiedział drastyczne ograniczenie zatrudnienia. Jeszcze w lipcu Stubb zarzucił zresztą zmarłemu przed trzema laty Steve'owi Jobsowi, że "zabiera Finom pracę".

Rating Finlandii obniżony

Stubb starał się jednak dostrzegać pozytywy. Jego zdaniem już niedługo lasy wrócą do łask ze względu na wzrost popularności biomasy jako źródła energii. A Nokia odbuduje swoją siłę na rynku infrastruktury telekomunikacyjnej.

Tymczasem agencja Standard & Poor's obniżyła rating Finlandii z najwyższego AAA do AA+. Decyzję tę uzasadniono słabym wzrostem gospodarczym, wrażliwością na rosyjskie sankcje gospodarcze i możliwą "przedłużającą się stagnację" ze względu na starzenie się społeczeństwa, zmniejszanie zasobów siły roboczej i słabnący eksport.

Więcej o:
Komentarze (17)
Premier Finlandii: Apple zabił fińską gospodarkę
Zaloguj się
 • mgkgk

  Oceniono 1 raz 1

  Najbogatsi narzekają najwięcej... Realna zamożność obywateli Finlandii to tylko 6 miejsce w 2013 r za Kuwejtem (Polska 47 miejsce). Nasycenie elektroniką i Internetem przodujące, taki mroźny raj na ziemi z nieskażoną przyrodą i wolnością.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 1

  Zapominamy, ze Nokia (Networks) z powodu fuzji z Siemensem musiala zwolnic 17 tys. pracownikow. Dopiero niedawno zdecydowala sie odkupic swoje udzialy po nieudanym zwiazku z Siemensem.

  Ponadto firma calkowicie przespala ere smartfonow. Dopiero teraz chce wrocic do gry.

  Nokia po prostu:
  - spoczela na laurach
  - podjela szereg nietrafnych strategicznych decyzji biznesowych
  i musiala poniesc tego konsekwencje.

  Obwinianie obcych koncernow o spadek notowan rejtingowych Finlandii jest tanim wybiegiem PR-owskim w wykonaniu finskiego premiera. Wychodzi na to, ze to chlop bez jaj, ktory konkurencje i zasady rynku ma za nic.

 • baby1

  Oceniono 2 razy 0

  A może warto byłoby wspomnieć, gdzie fiński papier był eksportowany. Tu może tkwić odpowiedź skąd ten kryzys.

 • sarkissian

  Oceniono 6 razy 0

  Nokia sama poszła do kąta nie inwestując w smartfony, się sprzedała, i na własne życzenie założyła na szyję stryczek z napisem Microsoft.
  No i teraz jest czym jest. Znaczy niczym. Papierem toaletowym MałegoMnientkiego.

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 5

  Polska jest jednak w komfortowej sytuacji. Nasze wiodące dziedziny przemysłu są niezagrożone ze strony innych gospodarek. Przemysł wikliniarski i wytwórnie szczotek ryżowych nie mają konkurencji.

 • kongreszydowski

  Oceniono 2 razy -2

  Koskenkorva nie ma nic wspolnego z jablkami.

 • zapatero123

  Oceniono 22 razy 4

  A my co mamy powiedzieć? Polska była krajem przemysłowo - rolniczym, dzisiaj jesteśmy krajem rolniczo - przemysłowym. Najlepiej rozwinięty przemysł w POlandzie to produkcja pierogów.

 • clash67

  Oceniono 27 razy 21

  Ale macie piękny kraj, jeziora, powietrze, lasy. To największy skarb, a nie te plastikowe gó.wna!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX