KGHM obniżył pracownikom jednego z oddziałów pensje. Za palenie w czasie pracy

Pięć minut na papierosa. Pracownik odrywa się od swoich obowiązków, biegnie na przysłowiowego dymka, a w tym czasie jego koledzy nadal ciężko pracują. Jak podaje Polskie Radio Wrocław, dyrektor jednego z zakładów uznał, że to niesprawiedliwe i postanowił palaczom obciąć pensje. Niektórzy na pasku zobaczyli nawet 200 zł mniej!
W Zakładzie Wzbogacania Rud należącym do Polskiej Miedzi na Dolnym Śląsku palacze nie mają lekkiego życia. Najpierw w wakacje dyrekcja poprosiła ich o wypełnienie ankiet. Musieli odpowiedzieć na pytania, czy palą papierosy, jeśli tak, to zadeklarować, ile czasu spędzają na dymku - 5, 10, 15 min, a może więcej. To wyniki sondy zadecydowały o podjęciu kroków przez dyrekcję. - Pracownicy deklarowali czas palenia powyżej 15 min. Najczęściej od 3 do 20 min. W tym ostatnim przypadku, 20 min w skali rocznej daje obniżenie czasu pracy o 10,5 8-godzinnej dniówki - tłumaczy portalowi Gazeta.pl Anna Osadczuk z biura rzecznika Polskiej Miedzi.

Papieros, czyli oddech od pracy.

Kodeks pracy nie reguluje kwestii przerwy na papierosa, a jedynie określa, ile czasu przysługuje pracownikowi na regenerację. Zgodnie z przepisami jest to 15 min.

- Zgłaszali się do nas pracownicy, którzy nie palą, oni stoją przy maszynie przez cały dzień z przerwą tylko na posiłek. Nie robią sobie częstych przerw, tak jak palacze - mówi Anna Osadczuk. - Wychodzi więc na to, że osoby palące są uprzywilejowane i tak jest w większości zakładów. Zgodnie z wynikami ankiet ich przerwa trwa dłużej niż pracowników niepalących, a to dla tych drugich jest krzywdzące - dodaje.

Dyrekcja Zakładu Wzbogacania Rud postanowiła więc wynagrodzić niepalących za czas spędzany w pracy poprzez ukaranie palących.

Palacze rocznie stracą nawet 3 tys. zł

Palący pracownicy firmy twierdzą, że to jednak bardzo krzywdząca decyzja. - To są bardzo ciężkie pieniądze, bo za 20 min to jest około 200 zł w skali miesiąca. To wszystko pomniejszane jest jeszcze w wynagrodzeniach bocznych. Razy 12 miesięcy w skali roku wychodzi około 3 tys. zł - mówi radiu PRW pan Aleksander, jeden z pracowników.

Obawy te podziela Adam Lemański, przewodniczący zakładowych struktur Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. Jak tłumaczy, odpisanie czasu pracy od zarobków pomniejsza pensje zasadnicze. Automatycznie więc wszystkie pochodne tej pensji są obniżane. Dotyczy to również przywilejów - karty górnika, nagrody za wypracowane zyski czy "czternastki".

Dyrektor odbiera masło na chleb emerytom

- Ten pracownik za palenie papierosów płaci bardzo wysoką cenę. Powiedziałem dyrektorowi, że odbiera masło na chleb emerytom. Bo znajdzie się jakiś urzędnik w ZUS-ie i stwierdzi, że odpisanie czasu spowoduje, że nie można potraktować zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Wtedy obniżą też i wskaźnik przeliczania emerytur - wyjaśnia Adam Lemański.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (10)
KGHM obniżył pracownikom jednego z oddziałów pensje. Za palenie w czasie pracy
Zaloguj się
 • darek.1306

  Oceniono 2 razy 0

  NARESZCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!czas najwyzszy,rycze na ten temat od dawna ,narobilem se wrogow ,ale mnie to wali .kiego heja mam zapierdzielac wiecej za palacych .poszedł bym dalej wyzsze skladki chorob-rentowe ,zdrowotne.
  jakie 20 min . srednio palacz jara co godzine i to srednio trwa 5-10 min na jednego dymka

 • stan-1

  Oceniono 21 razy 7

  Nie ma obowiązku palenia podczas pracy, swój nałóg czy hobby można pielęgnować po pracy!!!
  Dodatkowo palacz częściej jak inni ma problemy zdrowotne.

  Czas wypowiedzieć wojnę śmierdzielom i nierobom.

 • tenmaksiu

  Oceniono 7 razy -1

  Słusznie. Śmierdziele to nieroby, ucinają 15 minut z każdej godziny.

  Ale swoją drogą, kto dziś "ciężko pracuje" przez 8 godzin dziennie? Taki czas pracy był dobry w fabrykach, ale obecnie w biurach można zrobić w 3h to, na co dają 8h.

 • mcduff

  Oceniono 12 razy 0

  Popieram decyzję kierownictwa tego zakładu. To, że pracownik jest uzależniony od tytoniu, to nie jest wina pracodawcy, więc jeśli pracownik co chwila robi sobie przerwę na fajkę, to albo powinien zarobić o tą przerwę mniej, albo o tyle dłużej pracować.

 • konichiwabitches

  Oceniono 16 razy 0

  każdy medal ma dwie stdony....... a papierosek pozwala na 5 min. relaksik, po którym stajemy sie bardziej wydajni. Ponad to zauważyłem, że osoby wychodzace na papieroska są bardziej zintegrowane z innymi pracownikami co sprzyja środowisku pracy. Kilka lat temu pracowalem w Lizbonie, tam każdy wypad na papieroska wiązał się z szybkim kieliszkiem jakiegos białego winiacza w znajdujacej sie nieopodal sklepo-kawiarni....... i jakoś nikomu takie zachowanie nie przeszkadzało.

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 5

  Dyrekcja Zakładu Wzbogacania Rud postanowiła więc wynagrodzić niepalących za czas spędzany w pracy poprzez ukaranie palących.
  ===============================================================
  Krótko. Dyrekcja na zasianiu antagonizmów jeszcze zarobi. A tak z ciekawości. Czy w Dyrekcji, Zarządzie, Radzie Nadzorczej i innych wysokich stołkach też zastosowano tę "sprawiedliwość społeczną"? Jak to ku...twa szybko od polityków się uczą.

 • jo_2811

  Oceniono 5 razy -1

  Jestem zdecydowanie za. Jak zaczyna się przeliczać to na pieniądze dopiero widać jaka to uprzywilejowana grupa. Ich przerwy są bardzo długie. Kiedyś czekałam w urzędzie na urzędnika, bo ten poszedł na papierosa. Na tzw. Zachodzie jest to niemożliwe. Idzie sie do urzędów, a tam całe grupki stoją przed budynkiem i palą czyli nie pracują. Kto na to pozwala?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX