Minister Sienkiewicz odchodząc rozdał pieniądze swoim pracownikom? Rzecznik: "Nagrody przypadkowo zbiegły się z odejściem ministra"

Średnio 6,8 tys. zł brutto otrzymało 13 szefów policji, straży granicznej, pożarnej, BOR i ich zastępców. 2 tys. zł brutto otrzymali wszyscy pracownicy resortowi. - Nagrody kwartalne z reguły są wypłacane o tej porze. To nie było nadzwyczajne działanie ministra Sienkiewicza - mówi rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak.
"Bartłomiej Sienkiewicz, rozstając się z resortem spraw wewnętrznych, dał kilkutysięczne nagrody szefom i zastępcom szefów służb podległych ministerstwu" - pisze dziś portal RMF FM. Rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak potwierdza, że są to nagrody kwartalne "wypłacane za konkretne zadania, które zostały dobrze wykonane".

Straż graniczna za wzmocnienie granic, BOR za restrukturyzację

- Szefowie i zastępcy straży granicznej dobrze wywiązali się z kwestii wzmocnienia granicy polsko-ukraińskiej - tłumaczy Woźniak. - Trzeba było przygotować i przeprowadzić akcję zwiększenia liczby strażników na granicy. Policja przygotowała akcję utworzenia nowej jednostki organizacyjnej CBŚ. Pozwoli ona na szybszą reakcję na najpoważniejsze przestępstwa - dodaje. - BOR przeprowadził zmianę struktury organizacyjnej biura, a straż pożarna sprawnie przeprowadziła ostatnio skoordynowane działania na Śląsku - tłumaczy.

Wszyscy pracownicy resortowi pracowali tak samo dobrze

Średnio po 2 tys. zł brutto otrzymali też wszyscy pracownicy resortowi. Zgodnie z kryteriami wyznaczenia nagrody kwartalnej każdy z nich musiał zrealizować swoje zadania równie dobrze. - Ten rok był trudny pod względem bezpieczeństwa na granicy polsko-ukraińskiej. Wiele zadań było realizowanych również w ministerstwie - tłumaczy Woźniak.

"To standardowe działania"

W 2007 roku "Wprost" w swoim artykule zarzuciło ówczesnemu szefowi MSWiA Władysławowi Stasiakowi, że zafundował premie o łącznej sumie 4 mln zł tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Na stronie ministerstwa ukazało się sprostowanie wyjaśniające, że nagrody kwartalne wypłacane są z "funduszu nagród oraz z zaoszczędzonych środków w ramach wynagrodzeń, a ustalone zostały na początku roku budżetowego". Znalazła się tam też informacja, że w 2007 roku przeznaczono na nagrody nie 4 mln, ale 1,7 mln. Przyznawanie nagród wynika "ze standardowych działań związanych z przyjętą w MSWiA polityką zarządzania zasobami ludzkimi. Zmiany na rynku pracy wymuszają również na resorcie odpowiednie nagradzanie swoich pracowników".

W sprostowaniu znalazła się też informacja wyjaśniająca kryteria przyznawania nagród kwartalnych. Pracownicy mogą je zdobyć za jakość pracy, realizację zadań, kreatywność i kwalifikacje zawodowe.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!