CBA w MSW. Badają kluczowe programy warte ponad miliard złotych. Podejrzana umowa i dziwne wytyczne

Centralne Biuro Antykorupcyjne bada warte ponad miliard zł. najważniejsze projekty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - informuje tvn24.pl. Chodzi o program ?standaryzacji komend i posterunków policji? oraz projekty informatyczne.
Sprawa zaczęła się 15 września, gdy do budynku MSW weszli agenci CBA - ustalił portal tvn24.pl. 15 września, czyli 4 dni przed tym, gdy podano, że ministra Bartłomieja Sienkiewicza zastąpi Teresa Piotrowska.

Miliony dla informatyków

O co dokładnie chodzi? Wyjaśnienia rzecznika CBA są zdawkowe: służby kontrolują "decyzje dotyczące udzielania zamówień publicznych i rozporządzania mieniem przez MSW". W rozmowie z tvn24.pl Jacek Dobrzyński dodał, że sprawdzany jest okres czterech lat - od roku 2010 "do ostatnich dni".

Według informatorów tvn24.pl prześwietlane są m.in. umowy dotyczące finansowania Centralnego Ośrodka Informatyki - podległego MSW rządowego ośrodka, który ma tworzyć systemy informatyczne dla państwa polskiego. Chodzi m.in. o jedną z ostatnich umów podpisanych - wbrew stanowisku pionu prawnego ministerstwa - przez ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego w 2013 r., która zapewniała COI 121 mln zł.

Kosztowna modernizacja

Agenci badają także program standaryzacji komend policji, czyli wielką akcję podnoszenia jakości wyposażenia placówek polskiej policji, zainicjowaną przez premiera Tuska i Cichockiego w 2011 r. Resort opracował dokładne wytyczne tego, jak mają być przebudowywane i budowane komendy i komisariaty.

Wytyczne te są tak dokładne (dotyczą m.in. koszy na śmieci przed komendami), że zrodziło to podejrzenia, iż pisane są specjalnie pod konkretne firmy, które miałyby wygrywać przetargi. Według policji takich przypadków na razie nie ma. Okazało się za to, że modernizowane według wytycznych policyjne placówki są droższe niż te modernizowane poza programem. Problem był do tego stopnia istotny, że wytyczne w "księdze standaryzacji" doczekały się drugiego, poprawionego wydania.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: