CBA w MSW. Badają kluczowe programy warte ponad miliard złotych. Podejrzana umowa i dziwne wytyczne

Centralne Biuro Antykorupcyjne bada warte ponad miliard zł. najważniejsze projekty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - informuje tvn24.pl. Chodzi o program ?standaryzacji komend i posterunków policji? oraz projekty informatyczne.
Sprawa zaczęła się 15 września, gdy do budynku MSW weszli agenci CBA - ustalił portal tvn24.pl. 15 września, czyli 4 dni przed tym, gdy podano, że ministra Bartłomieja Sienkiewicza zastąpi Teresa Piotrowska.

Miliony dla informatyków

O co dokładnie chodzi? Wyjaśnienia rzecznika CBA są zdawkowe: służby kontrolują "decyzje dotyczące udzielania zamówień publicznych i rozporządzania mieniem przez MSW". W rozmowie z tvn24.pl Jacek Dobrzyński dodał, że sprawdzany jest okres czterech lat - od roku 2010 "do ostatnich dni".

Według informatorów tvn24.pl prześwietlane są m.in. umowy dotyczące finansowania Centralnego Ośrodka Informatyki - podległego MSW rządowego ośrodka, który ma tworzyć systemy informatyczne dla państwa polskiego. Chodzi m.in. o jedną z ostatnich umów podpisanych - wbrew stanowisku pionu prawnego ministerstwa - przez ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego w 2013 r., która zapewniała COI 121 mln zł.

Kosztowna modernizacja

Agenci badają także program standaryzacji komend policji, czyli wielką akcję podnoszenia jakości wyposażenia placówek polskiej policji, zainicjowaną przez premiera Tuska i Cichockiego w 2011 r. Resort opracował dokładne wytyczne tego, jak mają być przebudowywane i budowane komendy i komisariaty.

Wytyczne te są tak dokładne (dotyczą m.in. koszy na śmieci przed komendami), że zrodziło to podejrzenia, iż pisane są specjalnie pod konkretne firmy, które miałyby wygrywać przetargi. Według policji takich przypadków na razie nie ma. Okazało się za to, że modernizowane według wytycznych policyjne placówki są droższe niż te modernizowane poza programem. Problem był do tego stopnia istotny, że wytyczne w "księdze standaryzacji" doczekały się drugiego, poprawionego wydania.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (61)
CBA w MSW. Badają kluczowe programy warte ponad miliard złotych. Podejrzana umowa i dziwne wytyczne
Zaloguj się
 • zuuuraw

  0

  Czytacie między wierszami ?
  CBA bada umowy na miliardy podpisane w poprzednim MSW mn przez Cichockiego.
  Dzisiaj "baba z Radomia" mianowała tegoż Cichockiego do nadzorowania wszystkich służb, w tym CBA !!!
  Czyli jak poprzednio, gdy min. Sienkiewicz nadzorował śledztwo nad swoimi podsłuchanymi rozmowami ! Nic dziwnego, że w rankingach UE sytuowani jesteśmy na samym dnie, wspólnie z Bułgarią, Rumunią i Albanią gdzie rządzą mafie i oligarchowie postkomunistyczni

 • sdn

  Oceniono 1 raz 1

  Standaryzacja komend ma wyglądać, między innymi, tak jak zapisano w specyfikacji. Dobrze,że chcemy zmieniać wizerunek i poprawiać warunki pracy, ale czy koniecznie za aż tak duże pieniądze?
  Zasada jest taka, że w fazie projektu z architektami współpracują przedstawiciele producentów. I tu zaczyna się początek procederu. Architekt dla konkretnej firmy wystawia fakturę,a w zamian, w projekcie uwzględnia meble tej firmy.
  www.przetargi.lodzka.policja.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1011&Itemid=48

 • kmicic-1-1

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś łączność w policji była awangardą nowoczesności, ale ktoś wymyślił aby to rozwalić i oddać cywilom bo ci będą tyrać za 1200zł miesięcznie nic bardziej głupiego nie można było wymyśleć. Teraz w Policji jako informatycy siedzą jakieś dziadki albo stażyści którzy tak naprawdę wiedzą o informatyce ile się dowiedzieli w liceum tak naprawdę nie robią NIC! jak coś padnie to dzwonią po jakiegoś fachowca który przyjedzie kiedy chce ma nieograniczony dostęp do informacji których nigdy nie powinien widzieć. To proszę się nie dziwić że potem to wszystko wisi w tabloidach . O przekrętach nie wspomnę bo to się rozumie samo przez się jak wyżej opisałem. Amen

 • badziewiak66

  Oceniono 3 razy -3

  Przypomnę tylko że szefem CBA jest gość który spreparował, z pobudek politycznych, materiał na Kamińskiego w sprawie Kwaśniewskich. Do dziś nie został za to rozliczony. Ta instytucja ma zerową wiarygodność ( jak z resztą wszystkie służby pod kontrolą PO ).

 • placebo99

  Oceniono 4 razy 4

  Wystarczyłby jeden urzędnik, który porównałby ogłoszenia przetargowe z później wykonanym projektem to gwarantuję, że udowodniłby, że 90% informatycznych projektów publicznych to przekręt i korupcja.

 • iremus

  0

  Czy obok NIK-u CBA stała się kolejną instytucją kontrolną? A kto zastąpił CBA w ściganiu przestępczości związanej z korupcją? Pewnie straż miejska HG-W albo Sanepid .
  Czy CBA na pewno zatrudnia właściwą ilość ekonomistów?

 • observanto

  Oceniono 20 razy 18

  Mogę się założyć, że nikt nie pójdzie siedzieć, za tydzień sprawa się rozmyje, a byli ministrowie w dobrym nastroju będą zamawiali ośmiorniczki na przepiórczych udkach, a otumaniony i odmóżdżony elektorat PO, znów odda na nich głos!
  TFU!

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli standardowo POsprawie będzie za chwilę

 • remo29

  Oceniono 2 razy 2

  A jak tam dolnośląski portal za 66 banieczek?
  --
  parada karzełków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX