Wysłuchanie Bieńkowskiej w PE. W kuluarach ma dobre notowania. Thun: Mówią o niej z zachwytem

O dzisiejsze wystąpienie przed Parlamentem Europejskim i największe wyzwania stojącej przed eurokomisarz Elżbietą Bieńkowską - zapytaliśmy w Brukseli polską europosłankę Różę Thun z Platformy Obywatelskiej.


Michał Gostkiewicz (Gazeta.pl): Podobno polska kandydatka na eurokomisarza wykonała sporą pracę jeszcze przed dzisiejszym wysłuchaniem w Parlamencie Europejskim i już ma dobre notowania w kuluarach?

Róża Thun: - Opinia wokół Elżbiety Bieńkowskiej jest bardzo dobra. Jest taki zwyczaj: przed wysłuchaniem kandydat na komisarza odwiedza kluczowych posłów w PE, m.in. tych koordynujących wysłuchania, aby się przedstawić i nie wchodzić na wysłuchanie jako ktoś zupełnie obcy. Podobnie zrobiła pani Bieńkowska. Rozmawiałam potem z kilkoma posłami, u których była. I na przykład jedna z koordynatorek, socjalistka, z mojej komisji ds. jednolitego rynku, mówiła o p. Bieńkowskiej z ogromnym zachwytem, cieszyła się, że Polska wysyła tak kompetentną i równocześnie sympatyczną osobę. Z kolei pani Eveline Gebhardt, która dba o interesy socjalistów w komisji ds. rynku wewnętrznego, także znalazła z nią wspólny język. Powiedziała mi, że Bieńkowska wchodzi z pozytywnym bagażem na wysłuchanie i "ma pieczątkę z kraju sukcesu". Jest twarzą polskiego sukcesu, który tutaj w instytucjach europejskich jest poważany - potrafiła dobrze zarządzać funduszami strukturalnymi. Do tego Donald Tusk jest tu postacią niezwykle popularną. Przypuszczam, że wejdzie do dobrej atmosfery, która w tej sali na nią czeka.

Jakie będą najtrudniejsze zadania, jakie czekają na Elżbietę Bieńkowską?

- Na pewno harmonizacja prawa w wielu dziedzinach podlegających pod jej portfolio. Chodzi o to, żeby dobrze oceniać, gdzie i w jakim stopniu ta harmonizacja powinna być przeprowadzona. A także wdrażanie tego, co już zostało przegłosowane, m.in. dyrektywy usługowej. Otwieranie 28 rynków na siebie nawzajem, stworzenie z tego jednolitego europejskiego rynku - to jest wyzwanie: aby ten rynek stawał się bardziej przyjazny i dla konsumenta, i dla przedsiębiorcy.

Jakich pytań można spodziewać się na dzisiejszym wysłuchaniu?

- Posłowie, którzy dziś będą zadawać pytania Elżbiecie Bieńkowskiej, interesują się zarówno rozwiązaniami bardzo technicznymi, jak i szerszymi, jak np. jak uwspólnotowiać europejski rynek. To ciągle nie jest rynek jednolity, to ciągle jest 28 różnych rynków. Spodziewam się pytań dotyczących zamówień publicznych, co zrobić, by ułatwić przedsiębiorcom start do tych zamówień w całej UE. Spodziewam się też pytań np. o to, co pani Bieńkowska zrobi, by dyrektywa usługowa została prawidłowo wdrożona we wszystkich państwach, spodziewam się pytań o przemysł farmaceutyczny. Pamiętajmy też, że Elżbieta Bieńkowska będzie, owszem, komisarzem od rozwoju przemysłu, ale także od praw pracowniczych. Socjalistyczni europosłowie już szykują się na pytania o swobodę przemieszczania się na wspólnym rynku europejskim - co zrobić, by nie stracić tych osiągnięć socjalnych, które już wypracowano na rynkach pracy poszczególnych krajów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (249)
Wysłuchanie Bieńkowskiej w PE. W kuluarach ma dobre notowania. Thun: Mówią o niej z zachwytem
Zaloguj się
 • dorik2

  0

  Pisiory, wam nie można dogodzić! Plujecie na Kopacz, że brzydka (chociaż uważam, że jak na 57-latkę wygląda b. dobrze), Bieńkowska ładna, więc próbujecie ją zdyskredytować chamskimi seksistowskimi komentarzami typu "Rozebrała się?".

 • red-akcja

  Oceniono 1 raz -1

  Kiedy Bieńkowska była w rządzie to:
  1. Samochody w Polsce były prawie dwa razy droższe niż w USA.
  2. Benzyna w Polsce była dwa razy droższa niż w USA.
  3. Gaz w Polsce był trzy razy droższy niż w USA....

 • iremus

  Oceniono 2 razy -2

  .......................Prosimy zapoznać się z Netykietą.
  Nie możesz pisać do 2014-10-02 19:09. Mail kontaktowy: forum@agora.pl.
  Po każdorazowym zablokowaniu konta cenzor doznaje erekcji

  Dziś wysłuchanie Bieńkowskiej w PE. W kuluarach ma dobre notowania. Thun: Mówią o niej z zachwytem
  __________________________________________________________
  Najbardziej się zachwycają tatuażami na pośladkach i znajomością języka tureckiego ;)))

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 4 razy -2

  Podobno rumpujowi aż stanął po kilkunastoletniej przerwie.

  Dziunia mu go postawiła.

 • mariuszdd

  Oceniono 4 razy -4

  PO-wiaki przestańcie,wiem ze wielu z was zapiłoby ją od tyłu ,ale bez lizania mi tu ;)
  No, no ,no,żadnych minetek ,trzymajcie fason !

 • Borek Skorek

  Oceniono 3 razy 1

  Każdy wypowiadał się o niej w superlatywach. Niech udowodni, że to nie był blichtr. Sprawdzamy.

 • piotr110660

  Oceniono 3 razy 1

  To właśnie tam znajduje się Izba Wytrzeźwień, do której trafiają kompletnie pijani mieszkańcy.
  Poruszenie wywołała jednak plotka - a później już wiadomość - o tym, że na Kolską trafił jeden z członków Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej” - w nocy Straż Miejska odwiozła pijanego polityka spod ambasady USA właśnie do izby wytrzeźwień.
  Wczoraj około północy przyjęliśmy od policji zgłoszenie o osobie nietrzeźwej przebywającej na Alejach Ujazdowskich, ale nie w bezpośredniej okolicy ambasady USA. Potwierdziliśmy jego prawdziwość i strażnicy przewieźli tego mężczyznę na izbę wytrzeźwień przy ulicy Kolskiej. Straż Miejska nie dysponuje danymi osobowymi tej osoby
  — czytamy komunikat Straży Miejskiej.
  O kogo więc chodzi? „Fakt” nie ma złudzeń - sprawa dotyczy skarbnika Platformy Obywatelskiej, Łukasza Pawełka. Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennik, Pawełek imprezował w większej grupie młodych działaczy Platformy. Jego telefon milczy. Biuro tłumaczy go natłokiem ważnych spotkań.

 • zbig501

  Oceniono 9 razy 3

  no chamy pisowskie dalej pluć , szkalować poniżać , dawać obelżywe wpisy , bo to jest wasza mentalność, mentalność smoleńskiego błazna

 • piotr110660

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda, że tak świetna Bieńkowska pojechała do Brukseli, bo my tu w Polsce mamy premiera, którego nie chcą w Brukseli a tu w Polsce, się zmarnuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX